Boldogabbak leszünk időskorunkban, ha sokat segítünk másoknak?

Az oxitocin-termelődés nagy meglepetést okozott

A jótékony adakozás a fiatalság és a boldogság forrása? Ha segítséget nyújtunk másoknak időskorunkban, boldogabbnak érezzük majd magunkat – állítja egy új tanulmány.

Vajon boldogabbak leszünk időskorunkban, ha jótékony adakozással töltjük időnk egy részét? Egy új tanulmány szerint igen.

A Frontiers in Behavioral Neuroscience folyóiratban megjelent kutatás eredménye arról számol be, hogy azoknak az embereknek, akik jótékonykodnak és tesznek másokért, megnövekszik az oxitocin szintjük – ez egy hangulatjavító hormon, s az eddig gondolatakkal szemben időskorban is emelkedik.

idős, tévé

Fotó: 123rf.com

A tanulmányba 100, 18 és 99 év közötti alanyt vontak be – egy rákos kisfiúról szóló videót néztek meg. A kutatók a film előtt és után is vettek tőlük vért.

A résztvevőknek ezt követően felajánlották, hogy adományt juttassanak a filmben szereplő jótékonysági szervezetnek. Az eredmények alapján azok adták a legtöbbet, akiknél a legtöbb hormon szabadult fel. A vizsgálatban résztvevők közül sokan idősebbek voltak.

Ez a tanulmány az első, mely során az oxitocin összefüggését és növekedését mutatták ki idősebb felnőtteknél – mondta Paul J Zak, PhD., a tanulmány szerzője, a kaliforniai Claremont Graduate Egyetem Neuroökonómiai Tanulmányok Központjának igazgatója. „Meglepő azonban a kapcsolat erőssége a jó cselekedetek és a több oxitocin felszabadulása között. Ez igen jelentős az időskorban levőknél” – tette hozzá, megjegyezve, hogy 20 éves labormunkája alatt nem látott ilyet.

Paul J Zak elárulta, hogy az oxitocin fiatalabbakra gyakorolt ​​hatásának vizsgálata után döntött a tanulmány elkészítése mellett.

Régóta ismert, hogy a hormon fiatalabb korban fokozott „szociális” viselkedést vált ki. Zak szerette volna látni, vajon ez az idősebb felnőtteknél is így van-e.

Az eredmények azt sugallják: azok, akik tesznek másokért és adnak, tovább boldogok maradnak. Mellesleg, azok élnek a legtovább, akiknél a boldogság fennáll – jegyezte meg a szakember.

 

„Kevés dolog ismert az oxitocin szerepéről, ahogy időskorba lép az ember” – mondta Jorge Barraza, Ph.D., a tanulmány társ-szerzője, a fogyasztói magatartás professzora a Dél-Kaliforniai Egyetem Alkalmazott Pszichológia online Master of Science programjában.

Mivel az oxitocin a szaporodáshoz kapcsolódik, a feltételezés régóta az, hogy az életkor előrehaladtával a termelése csökken. „Most azonban azt tapasztaljuk, hogy a termelést a szaporodáson kívül más is befolyásolja és ez elgondolkodtató” – emelte ki Barraza.

Érdemes tehát a jótékonykodáson gondolkodni?

A tanulmány eredménye meglepő volt Sanam Hafeez, PsyD, New York-i neuropszichológus számára is, aki a Comprehend the Mind igazgatója, valamint a Columbia Egyetem professzora. Ő szintén éveken át azt gondolta, hogy az oxitocintermelés az időskorral csökken.

A felfedezés biztató – potenciálisan módot jelent arra, hogy az életkor előrehaladtával jobbá váljon az életünk fizikailag és szellemileg is. Afféle önbeteljesítő próféciának tartja a dolgot, hiszen ha jót teszünk és ettől jobban érezzük magunkat, többet akarunk tenni és meg is tesszük.

Mit jelent az, ha valaki “idős lélek”? -És miből tudhatjuk meg?

A tanulmány azt mutatja, hogy a jó munka oxitocint, vagy ahogy ő nevezi, „jó érzés” hormont szabadít fel – jegyezte meg Sanam Hafeez.

Felmerül a kérdés, vajon ha fiatal korunktól– vagy az életkor előrehaladtával – több jót teszünk, az segíthet tovább és jobban élni?

Zak és Barraza szeretné tudni a választ, ezért létrehoztak egy Immersion nevű céget, amely hordható eszközöket kíván használni olyan dolgok nyomon követésére, mint például az oxitocinszint és az arra ösztönző tényezők.

A hordható eszköz rögzíti, mikor vagyunk kivirulva, vagy mely élmények azok, amelyek előnyösek a számunkra.

 

 

Forrás: Adrina - napidoktor.hu