Depresszió szakítás után – Mikor kell segítséget kérni? – 1. rész

Honnan tudhatjuk, hogy gond van?

A testi sérülésekből való gyógyuláshoz hasonlóan a megtört szív gyógyítása is időbe telik. Ha az idő nem segít, szakértői segítségre lehet szükség: a szakítás utáni depresszió ugyanis mindennapi életünket, munkánkat, családi és baráti kapcsolatainkat is negatívan érintheti.

A szakítás, bármennyire nem veszi komolyan az emberek egy része, ugyanolyan gyógyulási időt vehet igénybe, mint egy valódi testi sérülés. Amennyiben nem segít az idő, s a hangulati zavar problémát okoz a munkában, a családtagokkal, barátokkal való kapcsolatteremtésben, valószínűleg professzionális segítségre van szükség: súlyos depresszió állhat a háttérben.

Milyen érzések számítanak normálisnak szakítás után?

Egy intim kötelék megszakadása a legtöbb ember életében krízist okoz. A gyász és a harag érzése normális, egészséges reakció a megterhelő veszteségre. Egy szakítás során nemcsak azt az embert veszítjük el, akit szeretünk, hanem énünket is, amely egy pár része volt. A legtöbb ember számára a mód, ahogy eddig élt, ezzel szintén megszűnik, sokszor nemcsak a szerelem és az intimitás, hanem társasági kapcsolatok, megosztott barátságok és egy kellemes otthon is elveszhet. Kis túlzással sokan úgy érzik magukat, mint ha egy élet is véget ért volna.

A Journal of Abnormal Psychology-ban megjelent tanulmány szerint a szakításon átesett tinédzserek valójában nagyobb valószínűséggel tapasztalják meg a súlyos depressziót még ebben a fiatal korban.

A „szerelem kábítószer” kifejezésnek kétségtelenül van alapja, hiszen a hirtelen veszteség, mint ahogyan a drog abbahagyása, elvonási tüneteket von maga után. A szakítás utáni állapot valódi fizikai fájdalmat, álmatlanságot, szorongást, depressziót, reménytelenség-érzést, motivációvesztést jelenthet, sőt, öngyilkos gondolatokat. Ha állandóan jelen van gondolatainkban az öngyilkosság, nagyon fontos beszélni szakemberrel! A krízisvonalat is hívhatjuk.

Sajnos, a szakítás utáni depresszión áteső emberekkel szemben gyakran barátaik sem elég megértőek. Sokszor nem is tudják, mennyire volt mély egy párkapcsolat, s azt várják, hogy az illető mielőbb talpra álljon. Gyakori, hogy az elvált nővel vagy férfival szemben empatikusabbak, mint ha „csak” egy kapcsolat ért véget.

Fotó: pexels

A szakítást átélt ember nemcsak szomorú, tartósan reménytelennek érzi helyzetét és letargia jellemzi. Koncentrálni nehezen tud, döntéshozatali képessége csökken. Majd rátör az érzelmi kimerültség, s már gondolni se szívesen gondol tevékenységekre, amelyek esetleg elvonnák a figyelmét problémájáról.

Mit lehet tenni, hogy kitörjünk a szakítás utáni depresszióból?

Amennyiben úgy érezzük, hogy a történtek után 2 hónappal még mindig ugyanolyan rosszul érezzük magunkat, mint az első hetekben, illetve a hangulatzavar befolyásolja a munkát, s nehézséget okoz mindennapi feladatok ellátásában, valószínű, hogy klinikai depresszióban szenvedünk.

Ebben az esetben fontos felkeresnünk egy pszichológust, családterapeutát vagy pszichiátert, aki segít meghatározni, milyen módon kezelhetjük hangulatzavarunkat, melyre terápia és/vagy gyógyszer is alkalmazható.

A gyógyulás folyamatát elősegítheti, ha beszélünk orvossal. A depresszió súlyos betegség, melyet többféle gyógyszerrel lehet kezelni. A legtöbb esetben azonban jó ötlet a készítményeket személyes vagy csoportos terápiával kombinálni.

A kognitív viselkedésterápia, illetve az interperszonális terápia két olyan módszer, melyekről kimutatták, hogy segítenek az embereknek felépülni a depresszióból. Mások a gyakori pszichoterápiát tartják megfelelő segítségnek. A kognitív viselkedésterápia részben a negatív gondolkodásmód megváltoztatásából áll. A szakítás utáni depresszióból történő kigyógyuláshoz ugyanis fontos, hogy ne ássuk bele magunkat a rögeszmés gondolatokba, melyek a szeretett személy körül forognak.

Fotó: 123rf.com

Egyes terapeuták relaxációs technikákat és egyéb viselkedésmódosító eszközöket javasolnak, melyek segítenek az embernek felülkerekedni a stressz tünetein.

A terapeuták javasolhatnak antidepresszánsokat, egyesek gyógynövény-kiegészítőket is ajánlhatnak. A gyógynövények alkalmazása kapcsán azonban mindig fontos egyeztetni a doktorral, ugyanis ezek befolyásolhatják egyéb gyógyszerek, beleértve az antidepresszánsok működését.

A cikket folytatjuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php