Mit számít valójában az evés?

Hallgassunk a testünkre a fogyás érdekében

Az evés kapcsán igencsak érdemes a testünkre hallgatnunk – az egyik legjelentősebb módja lehet annak, hogy elérjük és megtartsuk a kívánt testsúlyt.

Talán furcsa kérés, de gondolkodjunk el rajta, miért ettünk utoljára. Éhesek voltunk? Vagy csak unatkoztunk? Egy vágyat elégítettünk ki?

Ha fogyás a célunk, kísérjük figyelemmel, mikor is zajlik az evés a mindennapjainkban – és miért. Ez sokat segíthet kevesebb kalóriát fogyasztani.

Hangolódjunk a testünkre

Ez röviden annyit jelent, hogy az evés akkor történjen, amikor valóban éhesek vagyunk és álljunk meg, ha már telítettnek érezzük magunkat. Egyszerűnek hangzik – csakhogy mindenütt megtalálhatók manapság az étkezést kiváltó tényezők, s ilyenkor az evésnek nem sok köze van az éhséghez. Stresszesek vagyunk, ezért elnyammogunk egy csokit vagy keménycukrot; magához vonz egy élénken világító gyorsétterem kínálata.

Sajnos, minél többször engedünk az efféle csábításoknak, annál nehezebb lesz a fogyás.

Fotó: 123rf.com

Íme néhány stratégia, hogy jobban tisztában legyünk azzal, miért eszünk. Az evés ideje és módja sokat számít az étkezési szokások és a fogyás összehangolásához.

1.Fejlesszünk ki egy rutint, ami működik a számunkra: vannak, akik naponta háromszor esznek, s olyanok is, akik ötször. Ám kihagyni az étkezéseket és elérni, hogy túl éhesek legyünk, minden esetben túlevéshez és rossz étel-választásokhoz vezet, anyagcserénket pedig lelassíthatjuk.

2.Ne hagyjuk figyelmen kívül az éhséget: aki túlzottan korlátozza az ételbevitelét, az kutatások alapján nincs összhangban a teste jelzéseivel – pedig az segítene neki az egész napos evés beállításában. Például kevesebbet enni este, ha nagyobb ebédet fogyasztott. Figyeljünk a testünk jelzéseire – étkezések között együnk egy egészséges nassolnivalót, mielőtt gyomrunk morgolódni kezdene.

3.Kerüljük a gyorséttermi ételeket. Itt nemcsak az éttermekről van szó; minden olyan étel kerülendő, amelyet csak úgy út közben be lehet kapni, miközben más tevékenységre fókuszálunk. Ha „ész nélkül” eszünk, miközben több dolgot csinálunk egyszerre – a tipikus multitasking -, például vezetünk, tévézünk vagy dolgozunk a számítógépen, kutatások szerint többet ehetünk, ekkor és a későbbi étkezés során is.

Fotó: 123rf.com

Mindig adjuk meg a lehetőséget magunknak a nyugodt evésre. Üljünk le és lassúbb tempóban fogyasszuk el az ételt. Érdemes olyanokat választani, amelyet hosszabb idő megenni, például egy sima narancsot a lé helyett.

4.Töltődjünk fel vízzel: a víz nem varázsital a fogyáshoz. De étkezések között iszogatva, gyümölcsöket, zöldségeket és leveseket is fogyasztva (mindegyikben sok a víz) valóban hozzájárul a telítettség érzéséhez, s így kevesebb kalóriát viszünk majd be szervezetünkbe.

5.Fontoljuk meg a miértet: ha enni készülünk, mindig jusson eszünkbe, hogy ezt most miért tesszük. Éhesek vagyunk? Vagy inkább mérgesek, magányosak, fáradtak? Ha valójában érzelmeket szeretnénk kezelni az evéssel, találjunk ki rá más alternatívát. Hívjunk fel egy barátot vagy menjünk sétálni.

Fotó: 123rf.com

6.Evés előtt álljunk meg egy pillanatra, s gondoljuk át, mennyire is vagyunk éhesek, például egy 10-es skálán. Az 1-es a valóságos éhezés, a 10-es a telítettség. Együnk, ha a 3-asnál tartunk (valamelyest éhesek vagyunk, de még nem éhezünk), és ne együnk, ha a 6-os vagy 7-es szintet érezzük (enyhén vagy kielégítő mértékben vagyunk tele, de azért nem úgy, mint egy ünnepi vacsora után).

Ha valóban éhesnek érezzük magunkat a fő étkezések között, olyan élelmiszereket fogyasszunk, amelyek kalóriában alacsonyak, de tápanyag-tartalmuk magas: például zöldséget, gyümölcsöt.

Ahelyett, hogy gyorsan leküldjük a táplálékot, együnk lassan – tanácsolja egy új japán tanulmány. A lassú evés ugyanis segít leadni a szükségtelen kilókat és megszabadulni a túlsúlytól.

Túlsúly ellen lassú evés?

Élvezzük az ételt!

Az egészséges étkezési szokások egyike, ha egyszerűen tudjuk élvezni az ételt. Ahelyett, hogy a kalóriákat számoljuk vagy bizonyos élelmiszereket megvonunk magunktól, kapcsoljuk ki a tévét és maradjunk távol telefonunktól, amikor eszünk. Az étkezésre, az ízekre figyeljünk.

Jól rágjunk meg minden falatot. Ha társasággal eszünk, időnként álljunk meg és figyeljünk arra, amiről a társalgás folyik. S mielőtt folytatnánk az evést, értékeljük, éhesek vagyunk-e még.

A fogyáshoz és az egészségesebb mindennapokhoz is hozzájárulunk ezekkel a praktikákkal.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.