Kiderült: a sokat emlegetett időszakos böjt diéta kamu

Órákon át böjtölni és fogyást remélni? A szakértők szerint ez egy rakás szamárság.

A tekintélyes New England Journal of Medicine című folyóiratban megjelent legújabb tanulmány szerint a divatos időszakos böjtölés nem hatékonyabb, mint a hagyományos kalóriaszámlálás, és ezzel lerántotta a leplet a hírességek által támogatott hóbortról, amelyet olyanok hirdettek, mint Jennifer Aniston, Jack Dorsey, a Twitter korábbi vezérigazgatója és természetesen Gwyneth Paltrow, a Goop királynője.

A kutatók megállapították, hogy az időszakos böjtölés – vagyis a kilók leadását célzó, időnként akár 18 órán át tartó, időben korlátozott étkezés – valójában nem eredményezett több fogyást az elhízott embereknél, mint a szokványos napi kolóriaszámolós étkezés.

Az időben korlátozott étkezési rend nem volt előnyösebb a testsúly, a testzsír vagy az anyagcsere kockázati tényezők csökkenése szempontjából, mint a napi kalóriakorlátozás” – írták a tanulmány szerzői.

Nem ez az első eset, hogy az időszakos böjtöt, amely során, hogy a fogyókúrázók lemondanak az ételről, és csak 6 vagy 8 órás időintervallumban esznek, diétás csődtömegnek minősítik. Már a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatóinak 2020-as tanulmányának eredménye szerint is a böjtölők a normálisan étkezőkhöz képest csak fél kilóval fogytak többet 12 hét alatt.

5 csillagos fogyás- vagyis ez a hatékony Horoszkópdiéta

Ehhez a tanulmányhoz most a kínai Guangzhou-i Déli Orvosi Egyetem kutatói 139 elhízott beteget követtek nyomon, akik 12 hónapon át folyamatosan betartottak valamilyen kalóriakorlátozást, és időben korlátozott étkezést – csak reggel 8 és délután 4 óra között ehettek -, a másik csoport pedig csak napi kalóriakorlátozással étkezhetett ugyanúgy egy éven keresztül. Mindkét csoportot kiegyensúlyozott étrendre utasították, emellett a férfiaknál napi 1500-1800 kalória volt megengedett, a nőknél 1200-1500 kalóriát írtak elő.

Bár némi súlyvesztés történt – átlagosan körülbelül 14-18 kiló mindkét csoportban -, ez aligha jelentett éles különbséget az időbeli korlátozással rendelkező csoport és a kalóriaszámláló alanyok között. Ráadásul a BMI, a derékkörfogat, a testzsír vagy az anyagcsere kockázati tényezők tekintetében sem volt nagy különbség.

Míg az időszakos böjtről a hosszú élettartamra vagy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegekre vonatkozó kutatások pozitívak, vegyesek is. Sokan, akik belekóstoltak a népszerűvé vált diétába, kritizálták a gyakorlatot, amiért az majdnem tönkretette az életüket, mivel a diéta végére teljesen legyengültek és étkezési zavarokat okozott náluk.

Tavaly Tammy Beasley dietetikus a The Postnak mesélt a diétával kapcsolatos horrortörténetéről, és arról, hogyan vezetett súlyos anorexiához és ortorexiához, vagyis az egészséges táplálkozásra való megszállott összpontosításhoz az időszakos böjtölés.

Ez a diéta egy báránybőrbe bújt farkas” – mondta Beasley. “Bárcsak az időszakos böjtölésre figyelmeztető bélyegző lenne rábélyegezve.”

Az evészavarok kezelésével foglalkozó Center for Discovery klinika egyetértett a megállapítással, és arra figyelmeztetett, hogy a böjt bár működik, de súlyos következményekkel jár.

Igen, lehetséges kalóriát, zsírt és súlyt veszíteni ezzel a népszerű diétával” – írta az országos klinika. “Azonban az is lehetséges, hogy gyorsan visszahízunk, vagy kiürülnek az energiaraktáraink, ami depressziós hangulatot eredményezhet, alvási problémáink lehetnek, és akár szervi károsodások is kialakulhatnak a szervezetünkben, ha a böjt szélsőséges”.

 

Forrás: Napidoktor.hu


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.