Életminőség-károsító hanyag testtartás

Gerincferdüléses! – hangzik el igen gyakran iskolai szűrővizsgálatoknál, amikor a kamaszodás sűrűjében lévő fiatalok tartását vizsgálják. Nem szabad az első szóra egyből ugranunk, de érdemes foglalkozni a problémával.

A gerincferdülés nem korhoz kötődő betegség, legalábbis nem kéne annak lennie. Mégis gyakran azt mondhatjuk, hogy főleg a serdülőkorban lévőket érinti a probléma, hiszen hirtelen növekedésük és az egyéb testi elváltozások miatt náluk fokozottan fennáll a veszélye gerincferdülés kialakulásának. Az iskoláskorban fellépő gerincferdülések 70 %-a ismeretlen eredetű, ami azt jelenti hogy nem tudjuk visszavezetni a csont-és izomrendszer valamilyen veleszületett vagy szerzett betegségére.

Okok

Túlsúly. Túlzott mennyiségű ülés. Mozgásszegény életmód.Csak néhány szó, amelyek ha jellemezőek a gyerekre, növelik a kockázatot. Ne feledjük, hogy ezek egyike sem garancia arra, hogy a betegség kialakuljon, főként, hogy a fiatal általában maga is el tudna képzelni jobb időtöltést, mint napi több órás üldögélést kényelmetlen iskolai székekben, tehát nem mindig okolható gerincferdülés esetén a kialakult helyzet miatt. Ettől függetlenül ezek mind kiváltó tényezői lehetnek a gerinc deformálódásának, ami aztán kellemetlen tünetekkel járhat.

csont

Házi vizsgálat

Otthon is megvizsgálhatjuk gyermekünk gerincének vonalát, de attól még ne érezzük magunkat autodidakta orvosnak, akinek szakvéleménye kikezdhetetlen. Gyermekünk hajoljon le, hogy a csigolyák jól tapinthatóak legyenek. Ujjunk igen érzékeny a benne lévő rengeteg receptor miatt. Óvatosan húzzuk végig a csontok menténk, és ha elváltozást, kidudorodást vagy bármilyen természetellenesnek vélt deformálódást tapasztalatunk, akkor lehet, hogy gerincferdülés nyomaira bukkantunk. Ne feledjük azonban, hogy nem vagyunk szakértők!

Jelei

A súlyos ferdülést már szabad szemmel is láthatjuk. Ilyen, amikor a gyermek ferdén tartja a vállait, gyakran panaszkodik fej- vagy nyakfájásra, korához képest kevés terhelést bír. A gerincferdülés ugyan úgy megviseli a szervezetet, mint minden betegség.
Kialakulása nem egyik napról a másikra történik, hanem lassú folyamat eredményeként, amely során a gyermek tartása megtörik. Nem biztos, hogy egyből észre fogjuk venni a szemünk előtt lezajló változást.

Gyógymód

Az orvos fogja megmondani, hogy pontosan mi jelent majd megoldást a bajra. Lehetséges, hogy szükség sem lesz rá, esetleg a gyermek „kinövi” majd. A lehetséges megoldások mellé ezen kívül a rendszeres sportolás, például úszás, vagy akár a gyógytorna is tartozhat.

Forrás: