Gyógynövényes tippek a téli bosszúságok ellen

Hogyan kerülhetjük el gyógynövények segítségével a tipikus téli betegségeket? Hogyan érjük el, hogy az ünnepi időszak ne a köhögésről, torokfájásról, orvoshoz járásról, hanem a hangulatos szabadtéri sportokról és vidám közös programokról szóljon?

Néhány egyszerű tanácsot szeretnénk megosztani olvasóinkkal.

A levegő tisztítása illóolajokkal

Tudjuk, milyen problémát okoz, ha egy munkahelyen az ott dolgozók egymásnak adják át a téli betegségeket. Egy egyszerű tanács: a munkahelyükre vigyenek párologtatót, melybe citrom, levendula vagy eukaliptusz illóolajat cseppentenek. (Egy alkalommal 15-20 cseppnél ne legyen több, különben fejfájást okoz. Ez a mennyiség elegendő egy délelőttre.) Ezek az olajok nem csupán kellemes, ünnepi atmoszférát keltenek, hanem meg is tisztítják a levegőt, ártalmatlanná teszik a baktériumokat és vírusokat, így nem terjed az influenza. Még egy jó tanács: a rendszeres szellőztetéssel is csökkentjük a fertőzés terjedésének esélyét.


Izzadjuk ki a náthát!

Izzasztó hatású a bodza teája. Keverhetünk bele hársat, csalánt, borsmentát. Minél forróbban isszuk, annál jobb. Érdemes ágyban fekve inni, akkor izzaszt a legjobban. Rendkívül hatásos ilyenkor a forró lábfürdő is. Ágyban fekve kell meginni a következő italt is, mely izzasztó hatásával messze űzi a bacilusokat: tegyünk egy ágacska friss kakukkfüvet (száraz is megteszi), egy kanál mézet, két teáskanál citromlevet 2,5 dl forró vízbe, majd lassan kortyolgassuk el.


Tippek a torokfájás enyhítésére

Gyakran előfordul, hogy a téli hónapokban reggelente arra ébredünk, hogy még nyelni is fájdalmas, nem hogy reggelizni vagy beszélni… A torokfájás enyhítésére naponta háromszor kell zsályával, kamillával, borsmentával vagy apróbojtorjánnal gargarizálni. Ezeket a gyógynövényeket teaként is érdemes fogyasztani napi 2-3 csészével, az összetevőket egyenlő arányban keverve. Egy másik recept: egy fél citrom levét öntsük egy fél pohár vízbe, adjunk hozzá egy kanál mézet, és hidegen kortyolgassuk el. Ennek az italnak nyugtató és fájdalomcsillapító hatása is van.


Köhögéscsillapítás gyógynövényekkel

A köhögés a felső légúti fertőzések egyik leggyakoribb tünete. A népgyógyászati tapasztalatok szerint a bodza, a szurokfű, az útifű csillapítja leginkább. A bodzát, szurokfüvet teaként fogyasszuk, de az útifűből sűrű szirupot is készíthetünk, ha még találunk friss növényt. Egy üveg aljára tegyünk megmosott, friss útifű leveleket, majd ugyanolyan vastagságú réteg cukrot adjunk hozzá, ezután ismét útifű réteg következzen, majd ismét cukor, míg az edény meg nem telik, majd két hétig szobahőmérsékleten lefedve állni hagyjuk, naponta megforgatjuk. Ha kész, naponta 1-3 evőkanállal ihatunk belőle magában vagy hígítva. Gyerekek különösen szeretik.
A köhögés talán éjjel a legrosszabb, amikor hetekig aludni sem hagy minket. A makacs éjszakai köhögés ellen legjobb lefekvés előtt egy kanál olívaolaj, de jól jön az ágyunk mellé odakészített méz is éjszakára, mert szintén hatékonyan csillapítja a köhögést.

Kapjunk újra levegőt!

Gyakran előfordul a téli hónapokban, hogy úgy érezzük, nem kapunk levegőt, szuszogunk. Ha eldugult az orrunk, segít rajta a diólevél teával való belső mosogatás, vagy az inhalálás: egy edénybe öntsünk kamilla, kakukkfű, bodza vagy borsmenta teát, hajoljunk fölé, és szippantsuk be mélyen a gőzt! A fejünket be kell takarni egy törülközővel, hogy ne illanjon el a gyógyító forró levegő! Fülgyulladás, torokgyulladás esetén is hasonló módon érdemes eljárni. Kisgyerek is inhalálhat (5-6 éves kor felett), de mellé felnőtt felügyeletre van szükség, vegyük ölbe, nehogy leforrázza magát!
A fiziológiai sóoldat, mely patikákban kapható, szintén nagyon hatásos. Otthon is elkészíthető: egy liter forró vízhez egy evőkanál nagyszemű tengeri sót kell hozzáadni. Vigyázat, több só irritálhatja a nyálkahártyát! Langyosra hűtve kell megmosni vele belülről az orrjáratokat egy kis vattapamacs segítségével.

Forrás: http://gyorgytea.hu/


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.