Ismét támadnak az apró vérszívók!

Hogyan védjük meg magunkat és kedvenceinket a kullancsoktól?

Az enyhe tavaszi napokat a legtöbben arra használják ki, hogy a természetben töltődjenek fel. Ezek a kirándulások azonban nem mindig végződnek felhőtlenül, ugyanis előfordulhat, hogy haza már többen érkeznek, mint amennyien elindultak. Ahhoz, hogy ezeket az illegális bérlőket, a kullancsokat kilakoltassuk, illetve beköltözésüket magunkon és kedvenceinken is megelőzhessük, Dr. Mátray Árpád állatorvos, homeopata a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.

  1. A megelőzés a legfontosabb!

Embernek:

Mátray Árpád  a zárt öltözetben való természetjárást tartja a legelemibb védekezési módnak, ugyanis a nyakunknál, a csuklónknál és a bokánknál feszes, gumis ruházat ha nem is hermetikusan, de mindenképp elzárja a kis paraziták útját. Bár nem túl esztétikus, de ha nadrágunk szára nem gumírozott, húzzuk rá a zoknit. Ha mégsem tudjuk biztosítani, hogy zárt ruházatban menjünk ki, mindenképp alkalmazzunk bőrfelületre felvihető vagy ráfújható riasztószert. Ezt persze akkor is alkalmazhatjuk kiegészítő megoldásként, ha megfelelően fel tudtunk öltözni.

Állatnak:

Kedvencünknek szerezzünk be bolha- vagy kullancsriasztó nyakörvet, vagy az állat szőre közé, a bőrébe dörzsöljünk be ún. „spot on” készítményt. Ez azért célszerű, mert egyrészt kullancsriasztó hatása van, másrészt ha ez a vérszívónak mégsem elég, és mégis vámpírüzemmódra vált, a zsírszövetbe raktározódott készítmény elpusztítja a parazitát. Beszerezhetünk olyan szájon át beadandó tablettát is, ami akár három hónapon keresztül is képes távoltartani kedvencünktől a vérszívókat. Az állatorvos szerint az ultrahangos biléta is előnyös megoldás lehet, mert a kullancsokat az állat 1,5-2 méteres körzetében riasztja el, így ha mondjuk a kutyát pórázon vezeti a gazdája, ő is védelem alatt állhat.

  1. Mindenkit vizsgáljunk meg hazaérkezés után

Ha hazaértünk a kirándulásból, vagy éppen pihenőt tartunk, mindenképpen nézzük vagy nézessük át magunkat és velünk lévő kedvenceinket is. Mivel a kullancsok a vékony bőrrel fedett területekre szeretnek bekuckózni, ezért érdemes a nyaki, a hasi részt, a lágyék tájékát, valamit a térd- és könyökhajlatot fokozott figyelemmel átvizsgálni.

  1. Ha már bennünk a kullancs, akkor is van megoldás!

A kullancs eltávolítását szakszerűen kell végezni! Erre legalkalmasabb eszköz a patikákban kapható kullancs eltávolító kanál. A kullancs eltávolítása mellett Mátray Árpád a helyi tünetek csökkentését is javasolja. A szúrással járó sebeknek kiváló ellenszerei a Ledum és Arnica alapanyagokból készült homeopátiás gyógyszerek, a duzzadt csípésekre az Apis mellifica. Az Arnicát és az Apist gél formájában is alkalmazhatjuk a sérült felületen.

  1. Ebben az esetben forduljunk orvoshoz!

Ha a szúrás körüli területen több napon keresztül el nem múló, körkörös, piros elváltozást észlelünk, feltétlenül orvoshoz kell fordulnunk, ugyanis ez akár a Lyme-kór tünete is lehet. Ha kedvencünkben találunk kullancsot, természetesen szakszerűen távolítsuk el, ezt követően pedig kísérjük fokozott figyelemmel az állat viselkedését. Ugyanis Mátray Árpád figyelmeztet: ha a kutya bágyadt, lázas vagy étvágytalan, vizelete pedig barnás színű, azonnal állatorvoshoz kell fordulni, hiszen az ezeket a tüneteket kiváltó ún. babézióis akár órákon belül életveszélyes is lehet.

Forrás: https://napidoktor.hu/index