10 dolog, ami a rossz lehelet oka lehet!

Van, amire nem is gondolnánk

Kellemetlenül érezzük magunkat a rossz lehelet miatt, de nem tudjuk, mi válthatja ki az esetünkben? Van néhány ok, amely talán eszünkbe sem jut: kezdve az éjszakázástól az étrendünkig.

A rossz lehelet egyike a legkellemetlenebb dolgoknak, melyek zavarhatnak másokat, sokszor nem is tudunk a problémáról, s így az okát sem ismerjük.

Így hát érdemes közelebbről megvizsgálni, hogy ha a rossz leheletnek nincs egyértelmű oka, vajon hol keresendő a probléma.

1.Esti bulizás: egy kellemes esti mulatás nagyon jó kikapcsoló lehet, de nemcsak másnapossággal járhat. Még ha folyadék is, az alkohol kiszárítja a szánkat, ez pedig a baktériumokat arra ösztönzi, hogy halitózist okozzanak – ami a rossz lehelet orvosi neve. A koffein, a fűszeres ételek, a cigaretta ugyancsak kiválthatja. Amikor nem termelődik elég nyál és szájszárazság lép fel, az a jellemző „reggeli lehelet” oka is.

2.Nyelvünk: a rossz lehelet oka lehet – elsők között – a nyelvünkön levő baktériumok halmaza. Nem véletlenül tanácsolják szakemberek a nyelv megtisztítását is, melyre ma már külön eszköz létezik és sokkal hatékonyabb, mint egy fogkefe. Kerüljük a sérülékeny műanyagokat és a fémet, mivel ezek túl élesek lehetnek.

3.Alacsony szénhidráttartalmú étrend: bizony, ha kevesebb szénhidrátot eszünk, de több fehérjét, a szervezet elkezdi energiává alakítani a zsírt. A folyamatban keton nevű anyagok keletkeznek, melyek szintén nevezhetők a rossz lehelet okainak. Ilyen esetben a jó szájhigiénia sem oldja meg a problémát, mivel nem innen ered. Érdemes a rossz leheletet rágóval eltüntetni.

4.Megfázás: ha magában a betegség még nem lenne elég bosszantó, a légúti fertőzések, mint a megfázás vagy a bronchitis szintén a rossz lehelet oka lehet. Ez abból ered, hogy a szagot kiváltó baktérium a nyálkából táplálkozik. S ha orrdugulásunk van, inkább a szájlégzésre támaszkodunk – ami kiszárítja a szánkat.

5.Fekély: nem a fekély a probléma magában – azonban azok a baktériumok, melyek kiváltják – a Helicobacter pylori – a rossz lehelet okai lehetnek. Vagyis, a baktérium jelenlétét kell megszüntetni s ezzel a probléma is kiküszöbölhető. Orvosunk tesztelést végezhet annak megállapítására, jelen van-e a szervezetünkben, s antibiotikumot ír fel ellene.

6.Gyógyszerek: több mint 400 vényköteles és vény nélkül kapható gyógykészítmény – beleértve az antidepresszánsokat és allergia gyógyszereket – redukálja le a nyálképződést. Márpedig a nyál szerepe az élelmiszerek és a baktériumok „kimosása”, s ezzel a rossz lehelet kordában tartása. Ha változtatunk gyógyszereinken, az nem mindig segít, jobb, ha sok folyadékot iszunk és cukormentes rágót rágunk a száj nedvességének fenntartása érdekében. A speciális szájöblögetők is hasznosak.

7.Mandula kövek: a kisméretű, fehéres képződmények a megszilárdult baktériumok, ételmaradékok, elhalt sejtek és nyálka keverékei – s gyakran szorulnak be mandulák és a nyelv hátsó részére. Általában ártalmatlanok, leszámítva, hogy a rossz lehelet okai. Legtöbbször maguktól eltávoznak, de a folyamatot felgyorsíthatjuk, ha sós vízzel gargalizálunk. Fogorvosunk adhat tippeket a probléma megszüntetésére.

8.Aszalt gyümölcsök: mivel cukortartalmuk igen magas, a kellemetlen szagot képző baktérium szívesen táplálkozik belőlük. Egy átlagos, negyed csészényi mazsolában 21 gramm cukor van – ugyanakkora mennyiség, mint a szárított barackban, amely kb. 17 grammot tartalmaz. Ez annyi, mintha elfogyasztanánk 4-5 teáskanál tiszta cukrot. A szárított gyümölcs ráadásul ragadós, könnyen a fogak közé szorul. Ha ilyet eszünk, alaposan mossunk fogat és fogselymezzünk.

9.Savas reflux és gyomorégés: a gastrooesophagealis reflux betegség jelei, amely gyakori emésztési zavar. A rossz lehelet oka mindenképp lehet, hiszen a meg nem emésztett étel visszajön a nyelőcsőbe. Keressünk fel orvost, aki megfelelő kezelést ajánl a gyomorégés ellen.

10.Fogrepedés és fogtömések: mivel az élelmiszer-darabkák repedés, törés esetén egyszerűbben beszorulhatnak a fogak közé vagy a fogakba, könnyű dolguk van a baktériumoknak, melyek üregeket, ínybetegséget és rossz leheletet eredményeznek.

Minden esetben fontos felkeresni egy fogorvost, aki megállapítja a probléma okát és javasol ellenszert. Ne késlekedjünk – nemcsak a rossz lehelet okát deríthetjük ki és kaphatunk ellene tanácsot, hanem fogaink állapotán is javíthatunk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php