A zajos lakókörnyezet jelentősen fokozhatja a stroke súlyosságát

Az erős környezeti zajterhelés nagyban növelheti az isémiás stroke súlyosságát.

A spanyolországi Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM) kutatóintézet orvosai csaknem 3000 kórházi páciens adatait vizsgálták. Tanulmányukban megállapították, hogy a legzajosabb környezetben élőknél a stroke rizikója akár 30 százalékra is nőhet, míg a csendesebb, zöld régiók felé haladva a kockázat akár 25 százalékkal is csökkenhet. Minél zöldebb és csendesebb környéken él valaki, a stroke súlyossága annál kisebb lehet, a zajszint növekedésével azonban egyenesen arányosan növekszik a kockázata. A nyugodt környezet valószínűleg többféle módon járul hozzá a rizikó csökkentéséhez: mérsékli a stressz szintet, ilyen helyen a társadalmi kapcsolatok könnyebben szövődnek, és fizikailag is aktívabbak lehetnek az itt élők.

Foto:mindenamihallas.hu

Minél nagyobb a zaj, annál súlyosabb a stroke

A tanulmány rávilágít, hogy a környezet, ahol élünk, nem csak a stroke kockázatát és súlyosságát, hanem a következményeit is befolyásolja negatív irányban. A stroke romboló hatása több tényezőtől is függ: többek között az agyi sérülés kiterjedtségétől, hogy mely agyterületet érinti, a stroke típusától, és hogy milyen kapcsolódó kockázati betegségek vannak jelen, például cukorbetegség, érelmeszesedés, pitvarfibrilláció. Az a tény, hogy ezeken túl még a zaj hatásaival is számolni kell, fontos, figyelembe veendő információ a politikai és egészségügyi döntéshozók számára.

A kutatók nem állapították meg, mekkora zajszint növeli a kockázatot, csupán a zajos és csendes környezet különböző hatásait akarták felmérni. Ugyanakkor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján tudjuk, hogy a megengedett közlekedési zajszint határérték maximum 53 dB nappal, és 45 dB éjszaka.

Spanyolországban a nők körében az első számú, a férfiaknál a harmadik számú halálok a stroke. A WHO adatai szerint 2012-ben világszerte 6,7 millió ember halálát okozta. Két fő típusa a vérzéses és az isémiás stroke. Előbbit egy agyi ér megrepedése váltja ki, utóbbit egy eret elzáró vérrög. A stroke-os esetek 80-85 százaléka isémiás stroke. Kockázatát befolyásolja az életkor, a dohányzás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az elhízás, az ülő életmód, és az újabb tanulmányok szerint a légszennyezés, valamint a környezetünk zajszintje is.

Forrás: Minden, ami hallás