Krónikus vesebetegség

A betegség legfontosabb jellemzője a veseműködés fokozatos elvesztése. A vese választja ki a szervezet fölös folyadékmennyiségét és a lebomlott anyagok egy részét.

A korai stádiumok általában tünetmentesek, vagy kevés tünettel járnak. A krónikus veseelégtelenség előrehaladott állapotban ismerhető fel igazán, amikor már egészen nyilvánvalóak a tünetek, a vesekárosodás.

A krónikus veseelégtelenség kezelés a vesekárosodás lassítására irányul – általában a kiváltó ok kezelése révén. Végstádiumú veseelégtelenség jöhet létre, amely fatális, halálos lehet közbeavatkozás, egészen pontosan dialízis, művesekezelés nélkül. Krónikus vesebetegség jöhet létre, ha valamely alapbetegség károsítja a veseműködést, több hónapon, vagy több éven át.

Mi okozhat krónikus vesebetegséget?

– 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség

Magas vérnyomás

– Glomerulonefritisz, a vese kiválasztó érgomolyainak gyulladása

– A vesetubulusok és környező szövetek gyulladása

– Policisztás vesebetegség

– A húgyútak tartós elzáródása pl. megnagyobbodott prosztata, vesekövesség, egyes daganatok miatt

vese_kattide

– Veziko-uretrális reflux, amikor a vizelet visszaáramlik a vesékbe

– Ismétlődő vesefertőzés (pielonefritisz)

Melyek a krónikus vesebetegség tünetei?

– Hányinger, hányás

– Étvágytalanság

– Gyengeség, fáradtságérzés

Alvászavar

– Vizeletkiválasztás zavara

– Éberség csökkenése

Izomgörcsök, izomrángás

– Lábfej- és bokaduzzadás

– Mellkasi fájdalom, ha a felhalmozódó folyadék eléri a szív vonalát

Légzési nehézség (tüdő-ödéma esetén)

A tünetek sok esetben azért nem jellemzőek, mert számos más betegségnek is lehetnek hasonló tünetei. A vese alkalmazkodóképessége igen széles határok között mozog, ezért lehet hogy a tünetek csak akkor jelentkeznek, amikor már visszafordíthatatlan károsodás következett be.

Kockázatnövelő tényezők

Cukorbetegség

– Magas vérnyomás

– Szívbetegség

cukorbetegseg1

Dohányzás

– Elhízás

– Magas koleszterin szint

– Afrikai vagy ázsiai népességhez való tartozás

– A betegség családi halmozódása

– 65 év feletti életkor

– A krónikus vesebetegség diagnózisa

– Vérképvizsgálat. A vérben felhalmozódnak jellemző anyagok, ami kimérhető, pl. karbamid, kreatinin.

Vizeletvizsgálat

Képalkotó vizsgálatok. Hasi ultrahangvizsgálattal értékelhető a vese mérete, struktúráltsága. Egyes speciális esetekben egyéb képalkotó vizsgálatok is szükségesek lehetnek.

Vesebiopszia, szövetmintavétel. Az orvos előírhat biopsziás vizsgálatot, amely általában helyi érzéstelenítés mellett történik. A szövetminta patológiai vizsgálatra kerül.

A krónikus vesebetegség kezelése

Az alap/vető betegségtől függ általában. A krónikus vesebetegség nem gyógyítható. A kezelés a klinikai jelek, tünetek és szövődmények kezelésére "korlátozódik" így a betegség előrehaladásának lassítására. Ha a betegség eléri a végstádiumot, akkor mindenképpen szükségessé válik a művesekezelés.

A szövődmények kezelése

Magas vérnyomás kezelése. Általában az ún. ACE-gátlókkal történik vagy ARB-szerekkel, ezek alkalmasak a vesefunkció megőrzésére.

Koleszterin szint csökkentése. Krónikus vesebetegségben nem ritka a magas koleszterin szint, különösen az LDL-koleszterint illetően.

Az anémia, vérszegénység kezelése. Egyes betegeken a vese által termelt eritropoetin hormont kell pótolni + vaspótlás.

ver6

Ödéma kezelése. Vesebetegségben folyadékvisszatartás, ödémaképződés jöhet létre. A lábak, bokák megdagadnak, duzzadtabbak. A vízhajtók adása megoldás lehet erre a problémára.

Csontvesztés, a csontok védelme. Kalcium és D3-vitamin alkalmazása javíthat a csontanyagcserén, megóvja a beteget a csonttörések veszélyétől.

Fehérjeszegény diéta. A fehérjékből számos toxikus "hulladékanyag" képződhet, amelyet a vesének el kell távolítania a keringésből.

Végstádiumú veseelégtelenség kezelése

Ha a vesék már nem képesek a folyadéktöbblet és a méreganyagok eltávolítására, ebben a helyzetben dialízisre szorul a beteg, és megfontolandó a veseátültetés kérdése is.

– Dialízis

A művesekezelés hatásos módon eltávolítja a szervezetből a folyadéktöbbletet és a méreganyagokat. Hemodialízis esetén külső készülék filter-rendszerén át történik a keringő vérből a szennyező anyagok eltávolítása. Peritoneális dialízis esetén a hashártya alá, a hasüregbe vezetett katéter és dializáló oldat segítségével történik az "átmosás".

– Veseátültetés

Az átültetésre szánt donorvese származhat élő vagy elhunyt donorból egyaránt. A szervátültetésen átesett beteg további életében az immunrendszer működését csökkentő, elnyomó gyógyszeres kezelésre szorulhat, az új szerv kilökődésének meggátlására.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.