Mit csinálnak jól? Top 8 egészséges evés stílus a világból

Az indiaitól a svédig

Azt valószínűleg sokan tudják, milyen ételek jellemzőek egy-egy országban. De miért jó egy adott étkezési stílus? Lássuk, mitől egészséges az evés a világ egyes részein.

Egészséges evés a célunk? Lessünk el néhány trükköt mindenhonnan. A világon számos nép akad, amelynek étel-jellegzetességeit mindenki ismeri, azt azonban talán kevesebben tudják, miért is jó az egészségre nézve egy adott étkezési stílus. Lássuk!

Foto: 123rf.com

1.Lassú étkezés a franciáknál

Ha lassan esszük ételeinket és gondosan megízleljük közben őket – mint a legtöbben Franciaországban -, kevesebb kalóriát ehetünk meg. Különösen a férfiak. Vagyis, élvezzük ki az ízeket, rágjuk meg jó az ételt, tervezzünk hosszabb közös étkezéseket a családdal vagy a barátokkal.

Diófasírt, dióleves, diótej – érdemes kipróbálni!

2.Kis adagok Japánban

A kisebb ételek általában kevesebb kalóriát jelentenek. Tanulmányok azt mutatják, hogy akik nagyobb adagokat fogyasztanak, jellemzően túlsúlyosak és kevésbé egészségesek. Egy leves kezdésnek – sok vízzel -, segít telítettnek érezni magunkat. De Japánban nemcsak ez emelendő ki az egészséges evés terén: náluk a hagyományos étrend nem tartalmaz sok vörös húst, kutatások szerint pedig ez jó dolog lehet.

fuszerek

Foto:123rf.com

3.Fűszerek Indiában

Indiában azért is egészséges az evés, mert az ételek tele vannak gyógynövényekkel és fűszerekkel – például kurkumával, curryvel, gyömbérrel és kardamommal. Ezek pedig nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaznak, illetve egyéb anyagokat, amelyek jót tesznek az egészségnek. A fűszerek mellesleg adnak némi hőt az ételekhez, s ezzel segítenek kevesebbet enni.

Foto:pixabay.com

4.A valódi mediterrán étrend – Görögországban

Számos kultúra és étkezési szokás létezik a Földközi-tengeren – a hagyományos görög étrendről mutatták azonban ki, hogy csökkenti a szívbetegségek és a rák kockázatát.

Itt rengeteg gyümölcs és zöldség az egészséges evés része. Több sajtot esznek, mint tejet, több halat, mint húst. S persze mindent szívesen locsolnak meg olívaolajjal, amiben igen értékes zsírok vannak. Majd leöblítik az egészet egy kis borral.

5.Vörösbor Itáliában

Tanulmányok szerint a mértékkel történő alkoholfogyasztás csökkenti esélyeinket a szívbetegségre. Fontos azonban a mérték: naponta 1 pohár a nőknek, 2 pohár a férfiaknak. Ennél több már káros.

6.Erjesztés Norvégiában

Ha bizonyos ételeket hosszú ideig állni hagyunk vízben, sóban vagy más fűszerekben, megváltozik a kémiájuk és az ízük. Ez a folyamat az erjesztés vagy fermentálás. Az erjesztett élelmiszerek a probiotikumok természetes forrásai. A jó baktériumok az emésztéstől a hangulatig számos dologra vannak hatással. A kultúrák világszerte erjesztenek zöldségeket, gyümölcsöket, tejet és húst. Norvégiában legfeljebb egy évig erjesztik a pisztrángot, majd főzés nélkül tálalják.

7.Kiváló keverés Koreában

Koreában egy étteremben egyetlen étkezés alkalmával szolgálnak fel pácolt zöldségeket, levest, galuskát, erjesztett káposztát (kimchit), húst, tojást, halat és sertéshúst. A különféle ételek hozzájárulnak az egészséges evéshez, mivel nemcsak érdekesek, hanem több tápanyaggal is szolgálnak. Persze, a sokféleség arra is késztethet, hogy sokat együnk, ezért fontos ragaszkodni a kisebb adagokhoz.

8.A kenyér elhagyása – Svédországban

Jó ötlet odafigyelni a szénhidrátokra. Nem minden szénhidrát egyforma azonban. A Svédországban elterjedt teljes kiőrlésű rozskenyér például sokat ad az egészséges evéshez. Nem emeli meg nagyon a vércukorszintet és több rost van benne, vagyis az emésztést is segíti. Érdemes vele próbát tenni!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php