Milyen egy gyerekbiztos konyha?

A konyha az egyik legizgalmasabb, ám egyben a legveszélyesebb terület is a kisgyermekek számára, az anyukáknak pedig egyenesen rémálmaik vannak tőle. Hogyan védhetjük ki a baleseteket?

Számos elméletet lehetne felállítani, vajon miért izgalmasabb a konyha, mint a lakás bármely más pontja: talán mert anyu ott annyi izgalmas dolgot művel, de az is lehet, hogy ott csupa csillogó, csörgő-zörgő dolog van, és a gombok is szinte csábítanak a tekergetésre, nyomkodásra.

Az okoktól függetlenül viszont az biztos, hogy bármennyire is izgalmas ez a helyiség, jó lenne még azelőtt tenni valamit a biztonságért, mielőtt a saját bőrén tapasztalja meg a gyermek, hogy a tűzhely és a rajta készülő étel forró, a kés éles, a fiókok pedig „harapnak”.

A szóbeli figyelmeztetés hasznos, de nem feltétlenül elegendő, ezért a szülőknek itt minden másnál jobban kell gondoskodniuk a megfelelő védőeszközökről! Azt már szinte nem is kell mondani, hogy a sarok- és élvédőknek itt is fontos szerepe van, de mire figyeljünk még ezeken kívül?

gyerekbiztos

Ha teheted, cseréld le a hagyományos gázégős tűzhelyet vagy főzőlapot indukciós főzőlapra, ahol a főzőlap nem melegszik, a hő az edény belsejében keletkezik. Ha ez nem megoldható (és ez a gyakoribb), szerelj fel a tűzhely szélére védőperemet, így a kisgyermek nem éri el sem a főzőfelületet, sem a forró levessel teli fazekat nem tudja magára rántani!

A sütő ajtajára szerelj gyerekbiztos zárat, így nem fogja játékból kinyitni az ajtót és belenézni működés közben. Hasonló „gyerekzár” kapható a szekrényajtókra és a fiókokra is, így máris minimálisra csökkentettük a becsípett ujjak előfordulásának esélyét.

Azt talán szintén felesleges külön hangsúlyozni, hogy bár nagyon mutatós az üvegajtó egy-egy konyhabútoron, gyerekes lakásban néhány évig érdemes lemondani róla. Fokozottan ügyelj arra, hogy a háztartási gépek sose maradjanak bedugva, és főleg ne legyenek elérhetőek a gyerekek által, a mixer, a kenyérvágó, de még a kenyérpirító is rendkívüli kockázatot rejt magában!

Hogy a konnektorok „üres” állapotban se legyenek veszélyesek, szerezz be műanyag konnektordugót, persze a legbiztosabb megoldás, ha ezek eleve olyan magasságban vannak, hogy a gyerek ne érhesse fel.

konyha2

Számos lakásban a tisztítószereket és egyéb vegyszereket a mosogató alatti szekrényben tárolják, ezért arról se feledkezz meg, hogy ezt a szekrényt is zárva tartsd, vagy legalább egy gyermek által kinyithatatlan biztonsági zárral lásd el!

Ugyanilyen gondossággal járj el a gyógyszerekkel és az olyan fűszerekkel, amelyek túl erősek a gyerekek számára! Ami pedig ritkán jut eszünkbe, mégis a fentiekkel azonos helyen áll a fontossági sorrendben, az a terítő kérdése.

A lelógó anyag szinte hívogatja a gyereket: „húzz meg”, ezért az a legjobb, ha kisgyerek jelenlétében az asztalt nem terítővel díszítjük, hanem az asztalperemen nem túllógó, ám dekoratív tányéralátétekkel.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.