A tökéletes lecsó titka

Augusztus 31-én, szombaton tartják a IV. Gyömrői Lecsófőző és Hagyományőrző Fesztivált, amelyre már lázasan készülnek a csapatok: több mint hatvan kondérmester összesen kb. nyolcvan lecsója mutatkozik itt be.

Vajna Tamás, az ÉS konyhafőnöke és a zsűri oszlopos tagja biztos benne, hogy idén is nehéz dolguk lesz, és azt is elárulta, hogyan készíthetünk – akár otthon is – tökéletes lecsót.

lecsofesztival gyomro01

„Magyarországon csak az 1930-as, 1940-es évektől kezdve kezdett elterjedni ez a népi étel. A paradicsomot előtte, kb. az 1890-es, 1900-as évektől még csak szépészethez használták és nem volt olyan „tömegcikk”, mint mostanában. A lecsó azóta olyan étellé vált, amelyet szinte mindenki szeret, a legszegényebbektől kezdve a leggazdagabb emberekig, és nagyon sok változatával találkozhatunk.

A mi lecsónk legjobban a Dél-Amerikában elterjedthez hasonlít. Színesebbé tehető például padlizsánnal, cukkinivel, vargányával, rókagombával, kucsmagombával vagy épp vörösborral, tálalható többek közt galuskával – ennek számos példájával találkozhatunk a gyömrői lecsófesztiválon is.

Lecso2

Én leginkább azokat a modern lecsókat kedvelem, amelyek ízhatásában érezhető a klasszikus lecsó íz, megjelenésében azonban valami teljesen más. A tökéletes lecsó e mellett számomra roppanós, nem szétfőtt, az alapanyagok jellegzetes íze megmarad, kiérezhető belőle.

Sokan azzal rontják el, hogy túlfőzik, túlfűszerezik, vagy túl korán beleteszik a fűszereket, például az őrölt paprikát vagy a paradicsomot. Bográcsozáskor arra kell figyelni, hogy az edény szélén összegyűlt maradékot ne kaparjuk bele ” – árulta el a leggyakoribb konyhai bakikat erről a közhiedelem szerint elronthatatlan ételről Tamás.

Forrás: