Kinek a haja van a fejemen?

Ha valakit nagyon zavar a kopaszsága, hajhullása, ma már igen hatékony módszerek közül választhat, és visszakaphatja a haját

A hajhullás, a haj elvesztése, a kopaszodás – különösen fiatalon – komoly gondot jelenthet. Van, aki beletörődéssel fogadja, másnak azonban akár önértékelési problémákat is okozhat haja elvesztése. Manapság szerencsére kiváló módszerek léteznek, ha az ember a hajbeültetést választja.

A legújabb technika az ún. graftok beültetése. Ennek a hajbeültetésnek több fajtája van. Létezik mikro-follikuláris egység graft,  follikuláris egység transzplantáció, illetve follikuláris egység kitermelés, melyek a hajátültetést gyakorlatilag észrevehetetlenné teszik és életképes megoldást jelentenek a hajhullásban szenvedők számára.

reggeli_video_kepJelenleg a hajtranszplantáció csak ún. dihidrotesztoszteron-rezisztens (DHT) haj begyűjtésével lehetséges, melyet a saját fejbőr hátsó részéről nyernek és átültetik a kopasz területre. A haj átültethető egypetéjű ikrek között is, akiknek azonos a genetikájuk.
Szakemberek szerint a hajátültetést egyik emberről a másikra nem működőképes megoldás, mert azzal jár, hogy életünk végéig kilökődés-gátló szereket kell szednünk. Ezek kockázata messze felülmúlja a hajátültetés előnyeit.  Tudósok jelenleg is kutatják az egyik emberről másikra történő haj transzplantációjának lehetőségeit – kilökődés nélkül.

A férfias típusú kopaszodás esetében van még haj a fejen, kétoldalt és hátul. Ezt lehet transzplantációra használni. A haj úgy van „programozva”, hogy tovább növekedjen, még a legrosszabb férfias típusú kopaszodás esetén is. A diffúz hajhullás esetén azonban – ez nőknél gyakori -, a hajhullás a teljes fejbőrre jellemző. Ezt a hajat is át lehet ültetni, ám arra nincs garancia, hogy az valóban fog nőni – ez a haj eredendően instabil ugyanis.  De hogyan történik a hajátültetés, és milyen kérdések merülhetnek fel vele kapcsolatban?

Kinek a haja van a fejemen?

A szerv-átültetéssel szemben, hajtranszplantáció esetén mi magunk vagyunk a donor. Ha ugyanis másé a haj – kivéve egypetéjű ikrek esetén -, mint már szó volt róla, a haj kilökődik gyógyszerek nélkül.

Különösen a férfiaknál mindegy, mennyi hajat vesztettek és honnan, a kétoldalt és hátul meglevő hajból lehet „gazdálkodni”. Az oldalsó és hátsó terület kevésbé befolyásolt a dihidrotesztoszteron (DHT) hajhagymákra gyakorolt hatását illetően. Ezek a részek a donor helyek, a tüszőkkel és néhány környező szövettel együtt.

Hová kerül a donor haj?

Amikor kivették őket, a kopaszodó fejterületre kerülnek: az apró vágásokba, melyet a doktor ejt a fejbőrön. A haj, a tüszők és a szövetek, valamint a bőr, ami velük jön, a graftok – minden graft egy vagy több hajtüszőt tartalmaz, hajjal, szövettel és bőrrel. Tehát élő szövetdarabról van szó, amely átültetésre kerül.

Van, akinek természetesen vastag a haja, és van, akinek nem. Vajon ez mennyire befolyásolja a hajátültetést?

A hajsűrűséget a szőrtüszők száma négyzetcentiméterenként adja a fejbőrön. Fontos tényező még a fejbőr lazasága, rugalmassága is. Ha a haj sűrűsége és a fejbőr rugalmassága is nagyobb, akkor több graftot lehet beültetni.

Mennyiben befolyásolja a hajátültetést az, hogy milyen irányban nő a haj?

A durvább haj esetén kevesebb hajszál per graft kerül beültetésre, ez biztosítja a nagyobb lefedettséget. Finomabb haj esetén is nagyon természetes hatást érhetünk el, de a fedőhatás kisebb. A hullámos és göndör haj főleg alkalmas átültetésre, mert magától göndörödik, így több fejbőrt fed le, mint a sima haj. Ráadásul jobban kiemelkedik a fejbőrről és megtartja a formáját, a jobb lefedettség hatását keltve.

Befolyásolja-e a haj színe, a bőr színe a hajátültetést?

nem%2520kopaszodom4

Nos, minél közelebb áll a haj színe a bőr színéhez, annál jobb a lefedettség hatása és kisebb a kontraszt. A legtökéletesebb hatás egyébként az afrikaiaknál érhető el a sötét bőr és a göndör, sötét haj miatt. A legnagyobb kihívást a hajátültetést végzők számára azonban kétségtelenül a sötét, egyenes haj és a világos színű arcbőr adja.

Mit érdemes még számításba venni?

A hajbeátütetést végző szakembernek számításba kell vennie a jövőbeni, várható hajhullás mértékét és arányát. A haj „dizájnjának” visszaállítása igen fontos. Az orvosnak egy teljes tervet kell kidolgoznia arra, hogyan fog kinézni a teljes haj, a beültetett részekkel együtt. Mire egységessé válik az egész, az hónapokba és évekbe is telhet, a természetes hajhullás mértékét is belekalkulálva.

Hogyan választja ki a doktor, hogy a fej mely területére kerül a beültetett haj?

A fej elülső része valamint a teteje kap először hajat. Az a rész, amely leginkább keretbe foglalja az arcot és leginkább fontos a megjelenés szempontjából. A fejkorona pedig általában az utolsó része, ahová a hajat beültetik – kivéve, ha csupán ezen a részen kopaszodunk.

Hány procedúrára van szükség?

Az eljárások száma a hajhullás mértékétől, a tervezet hajhullás mértékétől, a donor haj mennyiségétől, valamint egyéb művészi- és egészségügyi szempontoktól is függ. Férfiaknál akár 1-2 alkalom alatt is elkészül az átültetés, a nőknél a megfelelő sűrűség eléréséhez általában több alkalom szükséges. Egy-egy alkalom azonban 5-10 óra hosszáig eltart.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: