Elégedettek vagyunk? Csontjaink is megköszönik!

Az élettel való megelégedettség idősebb korban éppoly fontos a csontok egészségének fenntartásához, mint az életmódbeli egészséges szokások – állítja egy új tanulmány.

Egészségesebbek a csontjaink azoknak az idősebb nőknek, akik elégedettek az életükkel – közölte egy új, finn tanulmány.

Az 50 év feletti hölgyek több mint felét érinti a csontok vékonyodásával járó osteoporosis – vagyis a csontritkulás -, mely súlyos csonttörésekhez vezethet – írja a U.S. National Library of Medicine. A csontritkulás leggyakoribb rizikófaktorai a menopauza, a gyenge alkat, a dohányzás, az alacsony kalcium-bevitel, bizonyos gyógyszerek és egészségügyi állapotok – állapították meg a finn tanulmány szerzői.

Fontos tudni, hogy a hosszútávú stressz ugyancsak befolyásolja az anyagcserét és végsősoron az osteoporosis kockázatát is – emelte ki Paivi Rauma kutató és kollégái, az Észak-Finnországi Egyetem munkatársai, akik a közelmúltban publikálták kutatásaik eredményét a Psychosomatic Medicine szaklapban.

Egy depressziós ember szokásai egészségügyi szempontból szintén növelhetik a csontok csapnivaló állapotának kialakulását, mivel hajlamosak a dohányzásra és arra, hogy ne foglalkozzanak a testmozgással, az edzéssel – tették hozzá a kutatók.

A tanulmányban több mint 1100 finn nő vett részt, 60 és 70 éves kor között. Csontsűrűségi teszteket végeztek el rajtuk, hogy értékeljék csontjaik egészségét. Csontsűrűségük átlagosan 4 százalékkal esett a 10 éves időszak alatt – állapították meg a kutatók. Ugyanakkor a csontsűrűség 52 százalékkal magasabb volt azon hölgyek esetében, akik állították: elégedettek az életükkel, mint azok körében, akik nem így éreztek.

shutterstock_69054955

Az élettel való megelégedettség terén történt változások a nyomon követés 10 esztendeje alatt szintén kapcsolódni látszanak a csontsűrűséghez. 85 százalékkal csökkent ugyanis a csontsűrűség azon nők esetében, akik azt mondták, az életükkel való elégedettségük romlott ez idő alatt, összehasonlítva őket azokkal, akik úgy érezték, határozottan elégedettebbek az életükkel, mint korábban.

Mindez azt sugallja, hogy az élettel való elégedettség magas szintje segít megvédeni a csontokat az osteoporosis kialakulásával szemben – állítják a kutatók.

A tanulmány azonban nem bizonyítja, hogy az elégedetlenség csontritkuláshoz vezet – vagyis az eredmény még nem bizonyít ok-okozati összefüggést.

A finn kutatók ugyanakkor megjegyzik: az eredmények szerint az elégedettség a mindennapi életben az idősebb embereknél ugyanolyan fontos szerepet játszik, mint az egészséges életmódbeli szokások – mint például a dohányzás kerülése és a testmozgás – ahhoz, hogy fenntartsák az egészséges csontállományt.

Forrás: Adrina – Napidoktor.hu

Forrás: