Böjt végeztével – Húsvéti ételek az asztalon 2.rész

Valamennyi ünnepünk alkalmával hagyományos ételeket eszünk, a legismertebbeket a legtöbb családban nagy örömmel fogyasztják. Húsvétkor is bőven van kínálat, de lássuk, miből szokás válogatni. A kedvencek közé tartoznak a sonkás, tojásos, zöldséges, könnyed fogások is. ezek határozottan nem böjt alkalmával fogyasztandóak. 

A régi időkben negyven napon át is böjtöt tartottak az emberek, ám manapság, nagyjából egy évszázada már nem veszik olyan szigorúan ezt az elvárást. Jellemzően a nagyhetet és a nagypénteket böjtölik végig a katolikusok, nagypénteket pedig a protestánsok.

Minden ünnepünk idején megvannak azok a hagyományos ételek, amelyeket ilyenkor szokás leginkább fogyasztani. Húsvétkor is van miből válogatni. Lássuk, mi mindent eszünk, melyek a nagy kedvencek. 

Böjtös levesek – Húsvéti ételek az asztalon 1.rész

Ilyenkor nem esznek húst, még a főzéshez sem alkalmaznak zsírt. Mikor azonban véget ér a böjt, ismét előkerülnek a húsok és a klasszikus húsvéti sonka-tojás kombinációk mellett az ilyenkor szokásos fogások, könnyedebbek és nehezebbek egyaránt.  Miket eszünk szívesen a húsvéti ételek között? Íme néhány hagyományos kedvenc.

Szilárd húsvéti ételek böjt után

1. Sonkás töltelékkel tömött tojás

Főzzük meg a tojásokat, vágjuk őket óvatosan félbe és vegyük ki belőlük a sárgájukat, ami később kerül felhasználásra. A főtt sonkából annyit daráljunk le, amennyi tojást adunk a húsvéti ételhez, legyenek arányban egymással. A darált sonkát keverjük össze mustárral, sóval, borssal, adjunk petrezselyem zöldet hozzá, majd a tojás sárgákat is tegyük bele és dolgozzuk az egészet össze. Ezt a tölteléket töltjük a félbevágott tojásokba. Hagyhatjuk így, de össze is tapaszthatjuk. Kenyérrel szokás kínálni.

2. Sonka göngyölve

Vágjunk apró darabokra egy vöröshagymát és pirítsuk meg egy kis olajban. Szórjunk bele nagyjából 35 dekagrammnyi gombát. Adjunk hozzá petrezselyemzöldjét, zeller levelet, mentalevelet. Öntsünk rá egy felvert tojást, s a sütést addig folytassuk, amíg éppen meg nem szilárdul. Készítsük ki a sonkaszeleteket, és mindegyikre egy kanálnyit helyezzünk a töltelékből, majd tekerjük fel és tűzzük meg fogvájóval.  Ezután akár zsemlemorzsában meghempergetve, olajban is kisüthetjük a finomságot, de lehet kínálni mártással, burgonyasalátával, sőt egyszerűen kenyérrel is.

3. Egyszerű fűszeres sajtsaláta

A könnyed húsvéti ételek sorában ideális a sajtokból összeállított, zöldfűszerekkel kombinált saláta.

Hozzávalók: 12 dkg füstölt karaván sajt, 12 dkg trappista, 12 dkg ementáli. Zöldségekből 1 csokor petrezselyem zöldje, 1 csokor zöldhagyma, 1 szál rozmaring (frissen), 45 dkg alma (jonatán). Keverjünk hozzá 1 evőkanál dijoni mustárt, 3 deci majonézt, sót, borsot. Ha készen van, péksüteménnyel fogyaszthatjuk.

4. Bárány csülök párolva, zöldségekkel

Hozzávalók: 4 darab csülök, 8 darab paradicsom, 2 evőkanál paradicsompüré, 1 fokhagymagerezd, 1 szál (metélő) zeller, 1 szál kakukkfű, 2 evőkanál olívaolaj és nagyjából 5 dl húsleves (alaplé erőleveskockából is megfelelő).

A csülköt mossuk jól meg és töröljük szárazra, majd tisztítsuk meg a fokhagymát és vagdaljuk apróra. A zellert is tisztítsuk meg, szabadítsuk meg a keményebb részeitől, a szárakat daraboljuk fel. A paradicsomokat vágjuk meg kereszt alakban, forrázzuk le, majd öntsünk rá hideg vizet és húzzuk le a héjukat. Daraboljuk őket kockákra, ne hagyjunk benne magot.

Tegyünk fel olajat, a húst magas hőmérsékleten pirítsuk meg benne. Adjuk hozzá a fokhagymát, kakukkfüvet, sózzuk és borsozzuk meg. Tegyük bele a zellert és a paradicsompürét is, s végül öntsünk fel az alaplével. A húson felül érjen. Fedjük be a húst és rakjuk 200 fokra melegített sütőbe – majd pároljuk 1,5 órán át. Mielőtt még teljesen letelik a párolás ideje, tegyük bele a paradicsomot is. Ezt a húsvéti ételt a legfinomabb rizzsel és rizottóval tálalni.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php