Fantom szaglás-milyen betegségeket jelezhet?

A fantozmiában érintettek olyan szagokat éreznek, amelyek nincsenek is jelen. A szaglás hallucináció gyakori kiváltó okait dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.

A Fantozmia nem a parfümériából merít ihletet

Ahogyan a hallásunk is megtréfálhat bennünket, és megeshet, hogy olyan hangokat hallunk, amiket a körülöttünk lévők nem, olykor a szaglásunk is tévútra vihet. Sajnos ez nem egy kellemes állapot, már csak azért sem, mert a szaglás hallucináció során a legtöbben nem kellemes illatokat, hanem például:

  • égett pirítós,
  • égő gumi,
  • dohányfüst,
  • rothadó,
  • állott, penészes,
  • fémek,
  • vagy vegyi anyagok szagát érzik a közelükben.

A szaglás hallucináció Fül-Orr-Gégészeti okai

A fantozmia a szaglás zavarával összefüggő rendellenességek mintegy 10-20%-át teszi ki. Ez az állapot általában magától is elmúlik, ám mivel komolyabb betegségek – például epilepszia, Parkinson-kór, skizofrénia – tünete is lehet, ezért érdemes kivizsgáltatni, ha jelentkezik.

A megváltozott, furcsa szag érzékelésnek fül-orr-gégészeti oka is lehet, ezek leggyakrabban a következők:

Árulkodó jelek

A betegség érintheti egyik vagy egyszerre mindkét orrnyílást, előfordul ugyanis, hogy csak „féloldalasan” jelentkezik a vélt szagok érzékelése. Ez egy fontos különbség, mely a kiváltó okra is utalhat. Ha a központi idegrendszer betegsége okozza a szaglás hallucinációt, akkor rendszerint állandóan, éjjel-nappal és mindkét orrnyílásban tapasztalható. Ezzel szemben, ha fül-orr-gégészeti ok áll a háttérben, akkor általában a szag az egyik orrnyíláson át lélegezve erősebben, a másikon át lélegezve gyengébben vagy alig érezhető.

Fantozmia vagy Parosmia?

A megváltozott szaglás betegséget jelezhet.

Mindkét állapot kellemetlen szagok észlelésével jár, ám míg a fantozmia esetében az illető valóban csak képzeli, amit az orrával érez, a parosmia esetén valóban jelen vannak a szagok. A parosmia tulajdonképpen torzított szaglás, vagyis a beteg akármilyen kellemes illatot is lélegez be, az számára egy kellemetlen szag lesz. Parosmia esetén például egy csokor illatos friss virág is vegyszerszagú lehet.

Hogyan kezelhető?

A szaglászavarok kivizsgálása során a fül-orr-gégész a beteg alapos kikérdezését követően endoszkópos vizsgálattal ellenőrzi az orrüregek, orrnyálkahártya állapotát. Szükség szerint CT, MRI vizsgálatra is sor kerülhet. A kiváltó ok határozza meg a kezelést. Ha a fantozmia hátterében krónikus orrmelléküreg-gyulladás áll, akkor ennek okát kell felderíteni és megszüntetni. Ez lehet akár reflux betegség, fokozhatja a tüneteket allergia is. Orrpolip esetén műtétre is szükség lehet.

Forrás: Fül-Orr-Gége központ