Veszélyes, ha viszket az anyajegy?

Akár bőrrák jele is lehet az anyajegy viszketése

 

Közismert, hogy az anyajegyek többsége teljesen ártatlan, de egyes esetekben felmerülhet a bőrdaganat gyanúja is. Vajon az anyajegy viszketése olyan jel, ami miatt anyajegyszűrést kellene végeztetni? Dr. Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus válaszolt a kérdésre.

Ezt kell tudni az anyajegyekről

Az anyajegyeket a melanocita nevű festéksejtek hozzák létre, amelyek a bőrszínt is meghatározzák.

  • Bár az életünk során folyamatosan képződhetnek, ha felnőttkorban új anyajegyet veszünk észre, mindenképpen érdemes azt megmutatni bőrgyógyásznak. Ettől függetlenül is fontos évente egyszer a bőrgyógyászi ellenőrzés, az anyajegyszűrés.
  • Azért is érdemes orvoshoz fordulni, ha az anyajegy viszketni kezd, bár ez nem feltétlenül a bőrrák jele.
  • Az anyajegyekről érdemes tudni, hogy változhatnak színűknek, méretükben, de ez a változás nagyon lassú. Vannak olyan anyajegyek, amelyekből szőrszálak nőnek ki, mások egyáltalán nem változnak, és előfordulhat, hogy egy anyajegy lassacskán eltűnik. Mindazonáltal, ha észreveszünk bármilyen változást, legyen szó színről, nagyságról, az anyajegy szélének megváltozásáról, a korábban lapos bőrképlet kiemelkedéséről, esetleg vérzésről vagy viszketésről, mindenképpen bőrgyógyásszal kell azt ellenőriztetni.

anyajegy viszketése

Mi okozza az anyajegy viszketését?

Az anyajegyeknél jelentkező viszketésnek számos forrása lehet. A legegyszerűbbek közé tartoznak az újonnan használni kezdett testápoló, higiéniai termékek, egy új típusú textil, ami érintkezik a bőrrel, vagy bármi, ami irritálhat. Tisztában kell lenni azzal, hogy a viszketés a bőrrák jele is lehet. Nem csak a melanoma okozhat ilyen tünetet, hanem más típusú bőrdaganatok is.
Dióhéjban a viszketést okozó bőrdaganatokról:

Melanoma

Az europid embertípusnál a melanoma az egyik leggyakoribb bőrrák típus az American Cancer Society szerint. Mivel ez az egyik legveszélyesebb bőrdaganat, fontos ismerni a korai tüneteket, és mielőbb orvoshoz fordulni, ha bármilyen – fent felsorolt – változás jelentkezik az anyajegyekben. Melanoma esetén gyakori az anyajegy körüli feketés-kékes terület megjelenése és az esetek egy részében jelentkezhet érzékenység, viszketés is a környező bőrfelületen.

Basalioma

Jellemzően a világos bőrtípusú, és 50 feletti személyeknél gyakoribb a basalioma. Ez a leggyakoribb bőrrák típus rosszindulatúnak számít, de az eseteknek csak minimálisan kis hányadában okoz áttétet más szervekbe. Mindenképp orvoshoz kell fordulni, ha olyan halvány vörös, hámló, vagy gyöngyházszínű, tágult ereket tartalmazó elváltozást észlelünk, amely esetleg viszket, és akkor is, ha sérülést követően nem gyógyuló, esetleg vérző seb, fekély alakul ki.

Laphámrák

Nemzetközi felmérések szerint a laphámrák előfordulása egyre gyakoribb, nem kis részben a napfényterhelésnek köszönhetően. Jellemzően éppen a sugárzásnak erősebben kitett testtájakon mutatkozik meg a daganat, főként a középkorúaknál, idősebbeknél, akik az évek során összességében már sok időt töltöttek napon. A laphámdaganat a bőr hámsejtjeiből kiinduló rosszindulatú folyamat. Lényege, hogy a hámsejtek olyan burjánzásba kezdenek, melynek során egy szemmel látható, kezdetben ártalmatlan képződmény jön létre, olyan, mint egy nem gyógyuló seb, ami esetleg érzékeny, vérzik és viszket is. A képlet vastagsága azonban idővel növekszik, későbbi szakban ki is fekélyesedhet, oldalirányban is megnyúlhat, főleg nyirokúton áttétet adhat.

anyajegy viszketése

Az anyajegyszűrést már mesterséges intelligencia is segíti

 

A legfontosabb teendő a viszkető anyajegyekkel kapcsolatban, hogy ne kezdjük hűsítő krémekkel kenegetni, hanem mutassuk meg bőrgyógyásznak, aki meg tudja állapítani, nem rosszindulatú elváltozás okozza-e a tünetet – hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus. – Ma már nagyon pontosan, akár a mesterséges intelligenciára is támaszkodva be tudjuk azonosítani az egyes bőrképleteket. A teljes testtérképes anyajegyszűrés keretében ugyanis az „okos” program az anyajegyről készült korábbi képpel összevetve a legkisebb eltérésekre is felhívja a figyelmet és osztályozza is azokat a veszélyességi skálán. A szoftver többek közt kiküszöböli a zavaró tényezőket, például a szőrszálakat a képről, értékeli az anyajegy szerkezetét, színeit, szabályosságát, és a bőrképlet széleinek meghatározására is javaslatot tesz. Természetesen a program által készített képeket és elemzéseket minden esetben bőrgyógyász szakorvos is ellenőrzi, így az eredmény birtokában megnyugodhat a páciens. Szükség esetén akár gyorsabb személyes konzultációra, majd – ha beigazolódik a bőrrák gyanúja – mielőbbi kezelésre is sor kerülhet.

Forrás: Anyajegyszűrő Központ


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.