Házinyulat szeretnél tartani?

Törpenyulat otthon, a lakásban is lehet tartani, a házi nyúl azonban ketrecbe és udvarba való – mit kell tudni a házinyúl helyes tartásáról?

A házinyúl tartása általában vidéken szokás, mint sem nagyvárosokban, de sokan vállalkoznak rá. Akár kevesebb, akár több házinyulunk van, ketrecben érdemes nevelnünk őket. Hol legyen a ketrec? A háztól távolabb alakítsuk ki, melléképület tökéletesen alkalmas rá, csak szellőzzön megfelelően. Ahol viszont sose tartsunk nyulat, az az üveg- és a melegház, vagy a garázs, mert semmiképp sem jó a nyúlnak, ha melege van, ahogyan a gáz belélegzése is árt neki! Fontos, hogy védett hely legyen.

Közös ketrecben sose tartsunk felnőtt nyulakat, csakis a pároztatás idején. A ketrec mellett érdemes karámot is kialakítani, vagy akár mozgathatót használni – legyen a nyúlnak egy kis szabad tér, ahol kedvére futkoshat. Sose tévesszük szem elől a nyulat, ha olyan helyre engedjük ki, ahol megtámadhatja valamelyik háziállatunk!

Milyen legyen a házinyúl ketrece? Nem szabad túl alacsonyat készíteni. Elég hely legyen benne, bármilyen pozícióba is helyezkedik a nyúl, a padlózatot pedig készítsük megfelelő magasságúra, így védve a nyulat a talaj hidegétől, a nyirkosságtól. A tető mindig nyúljon túl a ketrecen, hátul lejtsen kissé, és fedjük be kátránypapírral.

Fontos, hogy a házinyúl ketrece ajtókkal is rendelkezzen. Azon a helyen, ahol a nyúl majd alszik illetve világra hozza a kisnyulakat, legyen külön, masszív ajtaja – fából -, a többi részt borítsa drótháló, szintén egy nyitható ajtóval felszerelve. Legyen a drót és az ajtók is biztonságosak a nyúl számára!

kisnyúl

Nem újdonság, hogy a nyúl szereti rágni a fát. Emiatt legokosabb keretét puhafa, belül furnérlemezzel bevont lécekkel elkészíteni. A fa részeket kezeljük védő szerrel, de olyannal, amely az állatok számára nem ártalmas. A ketrec végébe, ha lefelé lejt, akár egy csatornát is kialakíthatunk, ahol egyszerűen felgyűlhet a piszok és könnyebb lesz onnan eltávolítani.

Hogyan tisztítsuk a ketrecet?

Rétegesen alkossuk meg a ketrecet: az aljára kerüljön újságpapír, több rétegben, majd szalma, faforgács, fűrészpor – mindenhová szórjunk, kivéve azt a részt, ahová az etetőt fogjuk rakni. Az alomcserére heti 1-2 alkalommal kerítsünk sort.

Hogyan etessünk?

A házinyúl etetése napi kétszer történjen. Lehetőleg mindig ugyanakkor. Érdemes ellenőrizni az elfogyasztott táplálék mennyiségét, mert akkor legközelebb pontosan a megfelelő adagot adhatjuk a nyúlnak. Olyan tálban adjuk az ételt, amelyet nem tud felborítani.

Mit kapjon minden nap a nyúl? Szüksége lesz naponta fűre, salátára (nem sokra), természetesen sárga- vagy fehérrépára, káposztára, a kelbimbót, a paszternákot és a retekzöldet is szereti. Friss szénáról se feledkezzünk el soha! Adhatunk a kertben található növényekből is – így a pásztortáskából, lóheréből, martilapuból, de a gyermekláncfűvel bánjunk takarékosan -, vigyázzunk viszont, nehogy rovarölőszeresek legyenek a növények!

Ha ételmaradékokra gondolunk, valóban, ezeket is adhatjuk a nyúlnak: krumpli- és almahéj, hideg zabkása vagy kenyérdarabok is jöhetnek. A kaszált fű azonban nem való nyúl etetésére, csak ha nagyon friss vagy jól meg van szárítva. Vizet sose felejtsünk el adni a nyúlnak!

Sose közelítsünk gyorsan és kapkodva a nyúlhoz, inkább nyugodt mozdulatokkal emeljük fel, egyik kezünket a hasa alá, a másikat a fara alá rakva. A nyulat ezután a mellkashoz szorítva tartsuk, a fejét, fülét simogatva. A hirtelen mozdulatok idegesítik, megijesztik az állatot.

Házinyúl tartása esetén a kisnyulakkal is számolnunk kell. Nem tart sokáig a vemhesség, párosodás után 31 nappal világra jönnek a kicsik. A házinyúl ketrece legyen megfelelően bélelt: biztosítsuk a nyúl számára a fészekrakás lehetőségét, legyen a ketrecben elég szalma, széna – a többiről a nyúl gondoskodik. Legyen az anyának elegendő étele és vize! Fontos, hogy a kisnyulak születés után legalább 3 hétig a fészekben maradnak, a gazdának nem szabad a fészekhez nyúlni. Hathetes korukig a kicsiknek az anyjukkal kell maradniuk. Érdemes tudni, hogy ha a kisnyulak túl sok bevizesedett zöldséget vagy füvet esznek, hasmenésük lehet vagy felfúvódnak – ne adjunk hát erre lehetőséget. Szederlevél adásával egyébként jól lehet kezelni a hasmenést a nyulak esetében.

Búcsú Adrienn

Forrás: