Védjük meg a gyermekeket, a kisállatokat a szilveszteri durrantgatásoktól!

Sajnos minden évben sérülnek meg gyermekek és felnőttek a felelőtlen szilveszteri lövöldözésnek, robbantásoknak, „nagy durranásoknak” köszönhetően. A petárda egyaránt okozhat úgynevezett mechanikai és égési sérüléseket. Minden anya rémálma egy csonkolt ujj, megégett arc, vagy kilőtt szem. Nemcsak a testrészek, de a gyermekek lelki épsége is sérülhet, hiszen hallhattunk már hirtelen, hangos zaj okozta dadogásról, vagy hosszan gyógyuló traumatikus élményről is.

Ne feledkezzünk meg a kertes házak „négylábú családtagjairól” sem, akik a kíméletlen durranásoktól kétségbeesve keresnek menedéket a gazdájuk lábához bújva, vagy ösztönösen, fejvesztve menekülnek utcáról-utcára, míg végleg el nem tévednek, vagy súlyos baleset nem éri az úttesten. Jobb esetben a robaj elcsitulásakor reszkető lábbal hazatalál a bundás házi kedvenc, de sokszor napokig az utcán csavarog, ahol egyrészt kiszámíthatatlanul viselkedhet, másrészt balesetet okozhat, amelyben nemcsak az állat, de a járművekben utazók is megsérülhetnek. Sajnos minden újévben teltházasak az egyébként is zsúfolt menhelyek, amelyek jelentős részét alapítvány vagy állatvédő szervezet üzemelteti.

A petárdák, hangos tűzijátékok tehát nemcsak a gyermekeinkre nézve lehetnek ártalmasak, de azokat is meg kell óvnunk ettől, akiket megszelídítettünk, hiszen értük is felelősséggel tartozunk!

Fotó: 123rf.com

Hivatalosan az 1998. évi XXVIII. állatvédelmi törvény 5 § és kormányrendelet írja elő, hogy az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásról.” azonban ahhoz, hogy mindannyiunk számára – kicsiknek és nagyoknak is – felhőtlen legyen ez a különleges este, szükséges, hogy figyelemmel legyünk egymásra! Ne feledkezzünk meg róla, hogy ma Magyarországon magánszemélyeknek tilos petárdát birtokolni, illetőleg felhasználni. A 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről kimondja, hogy az úgynevezett bomba-tűzijátékokat, petárdákat sem megvásárolni, sem birtokolni, sem felhasználni nem szabad.

A pirotechnikai eszközöket összesen négy kategóriába sorolja a 173/2011 (VIII. 24.) új pirotechnikai törvény. Az egyes és kettes kategóriába tartozókat egész évben meg lehet vásárolni. A hármas kategóriába tartozó tűzijátékok korlátozás alatt állnak: ezeket december 28. és 31. között lehet megvásárolni, használni őket csak december 31-én este 6 óra és január elseje reggel 6 óra között lehet. A négyes kategóriába tartozó tűzijátékokat nem lehet még ezen időszakban sem megvásárolni és használni.

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény szankcionálja a pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértések elkövetését. Aki a pirotechnikai termékek előállítására, forgalmára, tárolására, szállítására, felhasználására, megsemmisítésére, birtoklására vonatkozó előírásokat megszegi, szabálysértést követ el. Akár 150 ezer forintba is kerülhet egy nagy durranás!

Fotó: 123rf.com

A lövöldözéssel, petárdák dobálásával – bármilyen jól “hangzik” is – nemcsak másoknak okozhatunk kárt, hanem magunknak is! A FICSAK – idén is tudatosítani szeretné minden ünneplésre készülő állampolgárban, hogy a kollektív és hangos, fülsiketítő ünneplés, vidám szórakozás másoknak, így többek között a kisgyerekeknek, négylábúaknak maga a földre szállt pokol. Egy szilveszteri kiskátéban gyűjtöttük össze a legfontosabb, leghasznosabb tanácsokat mind az állattartóknak, mind a hangos ünneplésre készülők számára. Arra kérünk tehát minden ünneplőt, hogy gondoljanak másokra is, hiszen az általuk, hagyományos eszközökkel keltett hangok olyan helyekre is eljutnak, ahol nem szívesen fogadják őket.

A tűzijáték nagyon szép és mára szinte az újév köszöntésének szimbóluma, azonban arra kérünk mindenkit, hogy vásárláskor fontolja meg a fentieket és döntsön az ún. „kutya-, és gyermekbarát”, csendes verzió mellett! Figyeljünk egymásra! Legyen az ünnep mindenkinek ÜNNEP!

Olvasd el ezt is!

Hogyan segítsünk a szilveszteri zajoktól rettegő kedvenceinknek?

Forrás: https://napidoktor.hu/index