Nem ér semmit a fogyás tanács?

Nem ér s

Nem hallgatnak az általános intelmekre az emberek

Azt javasolni valakinek, hogy javítson az étrendjén, nem túl működőképes stratégia – szögezik le a kutatók. Az ilyen általános tanácsok a jelek szerint nem segítenek. De akkor mi hatásos?

Nem gyakori, hogy egy ember gőzerővel diétázni kezd vagy előnyösen változtat étrendjén, csak mert valaki azt tanácsolta neki, hogy javítson rajta. Az orvosok gyakran javasolják túlsúlyos pácienseiknek a fogyást és a fizikai aktivitást, ám egy új tanulmány eredménye rámutat: többnyire feleslegesen. Az ilyen általános tanácsok nem teszik igazán képessé az embereket arra, hogy sikert érjenek el fogyási kísérleteik során.

Az amerikai Betegség Ellenőrzési és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) szerint az Egyesült Államokban felnőttek több mint 71 százaléka 20 éves kor felett elhízott vagy túlsúlyos. A túlsúly megnöveli esélyünket a metabolikus állapotok, így a diabétesz és a szív- és érrendszeri problémák kialakulására.

Az orvosok ezért is ajánlják gyakran a túlsúlyosaknak a fogyást – azt, hogy egészséges életmóddal  járuljanak hozzá életminőségük javításához.

Egy közelmúltban, a Durham-i Duke Egyetemen végzett tanulmány azonban rámutat: az általános tanácsok – például, hogy kövessenek jobb étrendet vagy mozogjanak többet, nem segít az embereknek a fogyás beindításában.

Prof. Gary Bennett, a tanulmány társszerzője kiemelte: „Ha valakinek csak mondják, hogy javítson étrendjén és legyen fizikailag aktívabb, az nem működőképes. Az orvosnak arra kellene biztatnia a pácienst, hogy vegyen részt egy speciális programban.”

A Journal of General Internal Medicine szaklapban közölt tanulmányból az is kiderült: a specifikusság és az empátia a legfontosabb.

A kutatók 134 résztvevőt gyűjtöttek össze kutatásukhoz, minden alany túlsúlyos volt, átlagosan 51 évesek. 70 százalékuk volt nő és 55 százalékuk afro-amerikai. Sokan küzdöttek egészségügyi problémával, beleértve a diabéteszt és a magas vérnyomást.

fogyókúra, diéta, fogyás

A tanulmány 1 évig tartott, ez idő alatt a résztvevők egy súlyvesztési programhoz is csatlakoztak, mely az egyéni igényeknek megfelelően határozott meg célokat a viselkedésnek megfelelően. A program részeként az alanyok oktatási anyagokat kaptak, a coach-ok beszéltek velük, egyéni előrehaladási jelentések készültek róluk és szöveges üzenetek formájában is segítettek nekik abban, milyen tippekkel próbálják elérni a fogyást.

A résztvevőket rendszeresen ellenőrizték orvosok és nővérek – közülük egyesek csak általános tanácsokat adtak a fogyásra nézve, míg mások speciálisat és bátorították őket: vágjanak bele a programba, megerősítették ennek szükségességét.

A tanulmány során 6-, majd 12 hónap leteltével a kutatók megmérték az alanyok súlyát és megkérdezték őket, milyen tanácsot kaptak egészségügyi segítőjüktől, valamint mennyire találták őt empatikusnak és gondoskodónak.

Kiderült: azok az alanyok, akik speciális tippeket és információkat kaptak a szakemberektől, átlagosan csaknem 3,17 kilóval nagyobb fogyást értek el, mint akiket csak átlagos javaslatokkal láttak el. Több kilót veszítettek azok is, akik iránt nagyobb empátiát mutattak az orvosok vagy nővérek.

A felfedezéseket követően a szerzők arra jutottak: igen fontos, hogy az egészségügyi szakemberek nagyobb figyelmet fordítsanak a páciensekre, s a fogyásra törekvőknek is érdemesebb speciális iránymutatásokról, programokról kérdezni a doktort.

„Azok a páciensek, akik részt vesznek fogyást célzó programban, érdemes megkérniük egészségügyi ellátójukat, hogy rendszeresen ellenőrizze haladásukat, mivel annak követése is lényeges” – emelte ki Gary Bennett professzor.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php