Szókincsfejlesztő gyakorlatok és a ló kapcsolata

A ló, mint terápiás eszköz jól használható dadogók, ?hiperaktív? gyerekek, autisták számára.

Lovas élménye szinte minden embernek van: mese, westernfilm, utazás kapcsán, vagy idegenforgalmi látványosságként.

Az emberben lejátszódó folyamatban kialakít egy több száz kilós állattal egy együttműködő kapcsolatot.(Bár a ló menekülő állat, mégis vannak ?ragadozók?, vadászok, emberek, akik félnek tőle, mert ?nagy?.) A kapcsolatteremtés során felismeri az alany, hogy képes kialakítani kapcsolatot ezzel a nagyméretű állattal, amelyben lehet ő az irányító, barátságot kötnek, a ló bizalommal viszonyul hozzá, stb. Mindez magával hozza azt az élményt, hogy VAGYOK VALAKI.

A módszerhez nem szükséges,hogy akár a terapeuta akár az alany lovas bajnok legyen, nem feltétlenül muszáj a páciensnek lóra ülni. A lényeg, hogy kialakuljon az a tudatállapot, amelyet a pszichológusok ?módosult tudatállapotnak? neveznek. Ebbe az állapotba nem feltétlenül akkor kerül az ember, ha drogozik. Módosult tudatállapotot okoz például egy kemény biciklitúra, vagy az SZTK-ban betegen várakozó embert érő információk, egy eufórikus állapot, egy ijedtség stb.9086Jellemzője ennek az állapotnak, hogy a megváltozott időérzék, a hangulat, a saját test érzékelése sokkal markánsabb szubjektív jelentést nyer.  Ezekben az állapotokban fogékonyabbá válunk mindenféle üzenet másodlagos jelentéstartamára. Ezt kell felhasználni a terápiában. Sajátos jellegzetesség, hogy miközben intenzív az átélés, óriási hatást gyakorol az egyénre a megváltozott szubjektív élménytár, mégis nagyon nehezen tudja megfogalmazni, elmondani az élményeit akár közben, akár utólag! (rengeteg pszichoterápiás módszer épít arra, hogy módosult tudatállapotban történjen a probléma megoldása a szorongás leküzdése, egy tünettől való megszabadulás, vagy az énfejlődésében történt elakadás feloldása.

A ló, mint terápiás eszköz jól használható dadogók, ?hiperaktív? gyerekek, autisták számára. Beszéd-és kommunikációs kiegészítő terápiás rendszerként. Az egyes beszédtechnikai gyakorlatokon kívül használható szókincsfejlesztő gyakorlatok alkalmazására, valamint koncentrációs gyakorlatokra, illetve légzéstechnikák fejlesztésére alkalmazható, mint kiegészítő terápia.

Oral tréning

Szájtréning először Magyarországon. Jelentkezzen egyénileg és csoportosan a +36 1 787 65 46 -os telefonszámon.

 

Forrás: