Passzívházak és Energiahatékony Épületek Konferencia

A 2012. november 9-11. között esedékes Nemzetközi Passzívház Nyílt napok nyitányaként november 9-én rendezik meg a Passzívházak és Energiahatékony Épületek konferenciát.

A Passzívházak és Energiahatékony Épületek szakmai konferenciát hagyományteremtő szándékkal 2009 februárjában rendezték meg először a Green Press szervezésében. Ezen a konferencián adták át az első magyar – Szadán megépült – passzívház minősítési tanúsítványát. Ahogy a 2009-es, úgy a 2011. évi konferenciát is nagy érdeklődés kísérte.

Az elmúlt években tapasztalható információrobbanásnak köszönhetően Magyarországon is közismertté vált a passzívház-technológia, amely jelenleg az energiahatékony és fenntartható építés csúcstechnológiáját képviseli. A passzívházak a hagyományos építési technológiával létesült épületek energiamennyiségének a töredékét igénylik. Kivitelezésük nem feltétlenül igényel többletköltséget a hagyományos építési metódus költségeihez viszonyítva – ezt a szadai passzívház példája is jól bizonyítja.

Az Európai Unió döntése értelmében 2018-tól minden állami tulajdonú épület, 2020-tól pedig minden új épület esetén a szén-dioxid-kibocsátás drasztikus csökkentését figyelembe vevő technikákat kell a megvalósítás során alkalmazni. Ehhez elkerülhetetlen a passzívház követelményrendszer, illetve -technológia gyakorlati alkalmazása, nem csak új épületeknél, hanem a felújítások esetében is.

A hagyományokat követve a novemberi konferencián is új magyar és külföldi passzívházakat, energiahatékony épületeket ismertetnek a tervezők, közreműködők. A konferencián részt vesz többek mellett Albert Dubler, a Nemzetközi Építész Szövetség (UIA) elnöke; a mintegy 1,4 millió tagot számláló világszervezet vezetője Fenntartható építészet egy boldogabb világért címmel tart előadást. A konferencián lakóházak, társasházak, intézmények építészeti, energetikai-gépészeti tervezési, kivitelezési folyamatát, valamint üzemeltetési tapasztalatait ismertetik a projektekben építész, gépész tervezőként, kivitelezőként közreműködő szakemberek.

Képgaléria Odoo ház

A Magyarországon megépült, konferencián bemutatandó – előminősített, minősített – passzívházak döntő többsége magántulajdon. Hazai viszonylatban kuriózumnak számít az a budapesti – pesterzsébeti – általános iskola, amely elsőként alkalmazta a passzívház-technológiát intézménybővítés során. Az új épületrész 2012. nyarán készült el. A konferencián passzívház minőségű épületfelújításokat is bemutatnak. A tervezett program a Program menüpontban található.

A konferencia zárásakánt 16 órakor – a tervek szerint egyórás – Passzívház Fórum kezdődik a Francia Intézetben, amely bárki számára nyitott, díjmentesen látogatható program.

A konferencia célja, hogy a hazai és külföldi minőségellenőrzött passzívházak közreműködőinek bemutatásával adekvát válaszokat adjon a szakmai kérdésekre a passzívház-technológia iránt érdeklődő tervezők, szakági mérnökök, építőipari kivitelezők számára, továbbá megbízható, hasznosítható információkkal szolgáljon a potenciális magánépíttetők, ingatlanfejlesztők, -fenntartók számára arról, miként lehet új és meglévő épületek fűtési és primer energiaszükségletét a minimálisra csökkenteni.

A konferencia célcsoportja: építészek, épületgépészek, szakági mérnökök, egyetemi hallgatók, építőanyag gyártók és forgalmazók, építőipari cégek, kivitelezők, elsősorban tehát azok, akik a kimagaslóan energiahatékony építési metódusról szeretnének hasznosítható, megbízható szakmai ismereteket kapni.

A rendezvény nem csak a szakmának szól! A gyakorlati tapasztalatok ismertetése révén az előadók hasznos információkkal szolgálhatnak a potenciális építtetők, a közintézmények fenntartói, az ingatlanfejlesztők és beruházók számára is. A rendezvényhez kommunikációs program társul. Célunk, hogy a közelmúltban megvalósult magyar passzívházakról – a technológia alkalmazásával létesült különféle épülettípusokról – a nyilvánosság is hiteles tájékoztatást kapjon, közvetlenül a megvalósításban közreműködőktől.

A konferencia – az előző évek gyakorlatának megfelelően – a Magyar Építész Kamaránál továbbképzésként akkreditált rendezvény. A részvétellel megszerezhető kreditek számát hamarosan közzétesszük (jelenleg elbírálás alatt).

A konferencia részletes programja ITT található!

Forrás: