Melyik a legjobb súlycsökkentő műtét?

Különböző kockázatokkal nézhetünk szembe

Annak elhatározása, hogy vállalkozunk egy súlycsökkentő műtét elvégeztetésére, nem kis dolog. Azt is el kell azonban döntenünk, melyik procedúra típust választjuk – mindegyiknek más és más rizikói lehetnek, ahogyan ez általában is így van egy operációnál.

Amikor úgy döntünk, vállaljuk a súlycsökkentő műtét elvégeztetését, orvosunkkal együtt meg kell határoznunk azt is, mely operáció típust válasszuk.

Egy új kutatás összehasonlította a súlycsökkentő műtétek három típusát – 46 ezer páciens tapasztalatai alapján. Ez nagymértékben segíthet a döntésben.

Alapvetően három fajtából választhatunk: gyomor bypass, hüvelyes gasztrectomia és az állítható gyomorhurkolás.

1.Gyomor bypass: a tanulmány szerint ez a súlycsökkentő műtét járt a legnagyobb súlyvesztéssel – rövid- és hosszútávon egyaránt. Ugyanakkor, ennek voltak a legnagyobb komplikációs esélyei is az operációt követő hónapban.

A gyomor bypass tehát hatékonyabb, mint a másik két típus, de nagyobb a komplikációk kockázata. Ezért a leendő páciensnek érdemes átgondolnia, mi éri meg neki inkább: a biztonság a legnagyobb aggodalma vagy a súlyvesztés mértéke?

fogyókúra, diéta, fogyás

A Seattle-i Kaiser Permanente Washington Health Research Institute senior kutatója, dr. David Arterburn elmondta: érdemes megfontolni súlyvesztő kezelések alkalmazását is, például gyógyszerekét.

A tanulmányban leírtak szerint 25 ezer ember esett át ún. Roux-en-Y gyomor bypass súlycsökkentő műtéten. Ez a procedúra a gyomrot kisebbé teszi a vékonybél egy részét elkerülve. Így a páciens kevesebb ételtől is telítettnek érzi magát és a test nem szív fel annyi kalóriát.

2.Hüvelyes gasztrectomia: csaknem 19 ezer emberen végezték el a tanulmányban részt vettek közül. Ennek a technikának az a lényege, hogy a gyomor egy részét kiveszik, ezért az ember előbb telítődik.

3.Állítható gyomorhurkolást 2.500 páciensen alkalmaztak a súlycsökkentő műtét keretében. Ennek során a sebész felfújható szalagot helyez a gyomor felső része fölé, ezzel csak egy kisebb hely marad, melyet meg lehet tölteni étellel. A gyomor maradékát sóoldatos ballonnal töltik fel, ez a szalaghoz van rögzítve. Ezt az eljárást az utóbbi években egyre kevesebben választották.

A tanulmány megállapításai szerint a gyomor bypass súlycsökkentő műtét eredményeképpen átlagosan 31 százalékos csökkenés mutatkozott a teljes testtömegben az első évben, 5 év után pedig további 25 százalék.

A hüvelyes gasztrectomia esetében 25 százalékos volt a súlycsökkenés a teljes testtömegben az első év során, s 19 százalékos a súlyveszteség az elkövetkező 5 évben. Az állítható gyomorhurkolásnál az első év során 14 százalékos súlyveszteséget tapasztaltak, 5 év után pedig 12 százalékosat.

Egy átlagos, a tanulmányban részt vett személy esetében tehát 8,6 kiló volt a különbség a bypass és a másik két típusú súlycsökkentő műtét között. Egy átlagos páciens a beavatkozás előtt 125 kilós volt – mutattak rá a kutatók.

Ugyanakkor, az operációt követő 30 napban kétszer annyi a súlyos komplikációk száma a gyomor bypass esetében, mint a másik két módszernél. Ennek során ugyanis 5 százalékos volt a bonyoldalmak esélye, a hüvelyes gasztrectomia esetében 2,6 százalékos, az állítható gyomorhurkolásos módszernél pedig 2,9 százalék.

A komplikációk, melyeket a tanulmány vizsgált, magukba foglalták a halált, újraoperálást vagy korrekciós eljárásokat, a vérrögök képződését és azt is, hogy a beteget nem tudták 30 napon belül kiengedni a kórházból.

Dr. Mitchell Roslin, a New York-i, Mount Kisco-i North Westchester Kórház súlycsökkentő műtét-programjának vezetője elmondta: érdemes nemcsak a teljes súlyveszteségre fókuszálni az operációk kiválasztásakor. „Tökéletes módszer nincs. Minél inkább változtatjuk a testet, annál nagyobb a súlyvesztés, de a komplikációk is nagyobb mértékűek lehetnek. Mindenkinek egyaránt jó műtét pedig nem létezik” – összegezte.

A tanulmányt az Annals of Internal Medicine közölte.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.