Háború és szorongás – Ukrajnát az oroszok, minket a hírek bombáznak

Hogyan kezelhető a fokozott stressz?

Nehéz úgy megnyitni egy weboldalt vagy fellapozni egy újságot, hogy ne az orosz-ukrán háború legújabb eseményei jönnének szembe. A hírek sokasága fokozott szorongás kialakulását okozhatja, azoknál is, akiket egyébként alig érint a helyzet. Hogyan lehet ezt kezelni?

Az utóbbi 2 évben a koronavírus uralta a címlapokat, most társult hozzá az ukrán-orosz háború is. Aligha lehet megnyitni egy weboldalt vagy fellapozni egy újságot anélkül, hogy ne ezek a hírek zúduljanak ránk. A helyzet érhetően szorongást kelt az emberekben, azt azonban nem szabad hagyni, hogy ez elhatalmasodjon rajtunk.

Foto:123rf.com

Mégis, hogyan védhetjük meg magunkat a stressztől, a szorongástól és különféle zavaroktól, ha lépést akarunk tartani az ukrán háborús fejleményekkel, de úgy tűnik, mindenhonnan a negatív hírek özönlenek?

„Mindenki tapasztal bizonyos fokú szorongást amiatt, ami a világban zajlik. A kérdés ennek a súlyossága. A szorongás termlszetes emberi reakció, azonban a hírek állandó figyelése problémává válhat, megnehezítheti, hogy elvégezzük napi feladatainkat és élvezzük az életünket” – mondta dr. Michael Ziffra, a chicagói Northwestern Egyetem pszichiátriai és viselkedéstudományi docense.

Az emberek nem egyformák, különféleképpen reagálnak az ilyen helyzetekre is. Van azonban jele annak, ha valaki túl szorongóvá vált: ha képtelen leállítani magát a hírek követéséről, kivonni magát az egészből.

Problémát jelez az is, ha valaki sok időt tölt a negatív hírek olvasásával, nézésével vagy az ezekről való elmélkedéssel – s mindez már zavarja a munkáját vagy a magánéletét – hívta fel a figyelmet Ziffra.

Foto:pixabay.com

Halmozott hatás is lehetséges – amennyiben a negatív hírek újabb és újabb frissülése időben túl közel van egymáshoz.

„Egyértelmű, hogy amit most tapasztalunk, az példátlan. Minden egyszerre történik – elhúzódó világjárvány, politikai zűrzavar, háború, klímaváltozás. A stresszoroknak való hosszú távú kitettség többnyire rontja a szorongást” – jegyezte meg az orvos.

Bár a krónikus stressz hatásai személyenként változnak, sokan élnek meg depressziót, szorongást, alvászavart, éreznek fáradtságot.

Czanik Balázs: „Nagyon mélyen érint a háborús helyzet”

A bizonytalanság fokozhatja a szorongást

Egy stresszes eseménynek általában van kezdete és vége – ami segíthet az embereknek kezelni az arra adott reakciókat. Nos, ehhez képest a jelenlegi stresszes helyzetek egy része nagyobb bizonytalanságot hordoz magában. „Nézzük csak meg, mi zajlik jelenleg a világban. Még mindig nem tudjuk, hogyan alakulnak a dolgok a világjárvány esetében, s most azt sem, mi várható az orosz-ukrajnai konfliktus kapcsán” – mondta dr. Ziffra.

Természetes, ha az ember értesülni akar a történésekről – különösen, ha van rokona, barátja Ukrajnában -, de tudnunk kell, hogy egy idő után nagyon érzékennyé válunk a legújabb fejleményekre.

Foto:123rf.com

Segít, ha korlátozzuk az ukrajnai helyzetről szóló videók, képek nézegetését, inkább az írott hírekre szorítkozzunk – jegyezte meg a szakember.

Hozzátette, hogy bárki, aki a szokásosnál komolyabb stresszt vagy szorongást érez, hívja fel, látogassa meg családtagjait, barátait vagy keressen társaságot bárhol. Mentálhigiénés szakember segítségét is kérhetjük, ha szükséges.

Mivel az országban jelenleg nincs koronavírus miatti zárlat, mindezt most könnyebben megtehetjük.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.