Óriáscsecsemők születnek!

Ohio állam délnyugati részén az elmúlt évtizedekben egyre nőtt az újszülöttek testhossza és súlya, de ez nem függ össze a későbbi gyermekkori elhízással, derült ki a Journal of Pediatrics egyik cikkéből.

Egészen 1929-ig visszamenőleg elemezték az újszülöttek születéskori és későbbi testméreteit, és kiderült, hogy az 1970 után született emberek legalább fél kilóval súlyosabbak, és csaknem 2 centivel hosszabbak voltak születéskor, mint az azt megelőző időszakban.

„Aki a 30-as években nagy babának számított, már nem biztos, hogy most is annak tekintenék” – mondta el Ellen Demerath, az egyik szerző, a Minnesota Egyetem Közegészségügyi Karának adjunktusa. Egyéves korukra azonban már nem bizonyultak nagyobbnak, mint elődeik, ami arra utal, hogy a kisebb méretekkel születő babák az első életévükben gyorsabban gyarapodtak. Az anyák átlagos testméretei viszont egyértelműen nőttek az elmúlt évtizedekben, ami a testtömeg-indexet illeti. 1930 és 1949 között az anyák 18 százaléka számított elhízottnak, míg 1990 és 2008 között ez az arány 48 százalékra ugrott fel.

Néhány kutató úgy gondolta, hogy a kövérebb anyukák nagyobb babákat szülnek, ami később a gyermek elhízásához vezet. Ennek ellenőrzésére Demerath és társai egy hosszú távú, Ohióban végzett kutatás adatait elemezték. A 620 újszülött mind európai felmenőktől származott, és hároméves korukig rögzítették a testméreteiket. "Fehér bőrű, középosztály-beli, külvárosi lakók adatait vizsgáltuk” – jegyezte meg Demerath. „Óriási változásokat láttunk a gyermekek fejlődésében”

terhesseg30

A korábbi és későbbi generációk gyermekei körében tapasztalt, születés utáni fejlődési eltérés valószínűleg az anya terhessége alatti egészségi állapotával függ össze. 1970 előtt alacsonyabb súlyú gyermekek születtek, és valószínűleg az anyák egészségére sem fordítottak annyi gondot. A kutatók szerint a változást az is eredményezheti, hogy manapság rengeteg gyereket tápszereznek, de ezt nem tudták adatokkal alátámasztani. Demerath szerint azonban a lassabb fejlődési ütem azonban ellene beszél azoknak, akik úgy vélik, hogy a nagy születési súly miatt hízik el sok gyerek. „A magas születési súly nem feltétlenül végződik elhízással” – jelentette ki Demerath.

Dr. Emily Oken, a Harvard orvosi karának adjunktusa felhívta a figyelmet arra, hogy egész kicsi korában nehéz előre megjósolni valakinek a testméreteit. „Szerintem 2-5 éves korban igen nehéz megmondani, hogy milyen testalkatú lesz egy gyerek, és ebből következtetni az egészségügyi kockázataira” – vélekedett a szakértő. Hozzátette, hogy néhány gyerek 4-5 éves kora után kezd csak hízni.

2010-ben több mint 36 millió amerikai újszülött adatait vizsgálták meg. Kiderült, hogy 2005-ben kisebb súllyal születtek a babák, mint 1990-ben. Nem tudtak magyarázatot adni a trendre, de Oken elmondta, hogy eredményeik nem feltétlenül állnak ellentmondásban az ohióiakkal, mert ők frissebb adatokkal dolgoztak, melyek a nemzeti populációt reprezentálták.

Általánosságban világszerte 1950 óta egyre nagyobb a gyerekek születési súlya. Demerath szerint a tanulság az, hogy az anyák egészségi állapota homlokegyenest másmilyen, mint néhány évtizede volt. Kétségtelen viszont, hogy az első életévben tapasztalt növekedési ütem nem ad magyarázatot a későbbi elhízásra.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.