Tudatos apukák, megfontolt pénzügyek

A férfiak többségét az első gyermekük születéséig nem nagyon érdekli a pénz. Ahogyan azonban apává válnak, felébred bennük a felelősségérzet és elkezdenek tudatosan foglalkozni a pénzügyekkel.

Sokan kisapaként kötik az első biztosításukat és kezdenek el befektetések iránt érdeklődni – számol be tapasztalatairól Szopper Zsófia független pénzügyi tanácsadó, magánpénzügyi szakértő.

Hogyan teremtsenek biztos jövőt gyermeküknek az apukák?

Sok apuka esik abba a hibába, hogy megérezve az apaság felelősségét hirtelen nagy összegű életbiztosítást köt. Szopper Zsófia szerint ugyan fontos a gondoskodás és jó ha van életbiztosítás, mégsem az a legelső amire gondolni kell.

A hosszú lejáratú életbiztosítással kombinált befektetéssel hosszú távú kötelezettséget jelent, aminek gyakran az a vége, hogy egy előre nem látott élethelyzet miatt meg kell szűntetni pénzügyi konstrukciót – persze jelentős veszteséggel.

Ez rendszerint azért van, mert az apukák nem reálisan számolnak a megnövekedett költségekkel, ami a gyermek vállalásával jár. Rendszerint a költségeket alacsonyabbnak, a megtakarítási képességüket pedig magasabbnak gondolják a valósnál.

Reálisan kell felmérni a helyzetet

A felkészülés az újszülött érkezésére a családok több százezer forintját emészti fel, mire mindent beszereznek a babakocsitól a bababútorokon át a ruhákig és a cumisüvegekig. Ezért érdemes minél előbb félretenni erre a célra.

Emellett a gyermek nevelése is folyamatos kiadásokkal jár, és ez az összeg évről évre csak nő – a különórák már általános iskolában százezreket vihetnek el évente. Ugyanakkor az anya jövedelme a gyes, gyed alatt lecsökken, amivel szintén kalkulálni kell.

baba42

Költsünk megfontoltan és ne vállaljunk nagy terheket

A legfontosabb megfontoltan költeni. Már a gyermekvárás idején érdemes odafigyelni a kiadásokra. Ne költsünk felesleges dolgokra és nézzünk meg a kínálatot, mert lehet, hogy a kevésbé ismert márkájú babakocsi is ugyanolyan jó, mint a márkás hasonmása, csak tízezrekkel kevesebbe kerül – ilyen kérdésekben jól jön a férfiak racionalitása.

Ugyanakkor törekedni kell a rendszeres megtakarításra. Amikor megtakarításról beszélünk, nem kell feltétlen nagy összegre gondolni. Mindegy mennyit teszünk félre, a lényeg a rendszeresség!

Az anya jövedelméből is meg kell takarítani!

A megtakarítás és befektetés nem csak a férfiak feladata: az anya jövedelméből ugyan így meg kell takarítani, hiszen egy családról van szó. Még akkor is, ha a feleség jövedelme kevesebb, mint a férfié, akkor is rendszeresen félre kell tenni. Ez már csak azért is fontos, mert némi függetlenséget ad a nőnek.

A megtakarításokat többféle konstrukcióba érdemes fektetni, azonban a kulcsszó a fenntarthatóság! Legyen szó befektetésről, rendszeres megtakarításról nem szabad sokat vállalni, mert az szinte mindig bajhoz vezet.

Ha a gyermek születésétől kezdve csak havi pár ezer forintot teszünk félre, az húsz év alatt akár egy lakás önereje is lehet. Azonban az ideális, ha a jövedelem tíz százaléka kerül befektetésre rendszeresen. De inkább kevesebbet vállaljunk, azonban azt tartsuk be.

Ezeknek az egyszerű szempontoknak a figyelembevételével igazi gondos apává válhatnak a férfiak.

Forrás: