A hétköznapi kisebb sérülések ellátása (x)

A kisebb balesetek mindennap megtörténhetnek velünk, éppen ezért jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy mi a teendő ilyenkor.

Életünk során számos kisebb-nagyobb baleset érhet bennünket, elsősorban fizikai erő vagy hő, de akár sugárzó energia hatására is. Amennyiben a bőr folytonossága megszakad, sebek keletkeznek. Ritkábban vegyi hatás vagy bakteriális fertőzés is vezethet sebek kialakulásához. Utóbbi esetben a sérült területen a bőr vagy a bőr alatti szövetek fertőzése, gyulladása, vérkeringésének romlása akár az adott bőrterület elhalását is okozhatja.

Sebgyógyulás alatt azt a biológiai folyamatot értjük, amelynek eredményeként a szövetek folytonossága helyreáll, a szövethiány pótlódik. A mindennapokban előforduló kisebb sérülések ellátása miatt többnyire nem szükséges felkeresnünk az orvost, szervezetünk képes az öngyógyításra, sok esetben akár még a teljes regenerálódás is létrejöhet. A nagyobb sebek ellátása viszont többnyire orvosi feladat.

Curiosa_no

Mindazonáltal nagyon fontos a sebek időben történő, szakszerű kezelése, akár otthoni, akár orvosi ellátás történik.

A sebellátás során elsőrendű feladat a szervezet saját gyógyító mechanizmusainak segítése és a sebgyógyulás akadályainak elhárítása. A sebkezelés előírásai sokat változtak az utóbbi években. Az antibiotikumok helyi alkalmazása jelentősen háttérbe szorult, mivel igen nagy számban okoznak allergiát, és a gennykeltő baktériumok is könnyen ellenállóvá válhatnak velük szemben.

Ismertté vált az is, hogy a jód és sok, színes helyi fertőtlenítőszer gátolhatja a sebgyógyulást. Pajzsmirigybetegségben és jódallergia esetén számos jódos fertőtlenítőszer amúgy sem használható. A sebhintőporok használata sem javasolt, mivel a sebváladékkal összekeveredve páncélszerű réteg alakul ki, mely alatt elszaporodhatnak a kórokozók, és felülfertőződés jöhet létre. Ez nehezíti és időben is késlelteti a sebgyógyulást.

gb9to4ld

A sérülések otthoni ellátásánál a két legfontosabb szempont: a megtisztított seb védelme a felülfertőződéstől és a gyors hámosodás elősegítése. Ebben sokat tud segíteni egy olyan sebkezelő készítmény, amely biztosítja a sebgyógyuláshoz szükséges nedves környezetet, gátolja a felülfertőződést, ezek által gyorsítva a seb regenerálódását.

A legnagyobb magyar gyógyszergyár, a Richter Gedeon Nyrt. által kifejlesztett cink-hialuronát tartalmú Curiosa® sebkezelő gél korszerű összetételével biztosítja az optimális sebgyógyuláshoz szükséges feltételeket. A hialuronát a bőr természetes és nélkülözhetetlen alkotóeleme, elősegíti a regenerálódást (megújulást), biztosítja a sebgyógyuláshoz megfelelő környezetet.

A cinket a bőrgyógyászatban évtizedek óta alkalmazzák különböző sebek, egyéb bőrhiányok kezelésére ismert antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása miatt. A Curiosa® sebkezelő gél összetevői segítségével nedvesen tartja a sebet, amely létfontosságú a sejtek vándorlása szempontjából. A cink-hialuronát további előnye, hogy gátolja a sebfertőzést okozó mikroorganizmusok bejutását a sebbe, segít a gyulladás és fájdalom csökkentésében, ezáltal járul hozzá a seb gyorsabb gyógyulásához.

Curiosa_fiu

Sebkezelés

A sebkezelés alapszabályai: Vérzéscsillapítás, égés, forrázás esetén hűtés. Az apró vágások, horzsolások vérzése rendszerint magától csillapodik. Ha mégsem, a vérző területre steril gézzel gyakoroljunk enyhe nyomást 5-10 percen át, de ne nézegessük percenként, hogy elállt-e már, mert a friss alvadékot eltávolítva újra vérzést okozhatunk. Ha nem szűnik a vérzés, orvoshoz kell fordulnunk. Égés vagy forrázás esetén 10-15 perces hideg folyóvíz alatti hűtés az elsősegélynyújtás első lépése. Napégés esetén is gyulladáscsökkentő hatású a hideg borogatás.

Sebtisztítás: A horzsolt, szennyezett sebet tiszta vízzel öblítsük le. A szappan használata nem javasolt, mivel irritálhat, csípő érzést okozhat. Csak a seb környékét tisztítsuk szappanos vízzel. Ha a sebben szennyeződés maradt, azt száraz, steril gézlappal töröljük ki. Nem szükséges hidrogén-peroxid oldatot, jódot vagy jódos fertőtlenítőszert használni, mert ezek bizonyos esetekben károsíthatják az élő szöveteket.

aegagp28

Sebkezelés: A megtisztított seb teljes felületére vékony rétegben vigyük fel a sebkezelő készítményt. A cink-hialuronát tartalmú Curiosa® színtelen gél, nem csíp, a gyulladás csökkentésével inkább nyugtatja és hűsíti a sérült szöveteket. Láthatatlan védőréteget képez a seb felszínén, ezzel gátolja annak felülfertőződését. Az égési sérülések ellátásában is alkalmazható, a gyulladt bőrt is nyugtatja, regenerálódását serkenti. Napégett bőrön is jól alkalmazható.

Sebfedés: Amennyiben a seb olyan helyen van, hogy mechanikai védelme vagy a baktériumok távol tartása miatt szükséges a fedőkötés, a kötszert csak a sebkezelő készítmény megszáradása, felszívódása után helyezzük fel. A Curiosa® sebkezelő géllel kezelt sebre fedőkötés általában nem szükséges, mert állagának köszönhetően jól tapad a sebre, nem folyik le, nem zsíros, a bőrt és a ruhát nem színezi.

Kötéscsere: A kötést naponta cseréljük, steril kötszert alkalmazzunk kímélő ragtapasszal.

Fertőzésre utaló jelek figyelése: Orvoshoz kell fordulni, ha a felsorolt tünetek közül bármelyik jelentkezik: hidegrázás, láz tapasztalható, a seb nem gyógyul, kellemetlen szagú, erősen váladékozik, váladéka gennyes, a seb környéke duzzadt, pír látható. Ilyen esetekben a tetanuszoltás szükségessége is mérlegelendő.

 

A Curiosa sebkezelő gél egészségpénztári kártyával is vásárolható orvostechnikai eszköz.

A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót vagy kérdezze meg kezelőorvosát!

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.