A fájdalom, amit a látás okoz

Gyakran fáj a fejünk, de még nem tudtuk megfejteni, mi miatt? A szemünk is lehet az oka – egyes szemproblémák eredményezhetnek fejfájást, így a távollátás, az asztigmatizmus és a szemlencse megkeményedése. A problémákat lehet korrigálni, általában a szem terhelésének kezelése a megoldás.

Amennyiben rejtély a számunkra, miért is fáj az átlagosnál gyakrabban a fejünk, gyanakodhatunk a szemünkre is. Számos olyan szemprobléma létezik, mely fejfájást okozhat. Egyes esetekben az eredményezi, hogy túlságosan hunyorgunk, túldolgoztatjuk a szemizmokat a jobb összpontosítás, fókuszálás érdekében. Más esetekben azonban a szem szerkezetében bekövetkezett belső nyomásból, duzzanatból ered, hogy megfájdul a fej.

A látás nehézségei, így például a homályosság, elmosódás a távollátás következménye, melyet szemüveggel vagy kontaktlencsével orvosolni lehet. Más rendellenességeket viszont, mint amilyen a glaukóma (zöldhályog), ki kell vizsgáltatni és megfelelően kezelni. Amennyiben a szem terhelését megszüntetik, a hozzá kapcsolódó fejfájás is nagy eséllyel elmúlik.

A szem erőltetése fejfájást okoz

A szaruhártya és a lencse együtt dolgozik, fókuszálnak a képre a retinában, a szem hátsó részében. Olykor ez a finom mechanizmus nem működik, a szem apró izmai fokozott erőfeszítéssel képesek csak dolgozni, vagyis a szem erőlködik. Eredménye a fáradt, fájó szem, homályos látás és a fejfájás. A legtöbb szemproblémát orvos által felírt szemüveggel és kontaktlencsével szépen lehet korrigálni.

fejfajas

Melyek azok a problémák, melyek szemerőltetést okoznak és fejfájással párosulnak?

-Asztigmatizmus: a szaruhártya alakja nem szabályos, vagyis a tárgyak bizonyos szemszögből homályosnak tűnnek. Az a személy, aki ezzel a gonddal küzd, hajlamos kancsalítani, hogy jobban fókuszálhasson. Ez fejfájáshoz vezet.

Távollátás (hyperopia): ilyen esetekben a kép, ahelyett, hogy a szem hátsó részében, a retinán fókuszálódna, közvetlenül a szem mögötti pontra fókuszál.

– Presbyopia: a szemlencsék keményebbek és rugalmatlanabbak lesznek a korral. A tünetek magukba foglalják a fókuszálás nehézségét, a szemek fájdalmát; lassú a változás figyelhető meg a fókuszálásban, amikor egyik távolságról a másikra tekint a személy; a fejfájás szintén kialakul ezen szemprobléma esetén.

Glaukóma és fejfájás

A zöldhályog vagy glaukóma egyes esetekben súlyos fejfájást produkálhat. A zöldhályog akkor jelentkezik, amikor a vízelvezetés a szem hátsó részében blokkolva van, a folyadék (csarnokvíz) felgyűlik és fokozott nyomást okoz a szemben. Ennek eredménye a látóideg károsodása. A glaukóma előrehaladását nem lehet megelőzni, de a korai felismeréssel lassítani lehet a fejlődését.

Két fő típusa van.

Nyílt zugú glaukóma: a szemnyomás lassú fokozódása az idő folyamán. Ez a típus általában nem okoz tüneteket.

Zárt zugú glaukóma: a szemnyomás fokozódása gyors és hirtelen eredményez fájdalmat, homályos látást, könnyezést, valamint hányingert és hányást is produkálhat. Ez a zöldhályog típus azonnali orvosi beavatkozást igényel.

rossz latas

A papilloödéma is okozhat fejfájást

A szemből az agyba a látóideg továbbítja az információkat. Az agydaganat, vérzés vagy duzzanat csupán néhány a rendellenességek közül, melyek eredményeképpen a látóideg megduzzad a felesleges folyadék miatt. Ez a probléma a papilloödéma.

Tünetei lehetnek a fejfájás, homályos és kettős látás, de az is megtörténhet, hogy a páciens nem tapasztal tüneteket. Krónikus esetekben hányinger, hányás és tartós látásvesztés is előfordulhat. Ha a fejfájás fennáll, köhögés, tüsszögés esetén súlyosbodik, de kissé enyhül, ha lefekszik az ember.

Mindenképp forduljunk orvoshoz

Ha úgy gondoljuk, hogy fejfájásunkat szemprobléma okozza, pontosabban a szem terhelése, nagyon fontos és időszerű az orvosi vizsgálat. Forduljunk szemész szakemberhez. Azok, akik már viselnek szemüveget, tisztában lehetnek azzal, hogy idővel a szemük állapota változhat. Lényeges a szemeket rendszeresen tesztelni, megvizsgálni, hogy jó-e még a hordott szemüveg vagy kontaktlencse, vagy másikra van szükségünk!

Forrás: Tóth Eszter - napidoktor.hu