Mit jelent a lenőtt nyelv?

A lenőtt nyelv vagy más néven rövid nyelvfék egy olyan gyakran előforduló, veleszületett eltérés, amikor  a nyelv szabad mozgását a nyelv alsó felszínét az alapjához kötő, kis függőleges hártya (nyelvfék) nem megfelelő elhelyezkedése vagy mérete meggátolja.

Ennek következtében a csecsemő ügyetlenül szopik, a nem megfelelő vákuum képzés miatt gyakran elengedi a mellet, emiatt nem jut elegendő anyatejhez, és nyugtalan lehet, illetve a rövid nyelvfék nyelési problémákat, rendellenes fogazatot, később pedig hangképzési zavarokat is okozhat.

Fotó: 123rf.com

Az alábbi tünetek esetén gondolhatunk lenőtt nyelvre:

  • A baba nyelvén nagyra nyitott száj mellett szív formájú gödör, behúzódás látszik, nyelve laposnak legömbölyítettnek tűnik.
  • A baba minél nagyobbra próbálja tátani a száját, és a nyelve nem a fogíny irányába, hanem visszafelé húzódik.
  • A baba nyelve alatt ujjunkkal végigsimítva beleakadunk a feszülő nyelvfékbe.
  • Síráskor a nyelvszélek csak oldalt és kis mértékben pöndörödnek fel, a nyelv elülső része rögzítve marad.
  • A baba vagy nagyobb gyermek a nyelve hegyét nem tudja a szájpadlásához felemelni, túlnyújtani az ajkain, vagy bizonyos hangok (jellemzően r, t, z, s, sz, l) képzésével gondja van.

 

Fotó: 123rf.com

A rövid nyelvfék kezelése

A tünetek észlelése esetén javasolt minél hamarabb szoptatási tanácsadó, védőnő vagy gyermekorvos tanácsát kérni.  A nyelvfék ugyanis később megnyúlhat, így csak abban az esetben érdemes felvágással megoldani a rendellenességet, ha az szoptatási vagy hangképzési problémákat okoz.

Ilyenkor, de nagyobb gyerekek esetében is a leggyakrabban csak pár másodperces, minimális vérzéssel, de fájdalommal nem járó beavatkozásra kerül sor, amelynek során a területen jártas gyermekorvos vagy fül-orr-gégész szakorvos érzéstelenítés után pár milliméteres metszést ejt a nyelvféken.

A nyelvünk miatt habzsolunk?

 

Forrás: Ezüstfény Klinika