Mindent az influenzáról

Mi az influenza?

Az influenza olyan vírusos megbetegedés, (grippe vírus okozza) amely az egyéb légúti fertőzések kórokozóihoz hasonlóan, köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd közben, cseppfertőzéssel terjed.

A közösségbe, bölcsődébe, óvodába, iskolába járó gyermekek között terjed leggyorsabban minden fertőző betegség.  Influenzajárvány idején például, 3 gyermek közül 1 biztosan megfertőződik.

Az influenzafertőzés csecsemőkorban súlyosan érinti a gyermekeket, és a szövődmények kialakulásának kockázata is jelentős.

Az influenza „idény”

A betegség világszerte gyakori. Minden évben, késő ősztől tavaszig találkozunk az influenzavírus által okozott, széles körben kirobbanó járványokkal. Helyi járványok néhány nap alatt kialakulhatnak. Országos járványok hazánkban általában januárban vagy februárban kezdődnek, és 8-10 hétig tartanak.

Az influenzajárvány okai

A klasszikus világjárványok kórokozói közül az influenzavírusok A és B típusai azok, amelyek változatlanul évről-évre a legnagyobb számú megbetegedést okozzák. Az A típuson belül azonban olyan altípusok keletkezhetnek, melyek például  a 20 millió ember halálával járó 1918/19 évi spanyolnáthához hasonló világjárványt is képesek kiváltani. Sajnos az influenza egészségkárosító hatásait, a veszély mértékéhez viszonyítva a szülők lebecsülik: az édesanyák egyharmada nincs tudatában annak, hogy az influenzával fertőzött gyermekeknél milyen szövődmények léphetnek fel.

 

infuenzas-baba-620x360

 

Az influenza tünetei

Az influenza tünetei könnyen megkülönböztethetőek a megfázástól, mert hirtelen fellépő magas láz, köhögés, végtagokban és a hátban jelentkező fájdalom, fejfájás és 2-3 hétig tartó kimerültség jellemzi.  Az is lényeges, hogy a panaszok általában a fertőződést követően 1-2 nappal, tehát gyorsan jelentkeznek. Az első egynéhány napban gyakori a láz, akár a 39-39,5 C fokot is elérheti.
A gyermekeknél kísérheti még az influenzát orrfolyás, hányinger és hányás, valamint hasmenés is. Ezzel szemben a megfázás fokozatosan jelentkezik, jellemzője a kaparó, a mellkasban jelentkező égő érzéssel járó száraz köhögés, a gyulladásos torok, tüsszögés. Később aztán a köhögés súlyosbodhat, és köpetürítéssel is járhat. A száj és a garat kivörösödhet, a szemek könnyeznek, a kötőhártya enyhén begyulladhat. A gyermekek általában évente még 6-8 alkalommal megfáznak. Közönséges megfázás esetén azonban könnyen felépülnek, míg az influenza lefolyása hosszabb ideig tart. A panaszok általában 2-3 nap múlva eltűnnek, a láz többnyire megszűnik, de előfordul, hogy 5 napig is eltart. A bronchitis (hörghurut) és a köhögés azonban 10 napnál hosszabb ideig is fennmaradhat, a légutak teljes gyógyulása pedig akár 6-8 hétig is eltarthat. A gyengeség és kimerültség még napokig, néha hetekig is fennállhat.

Az 5 év alatti gyermekeknél nehéz az influenzafertőzést diagnosztizálni, hiszen a kis betegek nem tudják elmondani panaszaikat. Ezeknél a gyermekeknél az influenza könnyen összekeverhető más légzőszervi fertőzésekkel (pl.: RSV), mivel a betegség kezdeti tünete az influenzához hasonló magas láz, és légzőszervi panaszok, de a nehéz légzés – amely nem az influenza tünete – elősegítheti a helyes diagnózist. Lényeges, hogy a szülők már az első jeleket követően orvoshoz vigyék gyermeküket.

 

influenzás baba

 

Az influenza szövődményei

Az influenza, mint azt már majdnem mindannyian megtapasztalhattuk, nehéz és fájdalmas betegség, ami gyermekkorban olyan súlyos szövődményekhez vezethet, mint a légzőszervi betegségek kialakulásához vezethet, mint a hörghurut, a tüdőgyulladás, vagy az asztma. Az influenza szövődményeként még felléphet középfülgyulladás is, amely magas arányban elő is fordul a vírussal fertőzött gyermekeknél. A középfülgyulladás hallási problémákat okozhat, ami a beszédképesség fejlődésének késleltetéséhez vezethet. Kisgyermekkorban a legfontosabb, hogy az influenza a legrövidebb időn belül felismerve és kezelve legyen. A gyermekek minden életkorban ki vannak téve az influenzafertőzés kockázatának és a szövődmények kialakulásának, melyek akár tartósan befolyásolhatják későbbi fejlődésüket és egészségüket.

Az influenza kezelése

A legfontosabb az ágynyugalom. Emellett a beteg gyermek  pihenjen, igyon sok folyadékot. A súlyos tüneteket (magas láz) mutató influenza esetén paracetamol, aszpirin, ibuprofent vagy naproxen, neocitran szedhető.

A vény nélkül kapható készítmények, és az antibiotikumok nem támadják meg a betegség alapvető okát: magát a vírust. Éppen ezért korlátozottan alkalmazhatóak az influenza tüneteinek és a vírus által okozott szövődmények gyógyítására.

Megelőzhető az influenza?

Az immunrendszer erősítése és a védőoltás a fertőzés megelőzésének egyetlen hatékony módja.

Az oltások a hatékonyságát különböző klinikai vizsgálatokkal igazolták. Ideális lenne, ha mindenki megkapná a védőoltást- hazánkban sajnos csak (több európai országhoz hasonlóan) a veszélyeztetettek és a 65 évnél idősebbek juthatnak hozzá ingyenesen. Sajnos a gyermekek nem jutnak hozzá kellő mértékben a védőoltáshoz (Európában az egészséges gyermekek 5 százalékát oltatják be a szülők). A Magyarországon forgalomban lévő influenzavakcinák kizárólag inaktivált vírust, vagy annak csupán egy meghatározott részét tartalmazzák, így tévhit, hogy influenzás megbetegedést okoznak. Csak igen ritkán lépnek fel olyan mellékhatások, – mint láz, fejfájás. Helyi reakció (bőrpír, duzzanat az injekció helyén) az oltottak mintegy 20%-ában jelentkeznek, de ezek a reakciók általában enyhék,és 48 órán belül elmúlnak.

Folyamatosan erősítsük a gyerekek ellenálló képességét – ha van rá lehetőség- néhány perces ”napfürdővel”, levegőztetéssel; kis sétákkal odakint. Egyenek minél több gyümölcsöt-, zöldséget, sokat segít a gyógyteák fogyasztása is. Az időjárásnak megfelelően öltöztessük őket, és a gyakori kézmosás, valamint az unalomig ismételt : köhögés, tüsszögés esetén a zsebkendő használata is segíthet a megelőzésben.

 

oltas 620x360

 

Kell az influenzára antibiotikum?

Az antibiotikumok és a recept nélkül kapható egyéb gyógyszerek nem támadják meg a betegség alapvető okát: magát a vírust. Éppen ezért korlátozottan alkalmazhatóak az influenza tüneteinek és a vírus által okozott szövődmények gyógyítására. Az antibiotikum, ha nem megfelelően alkalmazzák,  nem hogy nem használ, de még káros is az egészségre, ami gyermekek esetében még veszélyesebb. Ezért kizárólag az orvos javaslatára, és az általa meghatározott mennyiségben és ideig szabad használni.

[Forrás: Galenus]

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.