Mikor múlnak el a babázós napok?

Nehéz kérdés, hogy járassuk-e bölcsődébe szemünk fényét, vagy hogy mikortól járassuk óvodába, meddig legyünk vele otthon? Miután megszületett a kisbabánk, szinte minden időnket vele töltjük, hisz ez a világ legcsodálatosabb programja. Legtöbbünknél azonban előbb-utóbb eljön a nap, amikor vissza kell térni a munkához. A kérdés az, hogy mikor?

A mamák és a babák hosszú ideig egyformán igénylik egymás társaságát. Nem könnyű az elszakadás egyikük számára sem, mégis legkésőbb ötéves kortól kötelező rendszeresen óvodába (iskolai előkészítő csoportba) járni minden kisgyereknek. Természetesen a legtöbb gyermek már ennél korábban kerül közösségbe, aminek két fő oka lehet: az anyagiak, illetve az, hogy csemeténk erősen igényli a saját korosztályával való találkozást, a korban hozzá közelálló barátokat.

Legkorábban nyolc hónapos kortól lehet beíratni az önkormányzati bölcsődékbe a gyerekeket, (a magánintézmények általában kisebb gyerekek felügyeletét is vállalják), de fontos tudni, hogy bölcsődét fenntartani nem önkormányzati kötelesség, ezért sajnos nagyon kevés hely van, hiszen egymás után zárják be ezeket az intézményeket.

Problémát ez azokban a családokban okoz, akiknek komoly megélhetési gondokat jelent, ha valamelyik szülő kiesik a munkából és nincs senki a családban, aki a gyermekre tudna vigyázni napközben. Márpedig a nyugdíjkorhatár kitolódásával a nagyszülők egyre tovább dolgoznak, tehát nehezen tudnak csak besegíteni.

A legtöbb családban a kicsi második születésnapja után van a vízválasztó, hiszen a viszonylag magasabb összegű GYED után csak igen-igen alacsony jövedelemhez jut az anya a GYES formájában. Ha nincs önkormányzati bölcsődei elhelyezésre lehetőség, akkor legtöbbször még mindig az az olcsóbb megoldás, ha a szülők valamelyike marad otthon, mivel meglehetősen drágák a maszek lehetőségek, ráadásul a gyereknek sem kell megküzdenie az új közeg okozta stresszel.

Teljesen eltérő módon reagálnak a kicsik a közösségre: vannak, akik már egész piciként igénylik a gyerektársaságot, de vannak, akik még óvodásként is egyedül szeretnek játszani. Utóbbiak esetében nehezebb, de sokkal fontosabb, hogy közösségbe járjanak, mert szociális fejlődésük szempontjából nélkülözhetetlen, hogy kortársaikkal kapcsolatot teremtsenek. Ez az első lépés ugyanis, hogy a társadalomba való beilleszkedést megtanulják.

Forrás: