Öngyilkosjelölt diák – de ki a hibás?

Sajtóhírek szerint a napokban egy zuglói középiskola öngyilkossággal fenyegetőző diákját a rendőrök tették ártalmatlanná. Mivel a fiú előzőleg pszichiátriai kezelés alatt állt, a pszichiátriára szállították. Kérdés azonban, hogy az újabb pszichiátriai kezelés javít-e, vagy csak ront a helyzeten.

A sajtóhírek rövidek és némileg ellentmondásosak – az egyik szerint a fiú késsel fenyegetőzött és túszokat akart szedni, a másik szerint ilyenről nem volt szó -, és az ügy talán nem is olyan jelentős, de megint ráirányítja a figyelmet egy újra és újra makacsul felmerülő témára: a pszichiátriai kezelések által kiváltott kiszámíthatatlan vagy erőszakos viselkedésre.

Mára már lehengerlően sok tanulmány és hivatalos figyelmeztetés látott napvilágot a tudatmódosító pszichiátriai szerek erőszakos viselkedést, öngyilkosságot vagy kiszámíthatatlan viselkedést okozó hatásairól, különösképpen 18 éves kor alatt – sok olyan szerrel kapcsolatban is, amelyeket “kémiai megoldás” gyanánt szinte cukorkaként osztogatnak az élet legkülönbözőbb emberi problémáira. A pszichiátriai szakma ezeket rendre figyelmen kívül hagyja vagy éppen bagatellizálni igyekszik, pedig némelyik figyelmeztetésnek a fele sem tréfa: az Egyesült Államokban például az FDA nevű gyógyszerhatóság elrendelte, hogy bizonyos antidepresszánsok esetében a szer dobozán kell feltüntetni, vastag fekete keretben, hogy a szer fokozza az erőszakos viselkedés vagy öngyilkossági késztetés kockázatát.

shutterstock_2654604

Ráadásul nem csupán a szerek szedése okozhat ilyesmit: a szedésük abbahagyása által okozott elvonási tünetek a szakirodalom szerint szintén borzasztó mentális és fizikai hatásokat válthatnak ki.

A zuglói diák esetében a hírekből nem derült ki, milyen pszichiátriai szereket kapott és mi volt az a nehézség az életében, ami miatt ezeket szedni kezdte. Ám az újabb pszichiátriai kezelés sajnos aligha fogja megoldani azt a problémát, ami miatt ebbe az ördögi körbe belekerült.

Forrás: