Újabb szexbaci!

A Chlamydia nevű baktérium a leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó. Úgy tűnik, hogy a mikroba ravaszabb, mint azt korábban gondoltuk: a gyakori DNS-változtatás segítségével teljesen új törzsek jönnek létre.

A Chlaymydia trachomatis okozta fertőzés általában enyhe tünetekkel jár, mindazonáltal nők esetén meddőséghez vezethet. A fertőzés gyakorlatilag a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, 2010-ben az Egyesült Államokban mintegy 1,3 millió esetet tartottak számon, míg a világon 100 milliósra tehető a fertőzöttek száma. A tudósok kétféle Chlamydia-típust ismernek, az egyik csoport szemfertőzésekhez vezet, illetve a húgy- és ivarszerveket támadja, míg  a másik csoport az immunrendszer fontos elemén, a nyirokutakon keresztül terjed. Jelenleg ez utóbbi forma egyre növekvő mértékben fordul elő, a Nature Genetics legutóbbi száma szerint ennek oka új törzsek megjelenése.

Dr. Simon Harris (Wellcome Trust Sanger Institute) és munkatársai kimutatták, hogy egy egyén egyazon időben két, különböző törzsbe tartozó kórokozó fertőzésének ki lehet téve, és a két baktérium képes kicserélni egymással DNS-állományát, mely folyamatot rekombinációnak nevezzük.

csok17

A vizsgálat során a kutatók a Chlaymydia trachomatis 53 törzsét tanulmányozták, melyek 1959 és 2009 között okoztak fertőzéseket. Megállapították, hogy a rekombináció akkor is létrejött, amennyiben a két törzs különböző szerveket fertőzött meg. Korábban azt gondolták, hogy a folyamat csupán egyes DNS-szakaszokra korlátozódik, azonban jelen vizsgálat bizonyította, hogy az jóval szélesebb körben valósul meg.

A felfedezés magyarázatot nyújthat a diagnosztikában elterjedt Chlamydia-tesztek gyengeségére, illetve az antibiotikummal szembeni ellenállás kialakulására. A tesztek csupán azt mutatják ki, a beteg pozitív, vagy negatív, ezt követően adják az antibiotikumot. A betegség kiújulásának hátterében újabb fertőzést sejtettek, azonban jelen kutatás felveti, hogy csupán két meglévő törzs rekombinációjáról van szó. A kutatók már dolgoznak egy olyan módszeren, melynek segítségével a teljes genetikai állomány elemzése során pontosan meg lehetne állapítani, hogy a baktérium melyik törzsbe tartozik.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.