Az álmos baba duci és szipog?

Elhízás, nyugtalanság, vagy depresszió nagyobb valószínűséggel alakul ki olyan gyermekek esetén, akik gyakorta nappal is álmossággal küzdenek – állítják a Penn State Egyetem munkatársai.

Az alvási rendellenességeket gyakran hozzák kapcsolatba légzészavarral és más betegségekkel. Edward Bixler professzor és munkatársai azt mutatták ki, hogy a gyermekkori gyakori álmosság felnőttkorban növeli az elhízás, és a hangulatzavarok kialakulásának kockázatát. Ezek a gyermekek nappal gyakran képtelenek ébren maradni, ugyanakkor légzésük szabálytalan mintázatot mutat, gyakran kihagy, ami éjszakai légszomjban is megnyilvánulhat.

gyerek33

A vizsgálat során 508 gyermeket tanulmányoztak, ebből 15 százalék szenvedett ilyen zavarban. Ez az arány igen magasnak mondható, főként, ha belegondolunk, ezek a gyermekek nappali életvitelük szempontjából komoly hátrányt szenvednek. A statisztikai elemzés ráadásul összefüggést talált az állapot és számos egészségügyi faktor, például asztma, csípőkörfogat, depressziós hajlam, és éjszakai alvási nehézségek között.

A két fázisban végzett tanulmány során első körben kérdőíveket töltöttek ki, mely a gyermekek alvással kapcsolatba hozható légzészavarát tárta fel. További információkat kaptak a családi háttérről, alvási és viselkedési szokásokról. A Sleep című folyóiratban megjelent vizsgálat második fázisában öt évig, évente véletlenszerűen választottak ki 200 gyermeket.

alvas88

A teljes populációt reprezentáló felmérés gyakorlatilag az összes gyermekre kiterjedt, így térképezték fel az egészségügyi problémákat, valamint az elme rendellenességeit. A kutatók regisztrálták a testsúly változásait, a csípőkörfogatot, az elhízás jellegét, illetve az anyagcsere elváltozásait.

Mindegyik gyermek egy éjszakát alváslaborban töltött, ahol szűrték őket éjszakai légszomj szempontjából. A gyermekek alvászavarát illetően a szülőket, illetve a pedagógusokat is megkérdezték. Ezek alapján az 508-ból 77-en mutatták a gyakori nappali álmosság jegyeit. Ezek a gyermekek 5 és 12 év közöttiek voltak, egynegyedük kisebbségi, és több mint felük fiú volt.

Forrás: