Gyógynövények is segíthetnek a pajzsmirigyzavarok terápiájában

A pajzsmirigyzavarokat az esetek többségében gyógyszeres úton kezelik, melyet a betegnek általában élete végéig alkalmaznia kell. Viszont a terápiát remekül kiegészíthetik bizonyos gyógynövények is, amik segítségével hamarabb jobb közérzet érhető el, ráadásul a gyógyszer dózisát is csökkenthetik. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa ezek közül emelt ki párat. 

Szerteágazó, kellemetlen tünetek

pajzsmirigyzavarok – legyen szó túl-vagy alulműködésről, göbökről vagy strúmáról- igen zavaró tüneteket produkálhatnak, melyek kihathatnak a beteg mindennapjaira. Ugyanis nehéz nem tudomást venni az emésztési panaszokról, a testsúlybeli változásokról, a szapora pulzusról, vérzészavarokról, az izzadásról, nyelési nehézégekről. Az ember érthető mód mielőbb meg szeretne tőlük szabadulni, így sokszor gyors javulást vár a gyógyszerektől. Viszont sokszor a panaszok nem múlnak el az egyik pillanatról a másikra. Vagy azért, mert még jobban ki kell fejtenie a hatását a gyógyszereknek, vagy pedig azért, mert a pajzsmirigyzavar mellett más hormonális probléma is jelen van, melyet szintén kezelni szükséges. Amennyiben az első eset áll fenn, úgy segítségül hívhatunk pár gyógynövényt,melyeket alkalmazva hamarabb jobb közérzetet érhetünk el.

Barátcserje

gyógynövények pajzsmirigyzavarra

A barátcserjét a legtöbb nő ismeri, hiszen számtalan nőgyógyászati panasz esetén segítségül hívhatjuk. Remekül alkalmazható menstruációs zavarok és teherbeesési problémák esetén, ugyanis növeli a progeszteronszintet, valamint csökkenti a prolaktinét. Mindemellett a pajzsmirigy autoimmun gyulladását is mérsékli, így ekkor is érdemes beszerezni, pl. Kapszula formájában. Fontos, hogy terhesség és szoptatás során nem alkalmazható!

Eleuthero Ginseng

A ginsengnek több fajtája van, közülük a legtöbbek által ismert és használt az az ázsiai, vagyis a Panax ginseng. Ehhez a családhoz tartozik az Eleuthero – szibériai- ginseng is. Hatásában lényegében ugyanolyan, mint a Panax típusa. Az egész hormonális rendszerre pozitív hatást gyakorol: többek között csökkenti a kortizol szintjét, segíti a pajzsmirigy működését, valamint mérsékli a vércukorszintet is. Általános közérzetjavító, jó hatással van a krónikus fáradtságra, hajhullásra, libibidóhiányra, immungyengeségre, memóriazavarokra. Őrleményként, teaként, kapszulaként fogyasztják a leggyakrabban. Terhesség és szoptatás során nem ajánlott!

Kurkuma

pajzsmirigyzavarra való gyógynövények

A kurkuma bár az indiai konyha egyik meghatározó fűszere,  hazánkban is ismert és kedvelt, ami nem mellesleg egy igazi elixír. Tanulmányok szerint is jelentős egészségügyi előnyökkel jár fogyasztása, többek között remek hatással van a pajzsmirigyre, ugyanis csökkenti annak gyulladását, valamint segít megakadályozni, hogy az immunrendszer tévesen megtámadja a szervet (autoimmun betegség)

Guggul

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint az indiai balzsamfa –guggul- bizonyítottan javítja a jód felszívódását és normalizálja a T3 és T4 szinteket. Igen hatékonyan fokozza az anyagcsere folyamatokat, javít a koleszterinszinten, erősíti az immunrendszert, valamint elősegíti a súlyvesztést is. Legegyszerűbb alkalmazási módja, ha kapszulaként alkalmazza (terhesség, szoptatás és gyulladásos bélbetegség során használata ellenjavallt).

 

Forrás: Budai Endokrinközpont


Egy válasz

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.