47 éves lenne Kurt Cobain – Egy pszichiátriai szerekkel tönkretett élet

Mire híressé vált, Cobain már régóta a pszichiátriai stílusú „segítség” áldozata volt: fiatal korában pszichostimulánst írtak fel neki „hiperaktivitásra”. A szer erősebb, mint a kokain, és orvosi tanulmányok alapján később kokainhasználatra is késztetheti a fogyasztóját.

Tegnap lett volna 47 éves Kurt Cobain. Az egész világon döbbenten fogadták  hirtelen és sokkoló halálhírét 1994-ben. Széles körben a „saját generációja John Lennonjaként” emlegették, de Cobain neve az illúzióvesztettséggel és boldogtalansággal is rokon volt: öngyilkosságról írt dalszövegeiben és énekelt dalaiban. Ő volt a „fájdalom poétája”. De egy kérdés körbehullámzott az egész világon: miért?

Cobain már régóta a pszichiátriai stílusú „segítség” áldozata volt, amelynél a megoldások épp olyan kétségbeesettek voltak, mint a szituációk, amelyek megoldásában folyamatosan kudarcot vallottak. Cobain egy energiával teli, tehetséges és kreatív gyermek volt, aki szeretett rajzolni és Beatles-dalokat énekelni. Azon gyerekek közé tartozott, akiket az 1960-as és 70-es évektől függőséget okozó, tudatbefolyásoló szereknek vetettek alá az „oktatási segítség” álcája alatt, noha a „hiperaktivitás” olyasfajta szubjektív címke, amelyről a mai napig nem létezik tudományos bizonyíték, amely igazolná, hogy az állapot orvosi értelemben vett betegség lenne.

Cobain a Ritalin nevű szeren felnőtt gyermek volt. A Ritalin egy amfetamin jellegű szer, ami állítólag nyugtatólag hat a gyermekekre. Ez egy II. kategóriájú szer, ugyanabba a visszaélési kategóriába esik, mint az ópium, a kokain és a morfium. Nagyfokú függőséget okozhat, megvonása öngyilkossághoz vezethet. Mellékhatásai között szerepel az étvágytalanság, fogyás, a folyamatos alvásra való képtelenség, heves szívverés, álmosság, ízületi fájdalmak, hányinger, mellkasi fájdalmak, hallucinációk, és fokozhatja a bizarr és abnormális viselkedést. Orvosi tanulmányok kimutatták, hogy a gyermeket hajlamossá teheti a későbbi kokainfogyasztásra.

MTV Unplugged: Nirvana

 

Forrás: http://www.modernartandstyle.com/

 

Cobain esetében, őt a szer ébren tartotta. Ennélfogva nyugtatókat írtak fel neki, hogy ellensúlyozzák ezt a hatást. A pszichiáterek állításainak ellenére, hogy a serkentőszerek segíthetnek a gyermek tanulásában, Cobain gyenge tanuló maradt, aki kimaradt a középiskolából. A felírt, függőséget okozó szer szedésével töltött évek után könnyedén nyúlt az utcai drogokhoz. Cobain harca a heroinfüggőséggel az évek során széles körben ismert lett, mivel sorozatosan vallott kudarcot a függősége megoldására tett kísérletekben.

Összességében Cobainnek kezeletlen, krónikus orvosi problémái voltak, ami az egész életére kihatással volt – s amelybe beletartozott a gerincferdülése, amit a nyakában hordott gitár súlya tovább rontott, és az „égő, émelygő” gyomra, mely gyakran az öngyilkosság határára sodorta. A hasüregi fájdalom a Ritalin egyik mellékhatása. Cobain heroint szedett, mert az „kioltotta a beleiben égő tüzet”.

Cobain drogproblémája kritikussá vált. Végső kétségbeesésében felesége, Courtney Love és barátaik beíratták Cobaint egy pszichiátriai drogelvonó központba. Harminchat órával a felvétele után megszökött a programról, és egy csendes seattle-i környéken, a garázsa feletti apró szobában egy sörétes puskából leadott fejlövéssel véget vetett saját életének. Heroint és függőséget okozó pszichiátriai nyugtatót, Váliumot találtak a vérében.

Öngyilkosságakor hátrahagyott búcsúlevelében két dolgot említ, amelyek ehhez a végzetes döntéshez vezettek: a gyomorfájás, mely évek óta gyötörte, és a zenéje miatti aggódás, amiről azt írta: „Többé nincs meg bennem az a szenvedély”. A kémiai megsemmisítéssel a zene is eltűnt, és ezzel Kurt Cobaint megfosztották életének elsődleges értelmétől.

Forrás: