Ezek a pajzsmirigy megnagyobbodás tünetei

A pajzsmirigy megnagyobbodásra olykor előbb derül fény, mint bármely más pajzsmirigy problémára, ugyanis gyakran előbb kerül a páciens radiológushoz, mint endokrinológushoz. Hogy milyen tünetek esetén érdemes pajzsmirigy betegségre gyanakodni, illetve mikor szükséges pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton részt venni, azt Dr. Horváth Ilonától, az Ultrahangközpont radiológusától kérdeztük meg.

Pajzsmirigy megnagyobbodás- mikor menjünk ultrahangra?

pajzsmirigy  megnagyobbodását több tényező okozhatja. Leggyakrabban  jódhiány vagy kóros autoimmun folyamatok állnak a háttérben. A hirtelen kialakuló, fájdalmas duzzanat akut gyulladást jelez.  A méretnövekedés gyakran jár együtt a pajzsmirigy hormonok elégtelen szintjével. 

A strumának több típusa létezik: lehet diffúz, göbös, valamint több göböt tartalmazó (multinoduláris). Előbbi esetén a mirigy egésze egyenletesen megnagyobbodik, míg göbös struma esetén egy vagy több csomó alakul ki a mirigyállományban. 

pajzsmirigy

pajzsmirigy, férfi

Fotó: 123rf.com

Pajzsmirigy megnagyobbodás tünetei:

  • Kitapintható csomó a nyak elülső részén
  • Nyaki szorító érzés
  • Köhögés
  • Rekedtség
  • Nyelési nehézség
  • Gombócérzés

Ha az említett tüneteket tapasztalja, érdemes pajzsmirigy ultrahangon részt vennie, még akkor is, ha a pajzsmirigy hormonok szintje normális. 

Mit mutat az ultrahang?

Pajzsmirigy ultrahang során meghatározható a pajzsmirigy mérete, a szerkezete, az erezettsége. Megtudható, fennáll-e gyulladás, vannak-e csomók, rosszindulatú daganatra utaló jelek. Mindemellett a környező nyirokcsomók méretéről is képet kaphatunk- mondja dr. Horváth Ilona. Ha a radiológus a vizsgálat során úgy ítéli meg, további vizsgálatokat (pl. labort, aspirációs citológiát, izotóp vizsgálatot vagy MR-t) is javasolhat a pontos diagnózis érdekében, mely  segíti a megfelelő terápia megválasztását. 

Ilyen pajzsmirigy problémákat generálhat a COVID

Az ultrahang fontos szerepet tölt be a nyomonkövetésben is. Ellenőrizhető a göbök méretének növekedési üteme, szerkezetének változása, az alkalmazott kezelés hatékonysága.

Ultrahangos vizsgálatra bármikor lehetőség van, hiszen nem jár sugárterheléssel, biztonságos, fájdalommentes és nem igényel előkészületet. 

 

Forrás: Ultrahangközpont