Alvás világkonferencia 2013. Pihentető alvás

Sorozatunkban az alvásorvosok spanyolországi Valenciában tartott októberi világkonferenciáján szerzett tapasztalatairól számol be G. Németh György, a Benyovszky Orvosi Központ vezetője. A World Association of Sleep Medicine, az Alvásorvosok Világszövetsége  a magyarországi alváskultúra erősítése, kiterjesztése érdekében végzett munkáért Distinguished Activity Award elismerést, kiválósági díjat nyújtott át a magyar szakembernek.

A közel ezerötszáz  alvás szakember több száz előadásban adott számot a témához kapcsolódó kutatásairól, tapasztalatairól. Beszámolóimban azokat a kérdéseket emelem ki, amelyek elsősorban a nagyközönségnek szólnak, és amivel vélhetően hozzájárulhatunk ahhoz, hogy jobban aludjunk. Mert a magyar lakosság sem alszik megnyugtatóan. Legalábbis a Benyovszky Orvosi Központ (BOK) 2009 óta végzett országos alvásfelmérései nemhogy megerősítik, hanem némileg túl is haladják az európai átlagot.

alvás

A BOK ezer ember alvási- és életmód szokásait vizsgáló kutatásai szerint a magyarok rosszabbul alszanak, mint a nemzetközi átlag.  Magyarországon 2009-ben indult ez a felmérés, amely segít abban, hogy megismerhessük saját alvásunk állapotát. Nem a tegnapit, meg az azelőttit, hanem az általános alvásminőséget, amely alapján eldönthető: szükség van-e szomnológusi, orvosi vagy más, alvásterápiás segítségre a nélkülözhetetlen, pihent alvásállapot  eléréséhez.

A felelősségteljes munkavégzés és a kiegyensúlyozott élet ugyanis nem képzelhető el pihentető alvás nélkül. Nemcsak az egyébként a kiemelt foglalkozásoknál, ahol a koncentráló képességnek kiemelkedő a szerepe, hanem mindenkinek szüksége van arra, hogy a lehető legjobban, kipihenten indítsa a napot. Ennek feltétele a jó alvás. A konferencián több előadás hangzott a több műszakban dolgozók, vagyis az éjszakai munkavégzés következményeiről.

Az_alvas_es_a_tulsuly_3 (1)

A több műszakos munkarendhez való alkalmazkodás sok embernek nem okoz gondot. Előbb-utóbb alkalmazkodik a szervezet, kialakulnak az ehhez szükséges alvásritmus feltételei. Gyakran előfordul azonban – miként a  hazai alvásfelmérésben részt vetteknél is -, hogy a biológiai ritmus alkalmazkodása helyett annak torzulása lép fel.

Az ilyen emberek nagy részében a szociális-családi konfliktusok, és emésztőszervi problémák is keletkeznek. Az eredeti alvásciklushoz való alkalmazkodás hiánya, az alvásképtelenség mellett, nem csupán aluszékonyságot, hanem frontális deficittüneteket, kimerültség szindrómát és elsősorban emésztőszervi panaszokat okozhat. A munkateljesítmény csökkenhet, a baleseti rizikó megnövekszik.

(orvosikozpont.hu)

Forrás: