Hörghuruthoz vezethet a dohányfüst

A hörghurut, vagy más néven bronchitis igen gyakori betegség, ami a tüdő hörgőinek gyulladását jelenti. Szinte mindenki elkapja élete valamelyik szakaszában, ám az allergiával és asztmával küzdő, vagy gyakori dohányfüstnek kitett gyermekeknél sokkal valószínűbb a betegség felbukkanása.

A hörghurutot kezdeti szakaszban nem könnyű megkülönböztetni más betegségektől: az orrfolyással, lázzal, fejfájással és köhögéssel járó betegséget sokszor tévesztik össze az influenzával, más esetekben pedig az asztmával azonosítják. Kellemetlen tulajdonsága, hogy egymás után többször is el lehet kapni, van, hogy a fertőzésre fogékony kisgyerek egy évben többször is átesik a betegségen.

A hörghurut jelei

A hörghurut kezdeti tünetei a náthához vagy influenzához hasonlítanak. A kóros köhögés azonban elárulja, hogy ennél többről van szó: a hörgők irritációja miatt beindul a nyálkahártya váladéktermelése, ami úgynevezett produktív, vagyis nedves köhögéshez vezet. Emiatt aztán sokszor megfájdul a kicsi feje és mellkasa, olykor a légcsöve és nyelőcsöve is. Ez a hurutos köhögés hasonlít az asztmánál tapasztalthoz, azoknál a gyermekeknél pedig, akik egyébként is asztmásak, sokkal intenzívebbek a tünetek, és nem csillapítják őket az ilyenkor szokásos gyógyszerek.

horghurut001

A hörghurut kezelése

Szülőként a hörghurutot nem szabad félvállról venni, ugyanis könnyen tüdőgyulladás alakulhat ki belőle. Érdemes a tünetek első megjelenésekor orvoshoz fordulni, mert a tüdőgyulladás akár kórházi kezeléssel is járhat.

A hörghurut fertőzéses megbetegedés, így antibiotikummal nem gyógyítható. Csupán a tüneti kezelés lehetséges: fontos, hogy a pici minél több folyadékot fogyasszon, hogy a váladék könnyebben ürüljön a szervezetéből. A legjobb megoldás a forró tea, mert a fájó torkot is megnyugtatja, száraz köhögés esetén pedig a kaparó érzést szünteti meg. Teremtsünk párás levegőt a lakásban, ami szintén segít a váladék távozásában: terítsünk nedves törölközőt a fűtőtestre, hogy párásítsunk! A köptető segít a felszakítani a hörgőkben lerakódott nyálkát, a köhögéscsillapító pedig nyugodt alvást biztosít a kis betegnek.

A hörghurut megelőzése

A bronchitist nem könnyű megelőzni: főként a téli időszakban üti fel a fejét és cseppfertőzéssel terjed, vagyis zárt közösségben, bölcsődében és óvodában nagyon könnyen elkapják a kicsik egymástól. Sokszor alakul ki más betegség után, és sajnos az immunrendszer nem tud ellenanyagot kialakítani ellene, így akár többször egymás után is összeszedhetik a gyerekek. A gyakori kézmosás nem nyújt teljes védelmet, de kevesebb tered ad a fertőzés terjedésére. Érdemes pár napot otthon tartani az apróságokat, ha valamelyik társuknál felmerül a hörghurut fertőzésének lehetősége.

Sajnos azok a gyermekek, akik dohányos felnőttek között nőnek fel, saját hibájukon kívül sokkal nagyobb eséllyel és több alkalommal kapják el a hörghurutot, mint egészséges környezetben növekvő tárasaik! A szülők kötelessége odafigyelni arra, hogy a kicsi ne legyen kitéve a passzív dohányzás következményeinek.

Forrás: