Veszélyes szépség: a kozmetikai műhibák

A kozmetikai műhibákat kellő körültekintéssel, a megfelelő szakember és szalon kiválasztásával megelőzhetjük.

Mi számít kozmetikai műhibának?

,,Kozmetikai műhibáról akkor beszélünk, ha a kezelés átmeneti vagy maradandó károsodást okoz, ha a beavatkozás utáni állapot rosszabb lesz a kezelés előttinél, illetve a negatív eredmény mögött a foglalkozás szabályainak megsértése áll, s a vendég anyagi és pszichés kárt szenved" – világosít fel dr. Baráth Lívia ügyvéd, e téma ez idáig egyetlen hazai jogi szakértője.

Dr. Sinka Pálinkás Rita bőrgyógyász főorvos szerint, a kozmetikai műhibaperek egy része a kozmetikus és a bőrgyógyász együttműködésével elkerülhető. Mint mondja, előfordulhat, hogy az egyes bőrtünetek mögött a szervezet valamilyen működési zavara, esetleg valamilyen gyógyszer szedése miatti túlérzékenységi reakció áll.

Az aknés bőrrel először a bőrgyógyászt ajánlatos felkeresni, aki egyidejűleg belsőleg és külsőleg is kezeli a gyulladást, s csak ezután a terápia után következhet a kozmetikai kezelés. A bőrgyógyász illetékességébe tartozik a szemölcsök, az allergiás bőrkiütések kezelése is.

A főorvos asszony – a legújabb kutatások ismeretében – figyelmeztet a szoláriumozás miatti egészségkárosodás lehetőségeire is. Néhány országban már az egyes bőrbetegségek kezelésénél alkalmazott UVA-kezelések számát is jelentősen csökkentették, mert egyre több tény támasztja alá, hogy nem csak a mértéktelen napozás, hanem a szoláriumokban is használt UVA-sugártartomány növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.

f15hkf9v

A főorvosnő különösen veszélyeztetettnek tartja a fehér bőrűeket és azokat, akiknek családjában előfordult bőrdaganat. A hibás kozmetikai beavatkozások, kezelések következményeként kialakuló egészségügyi károsodások megelőzésében persze nem csak a szakembereknek van szerepük, hanem nekünk, szépségápolásra vágyó és szoruló vendégeknek is.

Nem mindegy ugyanis, hogy hol, kivel végeztetünk el egy-egy tartóssmink- vagy testkezelést, epilálást, testékszer-,,belövést", tetoválást, vagy szoláriumozást. A magyar kozmetikusok világviszonylatban is nagyon jól képzettek, a hazai szépségápolási piacon azonban vannak olyanok is, akik nem sajátították el magas fokon ezeknek a beavatkozásoknak a szabályait, csupán ,,gyakorolják" ezeket.

Egyes tetoválószalonokban például nem kozmetikusok, hanem ügyes kezű ,,tetoválóművészek" végzik a beavatkozást. Az ilyen ,,műhelyekben" nem csak az érzéstelenítéssel kapcsolatos ismeretek, hanem gyakran a higiénés feltételek is hiányoznak, így megnő a sebfertőzés, a bőrszövet maradandó károsodásának, esetleg az allergiának (piercingnél a fémallergia) a veszélye.

A tetoválásra, tartóssmink-készítésre, vagy testékszer-beültetésre ,,ráképzett" kozmetikusnak például, megvannak az érzéstelenítőkkel kapcsolatos ismeretei, a köldöknél vagy a szemöldöknél a bőrt nem fülbelövő pisztollyal lyukasztja ki – ez nagyon roncsolja az érzékeny bőrt -, végleges szőrtelenítést csak próbaepilálás és a sebgyógyulás ellenőrzése után végez, az ártalmatlannak ítélt szolárium-kezelés időtartamát pedig egyénileg – a bőrtípus és az életkor függvényében – állapítja meg, illetve javasolja.

k25kc2mh

A megbízható kozmetikai szalonban rendszeresen – meghatározott idő elteltével – cserélik a csöveket, ugyanis a szakemberek tudják, hogy a bőrkárosodást csak így lehet biztonsággal elkerülni. A kozmetikai műhibák elkerüléséhez, a kezelés előtt, igen fontos a vendég alapos kikérdezése, tájékoztatása.

Néhány beavatkozásnál (például tartós smink készítése, gépi testkezelések, tartós szőrtelenítés) szükség van a vendég írásos tájékoztatására, és írásos beleegyezésére is. A tizennyolc éves kor alattiak tetoválását, testékszer-beültetését a szülő vagy gondviselő írásos beleegyezése nélkül nem szabad elvégezni.

A kozmetikai kezelés végeredményével, esetleges ártalmaival kapcsolatos jogvitáknak elejét vehetjük tehát, ha ismerjük a kezelések, beavatkozások várható következményeit, és persze a jogainkat is.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.