9 tipp, hogy jobb szülő váljon belőlünk – 2. rész

Mit tehetünk a kielégítőbb gyermek-szülő kapcsolatért?

Hányszor fordult meg az utóbbi időben a fejünkben: jobb szülőnek kellene lennünk, másként illene a dolgokat csinálni? Az új esztendőben nyithatunk egy másik fejezetet és megpróbálhatjuk jobban kivitelezni a dolgokat – a jelenléttől a lassításig.

Sokat vitatkozunk a gyermekünkkel? Rájöttünk, hogy kevesebb időt tudunk rá szánni, mint szerettük volna? Változtatni nem késő. Sokkal kiegyensúlyozottabb is lehet kapcsolatunk a csemeténkkel, ha tudatosak vagyunk. Vizsgáljuk meg, mely területeken változathatunk. Jobb szülő válhat belőlünk, ha az alábbi tippeket elolvassuk és végiggondoljuk, mennyi igaz ránk és hogyan lehetne módosítani a dolgokon.

Cikkünk első felében az első négy tippről volt szó. Jöjjön a második négy.

5.Lassítsunk!

Tagadhatatlanul vannak nehéz percek, különösen, ha arra gondolunk, meddig tart egy gyermekre feladni a cipőt, a zoknit, vagy rávenni, hogy keljen fel a padlóról és induljunk. Az időhúzó trükköket szinte lehetetlen elkerülni, ráadásul időben oda kell érni az iskolába és a munkába. Ezekkel azonban számolnunk kell. Sokkal jobban járunk, ha nem szervezzük, zsúfoljuk túl a napot teendőkkel – ugyanis így nem kell állandóan idegeskednünk, ha valami 2 perc helyett 5 perc alatt történik meg. Plusz, kevésbé leszünk feszültek és türelmetlenek – s jobb szülő válik belőlünk.

6.Túl sok a töltelékszó?

Ha zavar, hogy csemeténk sok töltelékszót használ, nem tudja jól kifejezni magát, gondoljuk át, vajon nem tőlünk tanulta-e ezt. Ha igen, valószínűleg nekünk sem ártana fejlődnünk a verbális önkifejezés terén.

7.Csökkentsük a képernyő előtt töltött időt!

Itt természetesen nemcsak a tévéről van szó. Nézzünk utána, vajon mennyit használjuk a tévét, a laptopot, az okostelefont, s adjuk hozzá, hogy a munkahelyen és az iskolában hány órát töltünk monitor előtt. Valószínűleg túl sokat. Ezt az időt csökkenteni kell, mert sem kapcsolatainkra, sem a szülő-gyermek viszonyra nincs jó hatással.

Jobb szülők leszünk, ha meghatározzuk, mennyi időt tölthet laptopja előtt vagy telefonjával a csemete, de a szigort nem visszük túlzásba. A cél az, hogy a megszabott idő után letegye a készüléket. Csináljunk vele tartalmas közös programokat! Játsszunk Uno kártyával, Jengával, olvassunk, kosarazzunk, legózzunk vagy babázzunk, de akár rajzolhatunk, kreatívkodhatunk és főzhetünk is együtt a gyermekkel.

8.Törődjünk magunkkal!

Sok szülő követi el azt a hibát, hogy magát túlságosan háttérbe szorítja – nem szán időt saját magára, kedvteléseire, külsejére, s ennek az a vége, hogy kimerült, kedvetlen, elégedetlen és türelmetlen lesz. Csináljunk magunknak időt arra, hogy feltöltődhessünk, sőt, kicsinosíthassuk magunkat! Sportoljunk, csináljunk kreatív dolgokat, menjünk el fodrászhoz, manikűröshöz, töltsünk egy kis időt időnként egyedül vagy barátainkkal. A gyermek boldogabb, ha a szülője is az!

9.Értékeljük magunkat!

Jobb szülők szeretnénk lenni? Lássuk, hogy mit sajátítottunk el a fentiekből. Minden nap adjunk magunknak pontszámot egy saját magunk által készített listán. Nem kell aggódni, mert ha tudatosak vagyunk és igyekszünk jobbá válni, az új szokások 2 hónap alatt rutinná válhatnak.

Jó ötlet, hogy társunkat vagy magát a gyermeket kérjük meg: segítsen a javulásban – emlékeztessen bennünket az előnyös dolgokra. Minél több erőfeszítést teszünk abba, hogy jobb szülők legyünk, annál sikeresebbek leszünk. S ha mégis előfordul egy-egy hiba – például megint elkezdünk kiabálni valamiért – kérjünk bocsánatot. Hiszen mi már az „új program szerint működünk”.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php