Agyi stimulációval a depi ellen!

Kanadai kutatók szerint a depresszió súlyosabb formája sikerrel kezelhető mélyagyi stimulációval azon páciensek esetében, akiknél minden más terápiás módszer csődöt mondott.

A szakértők három különböző kutatóközpontban végezték vizsgálataikat, amelyek során 21 páciens agyába mélyagyi stimulátorokat ültettek be. A betegeken a kutatást megelőző húsz évben orvosaik több mint 16 féle gyógyszeres kezelést próbáltak ki – sikertelenül.

akdxakyp1

Az implantátumot az agy Brodmann-25 elnevezésű régiójában helyezték el, ami az alvás, az étvágy, a közérzet, a feszültség és az önbizalom szabályozásáért felelős, valamint az emlékek kialakulásával is összefüggésbe hozható. Az egyéves vizsgálati időszak végén a résztvevők 60 százalékánál a depressziós tünetek 40 százalékos csökkenését tapasztalták a kutatók, 29 százalék esetében pedig felére csökkent a tünetek előfordulási aránya.

"A depresszió-szint csökkenése ezeknél a betegeknél klinikailag jelentős, hiszen a pácienseknél korábban a gyógyszeres, elektrokonvulzív és pszichoterápia együttes alkalmazásával sem sikerült eredményt elérni. Reméljük, hogy a betegek 62 százalékánál tapasztalt javulás további kutatási eredményekhez vezethet ezeknél a nehezen kezelhető betegeknél" – vélik a kutatók.

Forrás: