7 módszer az irritábilis bél szindróma ellen

Aki szenved ettől a nem ritka problémától, vagy humorosan, vagy szégyenkezve fogja fel, megoldásra mindenesetre mindkét esetben szüksége van. Az irritábilis bél szindróma kordában tartható megfelelő étkezéssel.

Az irritábilis bél szindróma (IBS) a mindennapokban néhány étrendbeli változtatással kezelhető. Ez röviden azt jelenti, hogy nem szabad fogyasztanunk olyan ételeket, amelyek súlyosbítják a szindrómát, ellenben növelnünk kell azon élelmiszerekét, melyek enyhítik a tüneteit. Lássunk néhány diéta-tippet, amelynek hasznát vesszük irritábilis bél szindróma esetén.

1. Igyunk elegendő vizet!

Fogyasszunk el 6-8 pohár vizet naponta – természetes módon segít irritábilis bél szindróma esetén, ugyanis a víz a testet és a beleket is hidratáltan tartja. Ahhoz is hozzájárul, hogy a szervezetünk funkciói helyesen működjenek. A megfelelő mennyiségű vízfogyasztás mellett együnk olyan élelmiszereket, melyek szintén tartalmaznak vizet, például gyümölcsök, zöldségek, és vigyük be étrendünkbe a teljes kiőrlésű gabonát, valamint a barna rizst.

drinking glass of water

2. Az elengedhetetlen zsírsavak

Az esszenciális zsírsavak fogyasztása fenntartja az emésztő rendszer egészségét és igen fontos szerepet játszik az agyi funkciókban. Az esszenciális zsírsavak legjobb forrásai a halolaj, lenolaj, omega olaj, az avokádó és a magvak. Az Omega olaj az emésztési folyamatot segíti, védi a gyomrot a gyulladástól és magától az irritábilis bél szindrómától is.

3. Ne maradjanak ki a magas rosttartalmú ételek!

A magas rosttartalmú ételek hatékonyak a székrekedés és a hasmenés kezelésében. Az oldható és oldhatatlan rostos élelmiszerek egyaránt jók. A zabkása, a banán, mangó, avokádó, gomba, a sütőtök, papaya, alma remek forrásai az oldható rostokban gazdag ételeknek. Ezeket az élelmiszereket mindenképp tartalmazza az étrendünk! Fogyasszunk sötét zöld leveles zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonát, ezek ugyanis tele vannak oldhatatlan rosttal, melyek segítenek „kitakarítani” a méreg anyagokat a szervezetből.

rost

4. Emésztő enzimek

Az emésztő enzimek különösen ajánlottak azok számára, akik gyakran esznek feldolgozott ételeket. Egy tanulmány szerint az emésztő enzimek segítenek az irritábilis bél szindróma kezelésében. Számos kutató szerint az IBS-ben szenvedőknél az emésztő enzimek szintje alacsony. Emiatt az élelmiszerek teljes lebontása nem működik megfelelően, az étel túl gyorsan halad át a vastagbélen. Az ételt ezután a bélben levő baktériumok megtámadják, ami puffadást és kellemetlen érzést okoz. Ezért javasolt az irritábilis bél szindrómával küzdőknek emésztő enzimet magukhoz venniük, segít helyreállítani az enzimek egyensúlyát a szervezetben.

5. Probiotikumok

Egészségünkre nézve nem túl jó ötlet gyakran szedni gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat, antibiotikumokat, mivel a jó baktériumokat is elpusztítják a belekben. Mellette még gázokat és kellemetlen érzést is okoznak a gyomortájékon. A jó baktériumok pótlása érdekében érdemes megfelelő probiotikus kiegészítőket alkalmazni. A probiotikumok hasznosak az irritábilis bél szindróma kezelésében. A Bacillus coagulans probiotikus törzs például segít csökkenteni a puffadást és a gyomortáji fájdalmat. Az ételekben gyakran használt probiotikus mikroorganizmusok a Lactobacillus fajok, a Streptococcus, az Enterococcus; a Propionibacteria fajok, a Bifidobacterium fajok és így tovább. A probiotikus élelmiszerek közé tartozik a joghurt és a kefír.

probiotikum_immunrendszer_szin

6. Óvakodjunk a tejtermékektől!

Nem újdonság a tejtermékek kapcsán, hogy emésztési problémákat okozhatnak. A laktóz-intoleráns embereknek kerülniük is kell őket. Holland kutatók szerint az irritábilis bél szindrómában szenvedő emberek 20 százaléka nem tolerálja a laktózt, vagyis nem tudják megemészteni a tejcukrot. Az ilyen embereknél hiányzik a laktáz, az az enzim, mely szükséges a laktóz megemésztéséhez. Márpedig a laktóz igen sok élelmiszerben jelen van, így a tejben, joghurtban, sajtokban, jégkrémben is. A meg nem emésztett laktóz hasmenést, gyomortáji kellemetlenséget okoz.

A laktóz-intoleráns embereknek kerülniük kell a laktózt tartalmazó élelmiszereket, de ma már vásárolhatnak helyettük laktózmenteseket is. Érdemes fogyasztaniuk ezen kívül halat, sötét zöld leveles zöldségeket, rizst, szójatejet, szárított fügét, kemény sajtot, krémsajtot és melaszt. Az irritábilis bél szindróma tüneteinek csökkentése érdekében jó gondolat laktóz enzim-kiegészítőt szedni.

7. Mi okozhat ételérzékenységet? 

Számos, gyakran fogyasztott étel élelmiszer-érzékenységet okoz. Ilyen a tészta, a gabonapehely és egyéb búza és gabona alapú ételek. Hozzájárulnak a bélgázok képződéséhez és a puffadáshoz: a citrusfélék, csokoládé, mesterséges édesítőszerek, földimogyoró és a koffein. Ezeket tehát nem árt kerülni.

Azokat az élelmiszereket is érdemes kerülni, amelyek tartósítószereket, adalékanyagokat tartalmaznak. Ugyanis ezek ki is válthatják az irritábilis bél szindrómát.

Mit érdemes még fogyasztani?

Együnk olyan ételeket, mint például az alacsony zsírtartalmú krumplipüré, rizskrém, tápióka, avokádó, reszelt alma (héj nélkül), ezek ugyanis segítenek a hasmenés kordában tartásában. Az ételek, amelyeket eszünk, lehetőleg szobahőmérsékletűek legyenek.

krumplipure

Egy-egy étel fogyasztása között teljen el elég idő és igyunk vizet is közte bőségesen. A rost bevitelét szervezetünkbe lassan és fokozatosan oldjuk meg, hogy elkerüljük a gyomorfájdalmat. Különösen ilyenkor igyunk elegendő vizet, hogy a gázképződést mellőzzük! A rostban gazdag étrend egyébként csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét és megelőzi a divertikulum gyulladás (diverticulitis) kialakulását.

Forrás: