Készítsünk alapleveket a főzéshez!

Sokszor találkozni receptekkel, amelyek hozzávalói között zöldség- vagy szárnyas alaplé található. Ilyenkor persze könnyű megoldást nyújtanak a levesporok- és kockák, de a házilag elkészített alaplevet semmi nem tudja felülmúlni.

Az alapleveket érdemes előre elkészíteni és kisebb adagokban lefagyasztani, így bármikor kéznél vannak, ha szükségünk van rájuk. A hús- és halalapléhez érdemes a csontokat összegyűjteni és eltenni, és ha összejött egy jó adag, akkor megfőzni. De lássuk, hogyan és milyen alapanyagokból készítsük el!

classic-chicken-soup

Zöldség alaplé

A zöldségalaplevek kiválóak levesekhez, főként a krémlevesekhez, zöldségpürékhez, főzelékekhez, de akár rizottóhoz is.

Hozzávalók: 2 közepes sárgarépa, 2 közepes petrezselyemgyökér, 2 szál szárzeller, 2 kisebb méretű karalábé, 2 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 15 dkg csiperkegomba, só, egész fekete bors ízlés szerint, 1 csokor petrezselyemzöld.

Elkészítése: a zöldségeket nagyobb darabokra vágjuk, és egy kevés olívaolajon pár percig pároljuk. Felöntjük kb. 3,5-4 liter vízzel, felforraljuk, lehabozzuk, majd hozzáadjuk a fűszereket és a petrezselyemzöldet. Addig főzzük, míg minden alapanyag meg nem puhul, majd leszűrjük. Kb. 2,5 liternyi alaplevet kapunk belőle.

Szárnyas alaplé

Talán az egyik leggyakrabban ajánlott alapanyag a zöldség alaplé mellett, igazán ízletessé varázsolja az ételeket. A zöldség alapléhez hasonlóan használhatjuk levesekhez, ragukhoz, rizottókhoz, valamint mártások alapjaként is.

Hozzávalók: 2,5 kg csirkecsont (farhát, nyak, szárny), a zöldségalapléhez való zöldségek, só, egész fekete bors ízlés szerint, 1 csokor petrezselyemzöld.

Elkészítése: a csirkecsontokat annyi hideg vízben, mint ami ellepi, feltesszük főni. Ha lehaboztuk, hozzáadjuk a nagyobb darabokra vágott zöldségeket és a fűszereket, felöntjük kb. 3,5-4 liter vízzel, és 1 órát főzzük, vagy amíg szép színe, sűrű állaga nem lesz. Ha elkészült, leszűrjük.

Forrás: