Így tegyünk, hogy könnyen ágyba dugjuk a gyereket!

Amikor eljön a lefekvés ideje, a gyermekek tigris módjára képesek harcolni, hogy még ne kelljen aludniuk – ugyanakkor fizikai és mentális fejlődésükhöz egyaránt fontos a pihenés. Hogyan érhetnénk el könnyebben, hogy viaskodás nélkül aludni térjenek?

A lurkóknak életük 40 százalékát alvással kell tölteniük a gyermekkorban – ez nagyon fontos fizikai és mentális fejlődésük szempontjából. Kétéves korukig többet alszanak, mint amennyit ébren vannak. Persze, nem könnyű a gyermeket rávenni, hogy időben történjen a lefekvés, sőt, még ott is maradjon az ágyában! No és ha nem pihen eleget, nehezebben kontrollálja érzéseit, ingerlékeny lehet, ami nem jó senkinek. A kialvatlan gyerekek hajlamosabbak a viselkedési problémákra, gondjaik vannak a figyelemmel, a koncentrációval, sőt elhízásnak indulhatnak.

Rendszeres menetrendre van szükség. Ez nagymértékben befolyásolja a gyermek képességét az egészséges alvási szokások kialakítására, ráadásul segít abban, hogy könnyebben elaludjon és ne is ébredjen fel gyakran. Persze olyan rutint kell kialakítani, ami a családban működőképes, és ehhez kell ragaszkodni. Íme néhány lépés kezdésnek:

1.Az alvás a családon belül is álljon a fontossági lista élén! Legyenek meg a rendszeres lefekvési és felkelési időpontok. Ezeket kell minden nap követni, ha lehet, még hétvégén is. A gyermek kipihentsége meglátszik, ha lefekvéskor 15-30 percen belül elalszik, könnyen ébred reggel és nem álmosodik el napközben.

2.Megküzdés az alvási nehézségekkel. Ha a gyerek nehezen alszik el, gyakran felébred éjjel, horkol, nehezen és/vagy hangosan lélegzik alvás közben, valamilyen alvási nehézséggel küzdhet, és sajnos mindez napközbeni viselkedésén is meglátszik. Amennyiben a gyermek a kialakított alvási rutin ellenére is kialvatlan, fáradt, nyűgös napközben, beszéljünk egy orvossal. Az alvási nehézséget okozhatják a nagy mandulák vagy akár orrpolip, melyet egy egyszerű vizsgálattal meg lehet állapítani.

3.Dolgozzunk csapatban! Az „alvási stratégiával” mindenkinek egyet kell értenie. Legyenek a szülők következetesek a lefekvést illetően, mert ha a szülők is „csalnak”, nem várhatják a gyermektől, hogy tanulja meg vagy változtassa meg hozzáállását, viselkedését, alakítson ki alvási rutint. Ha új alvási szokásokat alakítunk ki, ő is legyen részese a csapatnak, beszéljük meg a dolgot közösen. Ha ehhez nem elég nagy a lurkó, rajzok segítségével is elmagyarázhatjuk neki: pl. pizsama felvétele, fogmosás és könyv olvasás az ágyban formában.

kozos-alvas-001

4.Rutin, rutin és rutin: a gyerekek szeretik, képesek hozzá alkalmazkodni. Szóval működőképes, sőt. A következetes rutin egy tanulmány szerint az enyhe alvásproblémákkal küzdő gyermekek pihenését is javította. A rutinnal elérjük, hogy a gyermek a lefekvés ideje előtt már álmosnak kezdi érezni magát, ahogyan a felnőttek is elálmosodnak például az ágyban olvasás közben. A rutin a hálószobát jó érzésekkel társítja a gyermek számára, egyfajta biztonságot, kontrollt jelent számára. A stressz pedig, ami azelőtt a lefekvéssel járt, elmarad. Persze nincs mindenkire egyaránt megfelelő rutin, ebbe bele kell építeni a gyermek szempontjából fontos tennivalókat. Valószínűleg szeretné, hogy olvassunk neki vagy meséljünk valamit elalvás előtt (legfeljebb 30 percig). Ennek időtartama is legyen meghatározva, és a végéhez ragaszkodjunk.

5.Étkezés lefekvés előtt: a gyerekeknek több mint 3 főétel kell naponta. Egy kevés étel lefekvés előtt jól jön a szervezetnek. Egy kis teljes kiőrlésű gabonapehely tejjel, graham keksz vagy gyümölcs például jó ötlet. Túl sokat ne egyen a csemete: a teli gyomor csak gondot okozhat a nyugodt pihenésben!

6.A szoba hőmérséklete és a megfelelő öltözet: mindenki a hűvös, de nem hideg szobában alszik jól, így van ez a gyerekekkel is. Annyira öltöztessük fel a gyermeket lefekvés előtt, amennyire magunkat -ne legyen túlzottan melege és ne is fázzon -, azt is szem előtt tartva, hogy a kisebbek gyakran lerúgják magukról a ruhát, és nem képesek egyedül visszavenni.

7.A szoba, mint környezet: a szobának sötétnek és csendesnek kell lennie a kielégítő alváshoz. Ha a gyermek fél a teljes sötétségben, egy apró éjjeli fény maradhat a szobában, vagy a hallban maradjon égve a villany és szűrődjön be a gyerekszobába.

8.A „biztonságos tárgy” legyen kéznél: a szülőtől való elválást könnyíti a gyermek számára a kedvenc plüssállata, babája, macija vagy takarója. Bármi, amitől kényelmesebben érzi magát és biztonságban – ez legyen nála, megnyugtatja elalvás előtt.

9.”Csak még ezt”: az ismerős mondat a lurkó szájából hangzik el, aki csak egy utolsó puszit, ölelést, wc-re menést, italt vagy bármi egyebet kér lefekvéselőtt. Ezek a kis „rituálék” ártalmatlanok, építsük be az esti rutinba, csak ne hagyjuk, hogy túl hosszúra nyúljanak. Ha egyszer már ágyba került a csemete, akkor legyen vele tisztában, hogy reggelig ott is kell maradnia. Ha felül az ágyban, akkor is nyugodtan intsünk neki jóéjszakát és lépjünk ki az ajtón. Ugyanis ha extra figyelmet kap, ki fogja használni, hogy késleltesse a lefekvést. Amennyiben csak egyszer is bedőlünk a „csak most az egyszer”-nek, nagy az esélye, hogy tönkretesszük az esti rutint, amiért keményen dolgoztunk!

Forrás: