Tudtad? Ezért érdemes sütés előtt megfőzni a krumplit

A burgonya az egyik legkedveltebb és legsokoldalúbb zöldségféle. Megsüthetjük, megfőzhetjük, kisüthetjük olajban és pürét is készíthetünk belőle.

De miért is egészséges a burgonya?

A burgonyáról általában nem gondolják, hogy tápláló, azonban meglepő egészségügyi előnyökkel rendelkezik. Igaz ugyan, hogy a sült krumpli sok zsírt és kalóriát tartalmaz, de maga a burgonya zsír- és koleszterinmentes, valamint alacsony nátriumtartalmú. Megfelelő módon elkészítve pedig ízletes, laktató és egészséges étel lehet.

A burgonya jó rostforrás, amely segíthet a fogyásban, mivel hosszan tartó teltség érzetet biztosít. A rostok segíthetnek megelőzni a szívbetegségeket azáltal, hogy kordában tartják a koleszterin- és vércukorszintet. A burgonya tele van antioxidánsokkal is, amelyek a betegségek megelőzésében elengedhetetlenek, valamint vitamindús, ezért segíti a szervezet megfelelő működését.

Foto:123rf.com

Vegyük sorra a burgonyafogyasztás előnyeit:

Segíti az emésztést

A burgonyában található rost egy speciális típus, az úgynevezett “rezisztens keményítő”, amely az oldható és az oldhatatlan rostok egészségügyi előnyeivel egyaránt rendelkezik, és kevesebb gázképződést okoz, mint más típusú rostok. A burgonyában lévő rezisztens keményítő mennyiségét növelhetjük, ha egy nappal korábban megfőzzük, majd egy éjszakára a hűtőszekrényben lehűtjük. Fogyasztás előtt nyugodtan újra lehet melegíteni.

Az oldható rostokhoz hasonlóan a burgonyában lévő rezisztens keményítő is prebiotikumként – a vastagbélben lévő jó baktériumok táplálékaként – működik, ami javítja a bél egészségét. Az oldhatatlan rostokhoz hasonlóan megelőzheti vagy kezelheti a székrekedést és az irritábilis bél szindrómát.

Betegségmegelőzésre is kiváló

A burgonya tele van antioxidánsokkal – olyan vegyületekkel, amelyek a szabad gyökök ellen harcolnak, hogy ne okozzanak kárt a sejtjeinkben. Az antioxidánsokban gazdag, gyümölcsökben és zöldségekben bővelkedő étrend csökkenti a szívbetegségek és a rák kockázatát.

Foto:pixabay.com

Ha a legtöbbet szeretnénk kihozni a burgonyából, hagyjuk rajta a héját, és válasszunk színes fajtákat, például lila burgonyát. Minél több szín van a burgonyában, annál több antioxidánst tartalmaz. Ráadásul a burgonya héjában akár 12-szer több antioxidáns is lehet, mint a húsában. Tehát ne féljünk megenni a krumpli héját.

Csökkenti a vérnyomást

A sült krumpli héja remek kálium- és magnéziumforrás. Ha nincs elég kálium az étrendünkben, a szervezetünk extra nátriumot tart vissza, a túl sok nátrium pedig megemeli a vérnyomásunkat. A káliumban gazdag étrend segíthet csökkenteni a vérnyomást, védi a szívet és csökkenti a stroke kockázatát.

Így süssük!

Ha a sütés mellett döntünk, nemcsak gusztusosan ropogós finomság lesz a végeredmény, hanem még egészségesebb is, mint például az olajban kisütött variációk.

Foto:pixabay.com

A legtöbben nagyon hasonlóan sütik meg a burgonyát. Meghámozzák, felaprítják, meglocsolják egy kis sütésre alkalmas (olíva)olajjal, szétterítik egy sütőlemezen, majd betolják sülni. Gyors, egyszerű, de ha így teszünk, kihagyunk egy olyan lényeges lépést, ami pár perc alatt megvan, és csak egy fazék forró víz kell pluszban hozzá.

De miért főznénk meg, ha úgyis megsütjük?

A burgonya sütését leginkább úgy ronthatjuk el, hogy kiszárítjuk a sütőben, ez pedig rágós és összességében nem túl bizalomgerjesztő ételt eredményez. Ha viszont előfőzzük a burgonyáinkat, akkor sütéskor már nem célunk, hogy belül ne maradjon nyers a krumpli, hanem csak azt kell elérnünk, hogy a külseje finom ropogós legyen. Létezik hosszú és bonyolult tudományos magyarázata is jelenségnek, de most legyen elég annyi, hogy ha legközelebb krumplit sütünk, akkor előtte egyben főzzük meg félpuhára, és csak utána vágjuk darabora és tegyük a sütőbe. Az eredmény magáért fog beszélni.

 

Ez a gyorséttermi sültkrumpli titka

 

Forrás: Ízes Élet