A pénisz a korral változik – Mi történik és mikor?

A nemi szerveket így érinti az öregedés

Mint ahogyan a természetben minden, úgy a férfi nemiszerv is változik az élet során. A legtöbb fázist a tesztoszteron szintje szabályozza. De lássuk, milyen változást mutat a pénisz az idő előrehaladtával.

A természetben minden változik az idők során. Nem kivétel ez alól az ember és a szervei sem. A pénisz változásának minden szakaszát a tesztoszteronszint kontrollálja.

Valahol 9 és 15 éves kor között az agyalapi mirigy hormonokat szabadít fel, melyek arra késztetik a testet, hogy kezdjen el tesztoszteront termelni. Elkezdődik a pubertás kor, mely változásokat indít el. A herék, a herezacskó, a pénisz és a nemiszerv szőrzete elkezd nőni. A tesztoszteron szintje a késői tinédzser- és a korai 20-as évek elején a legmagasabb. A szervezetben levő tesztoszteron mennyisége kissé mérséklődhet a 20-as évek vége és a 40-es évek között, de a módosulás minimális.

Negyvenéves kor után a teljes szint csak csekély mértékben csökkenhet. A test azonban lassan elkezd több nemi hormont kötő globulint (SHBG) termelni. Ez a vérben a tesztoszteronhoz tapad és csökkenti a test számára rendelkezésre álló mennyiséget. Ha a tesztoszteronszint leesik, bizonyos változások lesznek megfigyelhetők.

1. Nemiszerv szőrzete: ahogyan ez a hajjal megtörténik, a test más részén is vékonyodni kezd és őszessé válhat a szőrzet.

2. Pénisz mérete: feltűnhet, hogy nem látszik olyan nagynak, mint korábban. A pénisz aktuális mérete valószínűleg nem ment át változáson, ám ha több zsír helyezkedik el az ágyékcsonton a nemiszerv felett, a terület meglazulhat és kisebbnek tűnhet a pénisz.

3. Pénisz formája: egyes embereknél az életkor szerint görbülhet. Ez érinti a hosszát, görbületét és funkcióját is. Az állapot neve Peyronie-kór és fizikai trauma okozza – általában az, hogy a nemiszerv tengelye meghajlik a szex során. Ahogyan gyógyul, a tunica albuginea nevű terület mentén hegszövet alakul ki: egy kemény köpeny a szivacsos szövet körül, mely vérrel töltődik fel, hogy erekciót hozzon létre. A hegesedés nem bővülhet, s ez ívelt erekciót okoz. Az állapotot sokszor műtéttel korrigálják, de gyógyszereket is adhatnak rá.

Fotó: 123rf.com

4. Herék: a herezacskóban lévő apró szervek elsődleges célja a spermák előállítása. Ahogy a tesztoszteronszint csökken, a spermatermelés lelassul és a herék is kisebbek lesznek. Amennyiben hormonpótló terápiát kapunk, az agyalapi mirigy nem küld jelet a heréknek tesztoszteron előállításához, s ezek tovább zsugorodnak.

5. Herezacskó: a szerv feladata a herék hőmérsékletének kezelése. Simaizmokkal bélelt, amelyek összehúzódnak és ellazulnak, hogy a heréket a testéhez közel húzzák s melegen tartsák őket, vagy hagyják, hogy lejjebb kerüljenek és hűljenek. Ahogy idősödünk, az izmok már nem működnek olyan jól – így a herezacskó lazább helyzetben marad. Ha ez társul a bőr természetes rugalmasság-vesztésével, a megereszkedés még előnytelenebb lesz.  Negyvenéves kor felett az ún. vízsérv megereszkedetté teheti a herezacskót. Ez akkor alakul ki, ha folyadék halmozódik fel az egyik, vagy mindkét here körül. A szervezet ilyenkor valószínűleg túl sok folyadékot állít elő, vagy nem képes kellően kiengedni azt. Az állapot általában fájdalommentes. Ám ha duzzadást vagy bármilyen kényelmetlenségérzést tapasztalunk, keressük fel orvosunkat.

6. Pénisz funkció: a nemiszervben levő idegek a kor előrehaladtával kevésbé érzékenyek. Ez gondot okozhat az izgalom és az orgazmus elérésében. Ahogyan a tesztoszteronszint esik, az erekciós diszfunkció gyakoribbá válik.

Ennek a leggyakoribb oka általában az, hogy a szervezet nem tudja megtartani a vért a péniszben. Ha ez megtörténik, az erekció bekövetkezik, de nem marad tartós. A vér bejut a péniszbe, de az idősödő izmok, melyek körülveszik az erekciós szövetet, nem tudják ott tartani. Az eredmény a keménység elvesztése.

A nemi szervek és a szexualitás változása az öregedés normális része. Forduljunk orvoshoz, amennyiben e korral járó módosulások mindennapi életünket és kapcsolatainkat zavarják. Ma már van hatékony kezelés a problémára.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php