Segítség! Elköltöztem otthonról!

Ez a nap is eljött. Nyár elején még nagy volt az öröm, amikor kiderült, hogy felvettek az egyetemre, főiskolára. Végre kicsit elkezdődik a nagybetűs Élet. De biztos olyan jó az? Hogyan érdemes elköltözni otthonról?

Indulás otthonról

Örömteli, újdonságokkal tarkított, de egyben nehéz időszak is, amikor egy fiatal, immár az érettségivel a kezében úgy dönt, elmegy egy másik városba tanulni, vagy esetleg ugyanott marad, de már nem a szülői házban. Az új környezetbe, más településre kerülés izgalmas és egyben ijesztő is. Hiszen eddig ott volt a család. A „biztonságos bázis”, ahová hazamehetett. Jó esetben a szüleivel, testvérével szeretetteljes volt a viszonya, elmondhatta nekik, ha bántotta valami. Segítettek, ha bármi kellett, készen várta a meleg étel.

Ha az ember lánya, fia új helyre költözik – albérletbe, netán saját lakásba -, hirtelen teljesen önálló lesz. Gondoskodnia kell magáról, az étkezéséről, és bizony, az ő postaládájába érkeznek a számlák is. Mert ha nem otthon lakunk, fizetni kell a saját áramot, gázt, fűtést. Az összeg pedig olykor igen borsos lehet. Még akkor is, ha az albérletet másokkal osztjuk. A fiatal hirtelen felelős lesz azért, hogy minden időben be legyen fizetve, a lakásban tisztaság és rend legyen – nemcsak a saját közérzete miatt, hiszen, ha nem saját otthonról van szó, mit szól a főbérlő, ha netán betoppan, de persze a barátok véleménye is számít.

Felelős azért, hogy vigyázzon arra a lakásra, a bútorokra, ami nem az övé, s lehetőleg ne törje össze a dolgokat, vagy ha elromlik valami, intézkedjen, szerelőt hívjon, ügyeljen, hogy ne maradjon bekapcsolva a gáz, és így tovább. Minden az ő nyakába szakad, amit korábban a szülő intézett. No és persze, az a szülő aggódik is. Nem szűnnek a telefonhívások: „eleget ettél? jól érzed magad? nincs szükséged pénzre?”

költözés

Könnyebb dolga van a kamasznak, a fiatal felnőttnek, ha a nevelés, amit otthon kapott, megfelelő volt. Ha rendet tud rakni maga után, szépen kitakarít, és nem rémül meg, ha össze kell ütnie egy egyszerű ételt. Ha használni tudja a mosógépet, ha képes takarékoskodni, beosztani a pénzt amire feltétlenül kell, amelyet vagy ösztöndíjból, vagy részben otthonról, vagy akár a tanulás melletti munkából szerez.

A szülő, a család távolléte más szempontból is új kihívás elé állítja a kamaszt. Nemcsak azért, mert a szülői, érzelmi támogatás – ha kicsit elege van, kissé sok a tanulnivaló, az elintéznivaló, és egyedül érzi magát – megszűnik, vagy csak telefonon elérhető. Nincs, aki megsimogassa a fejét, és azt mondja: ne add fel, menni fog! De otthon ott voltak a többiek, akikkel lehetett beszélgetni, eltölteni az időt, tévézni, együtt étkezni is. Hirtelen mindez megszűnik.

Ha éppen nem tanul, mit is kezdjen magával a kamasz, a fiatal felnőtt? A könyvtárba sem járhat örökké. Baráti köre egyelőre nem elég kialakult. Választhat valamilyen sporttevékenységet, szakkört a tanintézményben, vagy kereshet egyéb hobbinak való elfoglaltságot a városban. Eljárhat úszni, táncolni, küzdősportot tanulni. Ezáltal is szélesíti ismeretségi körét. Nem mellékes, hogy a barátokat nem árt mielőbb „beszerezni”.

költözés

Egy-két ember biztosan akad már a tanítás kezdetekor, akivel jobban megtalálja a közös hangot. Érdemes közös tanulást, sportolást, esti programot szervezni, amelynek keretében a várost is jobban megismerik. Az új ismerősök, a társaság könnyen átsegíti a kamaszt, a fiatalt a szomorkásabb időszakon, amikor a rászakadt szabadidővel és az újdonságokkal nem tud mit kezdeni, és úgy érzi, nehezen rázódik bele mindenbe.

Ugyancsak a megfelelő nevelés segítheti hozzá ahhoz, hogy kommunikatív és nyílt legyen, ezzel sokkal könnyebben szerez barátokat. Ha pedig igyekszik felülkerekedni a kezdeti összezavarodottságon, bizonytalanságon, vegye fel a bátrak mosolyát. Gondoljon arra, mennyi új dolog, izgalmas történés vár rá! Higgye el, hogy évek múltán mennyire szívesen gondol majd vissza az ott töltött időkre. Minden könnyebben fog menni! Arról nem beszélve, hogy a szülő is nyugodtabb lesz…

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.