Házon kívül: hogyan éljünk együtt a gyerek emésztési gondjával?

Amikor egy gyermeknek súlyos emésztési rendellenessége van, ez nemcsak azt érinti, hogyan étkezhet. A mindennapi életben számos kihívással kell a családnak – és neki – szembenéznie.

Tévedünk, ha azt feltételezzük, hogy a gyermeknek, aki valamilyen komoly emésztési problémával küzd, csak az étrendjére kell ezentúl fokozott figyelmet fordítanunk. Hiszen az élete számos területét érinti a rendellenesség, vegyük csak a testvérét vagy testvéreit, akik szabadon ehetnek bármit és nem árt velük tisztázni, hogy a problémás emésztéssel küzdő gyermeknek ugyanaz nem megengedett.

De a családon, az otthonon kívül természetesen ott az iskola, a különféle foglalkozások, a baráti kör is. Mire érdemes odafigyelnie a szülőnek, akinek gyermeke súlyos emésztési rendellenességben szenved?

kideating

Iskolai élet

Az emésztési rendellenességgel összefüggő tünetek – a hasmenés, székrekedés, fokozott gázképződés, gyomor fájdalom – különösen kellemetlen lehet a gyerek számára. Az iskolában piszkálhatják betegsége miatt. Tudatosnak kell lennie a vécéhasználatot illetően, érezni fogja társai nyomását, ha valamilyen ételválasztásról van szó, tudatosulni fog benne, hogy az ő szervezete más, mint a többieké, olykor nehéznek fogja találni a koncentrálást és nehezebben tart lépést a többiekkel.

Egy személyre szabott oktatási program sokat segíthet abban, hogy a gondjai könnyebben kezelhetőek legyenek. Például, kérdés nélkül kimehessen vécére, használhassa mondjuk a privát mosdót, kaphasson lehetőséget arra, hogy több ideig írhasson egy dolgozatot. Mindezeket meg kell beszélni az iskola személyzetével.

Ha a gyermek állapota súlyos, olyan intézményt is választhatunk számára, ahol fokozottan figyelnek rá. Manapság sokkal több lehetőség áll nyitva a szülők előtt, mint korábban. Akár otthon is tanulhat a csemete. Tekintsük át a lehetőségeket, hogy lássuk, miből választhatunk. Lehet, hogy egy gyermek, aki az iskolában problémái miatt sokszor kénytelen hiányozni, magántanárral sokkal jobban halad majd, sőt lesz energiája egy helyi sportklubba is eljárni, ahol szintén együtt lehet – hasonló érdeklődésű – korabeliekkel.

A2NA8P

Étrend és táplálkozás

A súlyos emésztési rendellenességek gyakori mellékhatása a fogyás. Emiatt egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra van szüksége a gyermeknek, az olyan ételeket pedig, melyek a betegség fellángolását okozhatják, kerülnie kell.

Beszéljünk az orvosával, mielőtt kialakítjuk új étrendjét. Vezessünk egy étkezési naplót az ételeiről, mely alapján könnyen el tudjuk dönteni, elegendő tápanyagot eszik-e a gyermek. Kérjük ki egy dietetikus tanácsát, hogy minél megfelelőbb étrendet alakíthassunk ki számára.

Testvérek és család

Egy súlyos emésztési probléma az egész családra terhet ró; a testvérek például frusztráltak és mérgesek lehetnek, ha egyes programok a problémás emésztéssel küzdő testvér miatt törlődnek, ha a családi rutin időnként hirtelen megváltozik. Neheztelhetnek rá, sőt az is lehet, hogy szégyellik magukat testvérük betegsége miatt.

Segíthet a helyzeten, ha mindegyik gyermekkel külön-külön is elegendő időt töltünk. Beszéljünk velük az érzéseikről! Segítsünk nekik abban, hogy más módon vezessék le haragjukat, frusztrációjukat. Fontoljuk meg, érdemes lenne-e csatlakozni egy támogató csoporthoz, ahol hasonló problémával küzdő gyerekekkel és családtagjaikkal foglalkoznak.

kidburger

Utazás és szállítás

Buszra rakni a gyermeket vagy egyszerűen csak elvinni az iskolába sem mindig egyszerű. Sosem lehet tudni, mikor kell majd megint vécére mennie vagy egyáltalán hogy fogja érezni magát. A közlekedési eszközök többségén nincs mosdó. Komoly stresszt jelenthet, ha nincs hová kimenni, amikor muszáj.

Ilyen szempontból kocsival vinni a gyermeket iskolába egyszerűbbnek tűnik, ám fontos magunkkal vinnünk mindig másik ruhát, egy ágytálat, takarót, wc-papírt és szemeteszacskót.

Amennyiben repülővel utazunk, vigyünk magunkkal olyan ételt, amit a gyermek ehet, hiszen nem biztos, hogy lesz számára miből választanunk. Próbáljunk korai járattal utazni, hogy a késést elkerüljük. Az autós utazások ne tartsanak 8 óránál tovább, ennél kevesebb még jobb. Mindig álljunk meg, hogy kicsit mozogjunk, hogy wc-re mehessünk és vigyünk magunkkal egészséges ételeket.

Ha látogatóba megyünk rokonokhoz, barátokhoz, előre tisztázzuk, hogy gyermekünk mit ehet és mit nem. Ha hotelben vagy panzióban szállunk meg, érdeklődjünk előre az étkezési-, mozgási lehetőségekről valamint az ételek fajtáiról.

Szerző: Adrina – napidoktor.hu

Forrás: